ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2019 року
м. Київ
Справа № 907/551/14
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду: головуючого - Пєскова В.Г.,
суддів: Банаська О.О., Катеринчук Л.Й.,
за участю секретаря судового засідання - Хмельовського В.О.;
учасники справи не скористалися правом участі в судовому засіданні,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Міністерства аграрної політики та продовольства України, правонаступником якого є Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України,
на постанову Західного апеляційного господарського суду від 29.08.2019
у складі колегії суддів: Матущака О.І. (головуючий), Мирутенка О.Л., Хабіб М.І.
та на постанову Господарського суду Закарпатської області від 20.03.2019
у складі судді Ушак І.Г.
у справі за заявою Ужгородської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області
до Державного підприємства "Червона Зірка"
про банкрутство.
За результатами розгляду касаційної скарги Касаційний господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Провадження у справі відбувається відповідно до положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції Закону від 22.12.2011 № 4212-VІ, чинній з 19.01.2013, далі - Закон про банкрутство).
Хронологія подій та опис обставин, встановлених судами.
1. 10.06.2014 ухвалою Господарського суду Закарпатської області прийнято заяву про порушення справи про банкрутство до розгляду, 24.03.2015 ухвалено постанову про визнання боржника банкрутом.
2. Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 03.06.2015 зазначену постанову суду про визнання боржника банкрутом скасовано, а справу передано на новий розгляд до Господарського суду Закарпатської області.
3. Ухвалою суду від 30.11.2015 у справі введено процедуру санації боржника; керуючим санацією призначено арбітражного керуючого Дідича М.А., якого зобов`язано подати розроблений та схвалений комітетом кредиторів план санації боржника, попередньо погодивши його з органом, уповноваженим управляти державним майном - Міністерством аграрної політики та продовольства України (Мінагрополітики), якого, у свою чергу, зобов`язано після одержання проекту плану надати свій висновок про погодження або відмову у погодженні плану санації.
4. Офіційне повідомлення про введення процедури санації державного підприємства "Червона Зірка" здійснено на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України Господарським судом Закарпатської області 03.12.2015 за номером 25848.
5. Ухвалою від 27.07.2018 зобов`язано керуючого санацією подати суду інформацію щодо стану розроблення плану санації боржника.
6. 15.11.2018 керуючий санацією повідомив суд, що Мінагрополітики відмовлено у погодженні плану санації боржника з посиланням на те, що цей план не схвалений комітетом кредиторів боржника (вих. № 37-27-1-15/3807 від 14.02.2017), та про те, що комітетом кредиторів 16.03.2017 прийнято рішення про перехід до ліквідаційної процедури, з огляду на що клопотав про призначення судового засідання за результатами здійснення процедури санації боржника.
7. Ухвалою від 21.11.2018 призначено судове засідання за результатами запровадженої процедури санації боржника на 06.12.2018.
8. Ухвалою суду від 06.12.2018 за клопотанням керуючого санацією для повідомлення Мінагрополітики про прийняте рішення комітету кредиторів судове засідання було відкладено на 23.01.2019.
9. Приймаючи до уваги, що відповідно до приписів частини дев`ятої статті 96 Закону про банкрутство призначення ліквідаторів державних підприємств, яким є боржник, здійснюється господарським судом за участю органу, уповноваженого управляти державним майном, яким є у даній справі Мінагрополітики, судом першої інстанції було відкладено вирішення питання переходу до ліквідаційної процедури боржника для з`ясування позиції зазначеного органу з наведеного питання, а також для погодження запропонованої зборами кредиторів боржника кандидатури арбітражного керуючого Дідича М.А. для призначення ліквідатором боржника. У зв`язку із ненадходженням до суду жодних заяв, клопотань, пояснень зазначеного міністерства, при належному повідомленні останнього про дати, час та місце засідань, суд неодноразово відкладав такі засідання (ухвали від 23.01.2019, 25.02.2019).
Подання повідомлення до суду.
10. 22.01.2019 до суду першої інстанції надійшло повідомлення від керуючого санацією Дідича М.А. про проведені 22.01.2019 збори кредиторів боржника з питанням порядку денного - про перехід до наступної судової процедури. За змістом поданого суду протоколу зборами кредиторів від 22.01.2019 було прийнято рішення про припинення процедури санації, визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та запропоновано кандидатуру арбітражного керуючого Дідича М.А. для виконання повноважень ліквідатора боржника.
