ПОСТАНОВА
Іменем України
06 грудня 2019 року
Київ
справа №826/13712/17
адміністративне провадження №К/9901/53912/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Кашпур О.В.,
суддів - Радишевської О.Р., Уханенка С.А.,
розглянув у порядку письмового провадження як суд касаційної інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України про зобов`язання вчинити дії, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 березня 2018 року, ухвалене у складі головуючого судді Власенкової О.О., та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 24 травня 2018 року, прийняту в складі колегії суддів: головуючого Лічевецького І.О., суддів Земляної Г.В., Мельничука В.П.,
У С Т А Н О В И В :
І. Короткий зміст позовних вимог
1. У жовтні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила:
- зобов`язати Державну судову адміністрацію України забезпечити достатнє фінансування Львівського апеляційного адміністративного суду на поштові витрати;
- визнати незаконним і скасувати пункт 6.8.14 Інструкції з діловодства в адміністративних судах України, яка затверджена наказом Державної судової адміністрації України від 17 грудня 2013 року №174;
- зобов`язати Державну судову адміністрацію України через апарат Львівського апеляційного адміністративного суду надіслати їй рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію ухвали від 28 лютого 2017 року в справі №456/1268/16-а (апеляційне провадження №876/693/17).
2. На обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначала, що у зв`язку із недостатнім фінансуванням Державною судовою адміністрацією України на поштові витрати Львівського апеляційного адміністративного суду в останнього відсутні кошти на відправлення поштової кореспонденції рекомендованими поштовими відправленнями з повідомленнями про вручення, а лист із судовим рішенням, яке було відправлено простою поштою, нею не отримано. Позивач також стверджувала, що пункт 6.8.14 Інструкції з діловодства в адміністративних судах України, яким передбачено, що після повернення справ із суду апеляційної чи касаційної інстанції копії судових рішень цих судів видаються судом першої інстанції, суперечить вимогам частини третьої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України; у редакції, чинній до 15 грудня 2017 року), відповідно до якої особам, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні, копія судового рішення надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення протягом трьох днів з дня його ухвалення чи складення у повному обсязі.
ІІ. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їхнього ухвалення
3. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 березня 2018 року в задоволенні позову відмовлено.
4. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 24 травня 2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 березня 2018 року - без змін.
5. Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позовні вимоги є необґрунтованими і правові підстави для їх задоволення відсутні.
ІІІ. Короткий зміст вимог касаційної скарги
6. Не погоджуючись із рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 березня 2018 року та постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 24 травня 2018 року, посилаючись на порушення судами норм права, ОСОБА_1 подала касаційну скаргу, в якій просить скасувати зазначені рішення судів першої та апеляційної інстанцій в оскаржуваній частині та направити справу в цій частині на новий розгляд.
7. Касаційна скарга мотивована тим, що оскаржувані судові рішення є незаконними та необґрунтованими, винесеними з порушенням норм матеріального та процесуального права. Скаржник указує на те, що суди попередніх інстанцій неповно з`ясували обставини справи, що мають значення для її правильного вирішення, їх висновки не відповідають цим обставинам. Також скаржник посилається на те, що відмова в задоволенні позову з мотивів його подання до неналежного відповідача - Державної судової адміністрації України є порушенням норм процесуального права, оскільки суд першої інстанції повинен був замінити первісного відповідача, а суд апеляційної інстанції протиправно не направив справу на новий розгляд спочатку.
8. Також у касаційній скарзі ОСОБА_1 просить прийняти відмову від позову в частині вимоги про визнання незаконним і скасування пункту 6.8.14 Інструкції з діловодства в адміністративних судах України, яка затверджена наказом Державної судової адміністрації України від 17 грудня 2013 року №174.
9. Відмову від позову в зазначеній частині позовних вимог ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що положення пункту 6.8.14 Інструкції з діловодства в адміністративних судах України не звільняють апарат суду апеляційної інстанції від виконання правил частини третьої статті 167 і частини четвертої статті 205 КАС України (у редакції, чинній до 15 грудня 2017 року) та аналогічних правил частини п`ятої статті 251 і частини четвертої статті 321 КАС України (у редакції, чинній з 15 грудня 2017 року) щодо надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення копії рішення суду апеляційної інстанції, що виключає необхідність подальшого розгляду позовної вимоги про визнання незаконним і скасування пункту 6.8.14 вказаної Інструкції. ОСОБА_1 повідомила, що обізнана з наслідками закриття провадження у справі та відмовляється від зазначеної позовної вимоги.
