1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



04 грудня 2019 року

Київ

справа №806/685/16

адміністративне провадження №К/9901/10938/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого судді (судді-доповідача) - Данилевич Н.А.,

суддів - Бевзенка В.М.,

Шевцової Н.В.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні

касаційну скаргу ОСОБА_1

на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 21 червня 2016 року (головуючий суддя- Шимонович Р.М.)

та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 01 серпня 2016 року (головуючий суддя - Шевчук С.М., судді - Майор Г.І., Одемчук Є.В.)

у справі № 806/685/16

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління ДФС у Житомирській області,

про визнання неправомірним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, -

в с т а н о в и в :

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ.

Короткий зміст позовних вимог

В квітні 2016 року ОСОБА_1 (далі - позивач, скаржник, ОСОБА_1 ) звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Житомирській області (далі - відповідач, ГУДФС у Житомирській області), в якому просив:

визнати неправомірним та скасувати наказ Головного управління Державної фіскальної служби в Житомирській області від 07.04.2016 № 119-0 "Про звільнення ОСОБА_1 ";

поновити його на посаді начальника управління доходів і зборів з фізичних осіб Головного управління ДФС в Житомирській області;



стягнути з Головного управління ДФС в Житомирській області на його користь заробітну плату за час вимушеного прогулу.



Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 21 червня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 01 серпня 2016 року, у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання неправомірним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, відмовлено.

Суди попередніх інстанцій, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, виходили з того, що звільнення ОСОБА_1 з посади начальника управління доходів і зборів з фізичних осіб Головного управління ДФС в Житомирській області згідно пункту 1 статті 40 КЗпП України відбулось на підставі діючого законодавства та з дотриманням передбачених ним гарантій, а саме:



- встановлено, що у відповідача дійсно мали місце зміни в організації виробництва і праці (реорганізація та скорочення штату працівників), що підтверджується дослідженими судом наказами про Організаційну структуру Головного управління ДФС у Житомирській області та введення Штатного розпису Головного управління ДФС у Житомирській області;

- позивачу, відповідно до статті 49-2 КЗпП України, було запропоновано 12 вакантних посад для переведення з урахуванням його освіти, кваліфікації, досвіду, в тому числі рівнозначну звільненій - посаду начальника управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДФС в Житомирській області та дві посади вищої номенклатури - начальника податкової інспекції, а також персонально попереджено про наступне вивільнення за 2 місяці.

Що стосується доводів позивача щодо юридичної недійсності пропозицій відповідача від 16.03.2016 року щодо посад начальника Новоград-Волинської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області та заступника начальника інспекції - начальника Брусилівського відділення Коростишівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області, оскільки ці посади не є номенклатурою ГУ ДФС і призначаються начальником ДФС України, суди вказали, що відповідно до пункту 2.4.1.1 Порядку призначення на посади та звільнення з посад працівників номенклатури Голови Державної фіскальної служби України, затвердженого наказом ДФС України від 03.11.2014 № 240, подання про призначення на посаду начальника та першого заступника начальника державної податкової інспекції готується відповідним головним управлінням і підписується його керівником або особою, яка виконує його повноваження (а.с.50-52).

Суди також зазначили, що, оскільки не встановлено підстав для визнання незаконним звільнення позивача з Головного управління ДФС в Житомирській області, вимоги щодо поновлення на попередній посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу є похідними, тому не підлягають до задоволення.

Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзиву (заперечень)

18 серпня 2016 року на адресу суду касаційної інстанції надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 21 червня 2016 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 01 серпня 2016 року, в якій скаржник просить скасувати зазначені рішення судів та постановити нове, яким задовольнити позовні вимоги повністю.

В обґрунтування поданої касаційної скарги ОСОБА_1 вказує на те, що судами попередніх інстанцій не враховано те, що відповідачем не виконано вимоги щодо пропозиції усіх вакантних посад, що є в ГУ ДФС України в Житомирській області, оскільки відповідачем була здійснена пропозиція вакантних посад в інших юридичних особах, повноваження щодо призначення на які у відповідача відсутні.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 19 серпня 2016 року за даною касаційною скаргою відкрито касаційне провадження.

22 вересня 2016 року на адресу суду касаційної інстанції надійшло заперечення ГУДФС у Житомирській області на подану касаційну скаргу, в якому просить залишити її без задоволення, а вказані судові рішення - без змін.

Ухвалою Верховного Суду від 03 грудня 2019 року касаційну скаргу ОСОБА_1 прийнято до провадження та призначено до касаційного розгляду в попередньому судовому засіданні.

II. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ



Наказом начальника Головного управління Державної фіскальної служби в Житомирській області від 07.04.2016 № 119-о ОСОБА_1 з 08.04.2016 звільнено з посади начальника управління доходів і зборів з фізичних осіб Головного управління Державної фіскальної служби в Житомирській області, у зв`язку зі зміною організаційної структури та штатного розпису Головного управління ДФС в Житомирській області відповідно до п.1 ст.40 Кодексу законів про працю України (а.с. 7).

Відповідно до наказу Головного управління ДФС у Житомирській області № 1 від 03.11.2014 "Про введення в дію Структури та Штатного розпису Головного управління ДФС у Житомирській області", штатна чисельність працівників Головного управління ДФС у Житомирській області складала 311 чоловік (а.с.43,44-45).

Наказом Головного управління ДФС у Житомирській області № 602 від 15.10.2015 змінено cтруктуру Головного управління ДФС у Житомирській області та збільшено штат працівників Головного управління ДФС у Житомирській області до 313 чоловік (а.с.46, 47).

В свою чергу наказом № 72 від 26.01.2016 Головного управління ДФС у Житомирській області введено в дію затверджену 18.01.2016 Головою Державної фіскальної служби Організаційну структуру Головного управління ДФС у Житомирській області, згідно якої штатна чисельність працівників вже складала 293 чоловік (а.с. 39-40, 41-42).

Штатний розпис Головного управління ДФС у Житомирській області на 2016 рік введено в дію з 01.02.2016 наказом № 85 від 28.01.2016 (а.с. 73).

Відповідно до витягу з наказу № 21-о від 01.02.2016, ОСОБА_1 попереджено про наступне вивільнення у зв`язку зі зміною організаційної структури та штатного розпису Головного управління ДФС у Житомирській області (а.с.53).

З попередженням позивач особисто під підпис ознайомлений 02.02.2016 (а.с.54), а звільнений наказом 07.04.2016, тобто двохмісячний строк відповідачем було дотримано.

Головним управлінням ДФС у Житомирській області Мушицькому О.В. запропоновано роботу на наступних вакантних посадах, від переведення на які він відмовився 16.03.2016 та 07.04.2016, відповідно, (а.с.57, 60):

- начальника Новоград-Волинської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області;

- заступника начальника інспекції - начальника Брусилівського відділення Коростишівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області;

- начальника Чуднівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області;

- першого заступника начальника Бердичівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області;

- заступника начальника інспекції - начальника Романівського відділення Новоград-Волинської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області;

- начальника відділу матеріального забезпечення та розвитку інфраструктури Головного управління ДФС у Житомирській області;

- начальника управління моніторингу доходів та обліково-звітних систем Головного управління ДФС у Житомирській області;

- завідувача сектору митного аудиту управління аудиту Головного управління ДФС у Житомирській області;


................
Перейти до повного тексту