11. Керуючий санацією Дідич М.А. зазначав, що надісланий до Мінагрополітики проект плану санації, розроблений арбітражним керуючим та інвестором Русином А.А., не був погоджений Міністерством через відсутність схвалення його комітетом кредиторів боржника. Разом з тим, комітет кредиторів, як і раніше (у 2015 році та 2017 році) притримується своєї позиції щодо доцільності визнання боржника банкрутом з огляду на те, що підприємство не веде активної господарської діяльності, у підприємства відсутні виробничі фонди, не врегульовано питання порядку використання інвестором земельних угідь. Пояснив, що Мінагрополітики належним чином було повідомлене про проведення зборів кредиторів 22.01.2019, однак участі свого представника у зборах не забезпечило та не надало будь-яких письмових пояснень власної позиції як органу уповноваженого управляти державним майном щодо подальшого провадження у справі про банкрутство боржника.
Розгляд справи судами.
12. Постановою Господарського суду Закарпатської області від 20.03.2019, залишеною без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 29.08.2019 у справі № 907/551/14, серед іншого, припинено процедуру санації ДП "Червона Зірка" та припинено повноваження керуючого санацією підприємства арбітражного керуючого Дідича М.А.; визнано банкрутом ДП "Червона Зірка"; відкрито ліквідаційну процедуру щодо ДП "Червона Зірка"; призначено ліквідатором ДП "Червона Зірка" арбітражного керуючого Дідича М.А., здійснено інші процесуальні дії.
13. Судові рішення мотивовані тим, що наявність непогашених грошових вимог кредиторів та відсутність схваленого та погодженого плану санації, пропозицій щодо укладання мирової угоди у справі є підставою для визнання неспроможності боржника відновити свою платоспроможність не інакше як через застосування ліквідаційної процедури. У частині призначення ліквідатором боржника арбітражного керуючого Дідича М.А. постанови судів обґрунтовані тим, що така кандидатура була запропонована комітетом кредиторів, а Мінагрополітики не заперечило проти наведеної кандидатури.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ У СУДІ КАСАЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ
А. Доводи особи, яка подала касаційну скаргу.
14. 30.10.2019 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга Міністерства аграрної політики та продовольства України, правонаступником якого є Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, в якій наведено прохання скасувати постанову Західного апеляційного господарського суду від 29.08.2019 та постанову Господарського суду Закарпатської області від 20.03.2019 у справі № 907/551/14, а справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції на стадію санації боржника.
15. Посилання зроблені на порушення вимог статті 29 Закону про банкрутство з огляду на відмову Міністерством у погодженні плану санації через несхвалення його комітетом кредиторів і та статті 96 Закону про банкрутство, оскільки призначення ліквідатором боржника арбітражного керуючого Дідича М.А. відбулося без участі Міністерства аграрної політики та продовольства України.
16. Крім того, 22.11.2019 до Верховного Суду надійшло клопотання Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України про заміну учасника провадження у справі - Міністерства аграрної політики та продовольства України на Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.
17. Зважаючи, що постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2019 № 829 реорганізовано Міністерство аграрної політики та продовольства шляхом приєднання до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, а останнє прийняло до своєї сфери управління цілісний майновий комплекс ДП "Червона Зірка", судова колегія вважає за потрібне здійснити процесуальне правонаступництво і замінити у цій справі Міністерство аграрної політики та продовольства України на Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
А. Оцінка аргументів учасників справи
і висновків судів першої й апеляційної інстанцій
А. Щодо суті касаційної скарги
18. Розглянувши матеріали справи, здійснивши перевірку правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення з таких підстав.
19. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перевірка законності судових рішень судів першої та апеляційної інстанції, згідно зі статтею 300 Господарського процесуального кодексу України, здійснюється виключно у частині застосування норм матеріального та процесуального права.
20. Суди першої та апеляційної інстанцій, відкриваючи ліквідаційну процедуру щодо боржника у цій справі, виходили з того, що наявність непогашених грошових вимог кредиторів та відсутність схваленого та погодженого плану санації, пропозицій щодо укладання мирової угоди у справі є підставою для визнання неспроможності боржника відновити свою платоспроможність не інакше як через застосування ліквідаційної процедури. У частині призначення ліквідатором боржника арбітражного керуючого Дідича М.А. постанови судів обґрунтовані тим, що така кандидатура була запропонована комітетом кредиторів, а Мінагрополітики не заперечило проти наведеної кандидатури.
21. Судова колегія погоджується з цим висновком судів попередніх інстанцій з огляду на таке.