IV. Позиція інших учасників справи
10. Державною судовою адміністрацією України подано відзив на касаційну скаргу з проханням залишити її без задоволення, а оскаржувані рішення судів першої та апеляційної інстанцій - без змін, оскільки вони ухвалені з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
V. Рух справи у суді касаційної інстанції
11. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду ухвалою від 27 червня 2018 року відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.
12. За результатом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями 12 червня 2019 року касаційну скаргу передано для розгляду колегії суддів Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду: Кашпур О.В. (судді-доповідачу, головуючому судді), Радишевській О.Р., Уханенку С.А., яку ухвалою від 03 липня 2019 року прийнято до провадження.
13. Ухвалою Верховного Суду від 05 грудня 2019 року відмовлено в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про передачу справи №826/13712/17 на розгляд Великої Палати Верховного Суду.
14. Ухвалою Верховного Суду від 05 грудня 2019 року справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження на 06 грудня 2019 року.
VI. Стислий виклад обставин справи, установлених судами першої та апеляційної інстанцій
15. У провадженні Львівського апеляційного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №456/1268/16-а (апеляційне провадження №876/693/17), за результатами перегляду якої, ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року відмовлено в задоволенні апеляційної скарги ОСОБА_1, а постанову Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 16 листопада 2016 року залишено без змін.
16. 11 вересня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Львівського апеляційного адміністративного суду із запитом про надання інформації про стан розгляду вказаної справи та за наявності судового рішення направити їй копію рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
17. Листом від 15 вересня 2017 року №01-21/1993/17 Львівський апеляційний адміністративний суд повідомив ОСОБА_1 про надіслання на її адресу ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року простою поштовою кореспонденцією у зв`язку недостатнім фінансуванням суду в 2017 році на поштові витрати. Також позивача повідомлено про те, що 10 березня 2017 року після завершення апеляційного провадження справу №456/1268/16-а надіслано до суду першої інстанції та що після повернення справи із суду апеляційної чи касаційної інстанції копії судових рішень цих судів видаються судом першої інстанції.
18. Після отримання вказаного листа ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про: - зобов`язання Державної судової адміністрації України забезпечити достатнє фінансування Львівського апеляційного адміністративного суду на поштові витрати; - визнання незаконним і скасування пункту 6.8.14 Інструкції з діловодства в адміністративних судах України, яка затверджена наказом Державної судової адміністрації України від 17 грудня 2013 року №174; - зобов`язання Державну судову адміністрацію України через апарат Львівського апеляційного адміністративного суду надіслати їй рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію ухвали від 28 лютого 2017 року в справі №456/1268/16-а (апеляційне провадження №876/693/17).
VІІ. Джерела права й акти їхнього застосування
19. 15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" (далі - Закон №2147-VIII), яким КАС України викладено у новій редакції.
20. За правилами частини третьої статті 3 КАС України (у редакції Закону №2147-VIII) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
21. Відповідно до статті 348 КАС України (у редакції Закону №2147-VIII) позивач може відмовитися від позову, а сторони можуть примиритися у будь-який час до закінчення касаційного розгляду. У разі відмови від позову або примирення сторін суд касаційної інстанції постановляє ухвалу відповідно до вимог статей 189, 190 цього Кодексу, якою одночасно визнає нечинними судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій, якими закінчено розгляд справи, та закриває провадження у справі.
22. Частинами першою, другою та третьою статті 189 КАС України (у редакції Закону №2147-VIII) передбачено, що позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. До ухвалення судового рішення у зв`язку з відмовою позивача від позову або визнанням позову відповідачем суд роз`яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення. Про прийняття відмови від позову суд постановляє ухвалу, якою закриває провадження у справі. У разі часткової відмови позивача від позову суд постановляє ухвалу, якою закриває провадження у справі щодо частини позовних вимог.
23. Згідно з частиною п`ятою статті 189 КАС України (у редакції Закону №2147-VIII) суд не приймає відмови від позову, визнання позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
24. Відповідно до частини першої статті 341 КАС України (у редакції Закону №2147-VIII) суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
25. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (частина друга статті 341 КАС України (у редакції Закону №2147-VIII)).
26. Спеціальним законом, який визначає організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд є Закон України "Про судоустрій і статус суддів" від 02 червня 2016 року №1402-VIII (далі - Закон №1402-VIII; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
27. Відповідно до статті 146 Закону №1402-VIII держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів відповідно до Конституції України. Забезпечення функціонування судової влади передбачає: 1) окреме визначення у Державному бюджеті України видатків на утримання судів не нижче рівня, що забезпечує можливість повного і незалежного здійснення правосуддя відповідно до закону; 2) законодавче гарантування повного і своєчасного фінансування судів; 3) гарантування достатнього рівня соціального забезпечення суддів. Видатки на утримання судів визначаються з урахуванням пропозицій Вищої ради правосуддя.