1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду









Постанова

Іменем України


03 грудня 2019 року

м. Київ


справа № 592/407/19


провадження № 61-20392св19


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Курило В. П. (суддя-доповідач), Зайцева А. Ю.,

Коротенка Є. В.,


учасники справи:

позивач - акціонерне товариство комерційний банк "ПриватБанк",

відповідач - ОСОБА_1,


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу акціонерного товариства комерційний банк "ПриватБанк" на ухвалу Сумського апеляційного суду від 21 жовтня 2019 року у складі судді Ткачук С. С.,


ВСТАНОВИВ:


ІСТОРІЯ СПРАВИ:


Короткий зміст позовних вимог:


У січні 2019 року акціонерне товариство комерційний банк "ПриватБанк"

(далі - АТ КБ "ПриватБанк") звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.


Позовна заява мотивована тим, що відповідно до договору б/н від

08 листопада 2010 року відповідачка отримала кредит у розмірі 5 800,00 грн у вигляді встановленого кредитного ліміту на картковий рахунок. Відповідач підтвердив свою згоду на те, що підписана заява разом з "Умовами та правилами надання банківських послуг" та "Тарифами Банку", які викладені на банківському сайті, складає між ним та банком договір про надання банківських послуг. Щодо встановлення та зміни кредитного ліміту банк керується пунктами 2.1.1.2.3, 2.1.1.2.4 Договору, на підставі яких відповідач при укладанні договору дав свою згоду, щодо прийняття будь-якого розміру кредитного ліміту та його зміну за рішенням та ініціативою банку. Відповідачка на підставі пункту 2.1.1.5.5 Договору зобов`язалася погашати заборгованість за Кредитом, відсотками за його використання, по перевитраті платіжного ліміту, а також оплачувати комісії на умовах, передбачених цим Договором.


В порушення умов договору ОСОБА_1 зобов`язання за договором належним чином не виконала, в результаті чого станом на 16 жовтня

2018 року утворилася заборгованість у розмірі 101 780,94 грн, з яких:

5 407,67 грн - тіло кредиту; 1 778,87 грн - нараховані відсотки за користування кредитом; 89 271,50 грн - нарахована пеня, а також штрафи відповідно до пункту 2.1.1.7.6 Умов та правил надання банківських послуг: 500,00 грн - штраф (фіксована частина); 4 822,90 грн - штраф (процентна складова).


АТ КБ "ПриватБанк" просило стягнути з відповідача на його користь заборгованість за кредитним договором б/н від 08 листопада 2010 року у сумі 101 780,94 грн та понесені судові витрати у розмірі 1 921,00 грн.


Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій:


Рішенням Ковпаківського районного суду міста Суми ід 03 травня 2019 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.


Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив із відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог.


Не погоджуючись із вказаним рішення суду першої інстанції, АТ КБ "ПриватБанк" оскаржило його в апеляційному порядку.


Одночасно в апеляційній скарзі заявник просив поновити строк на апеляційне оскарження рішення Ковпаківського районного суду міста Суми від 03 травня 2019 року.


Ухвалою Сумського апеляційного суду від 27 серпня 2019 року апеляційну скаргу АТ КБ "ПриватБанк" на рішення Ковпаківського районного суду міста Суми від 03 травня 2019 року залишено без руху.


Надано АТ КБ "ПриватБанк" строк не більше десяти днів з дня отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху для звернення до суду апеляційної інстанції з заявою, вказавши інші підстави для поновлення строку.


Роз`яснено, що якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження будуть визнані неповажними, у відкритті апеляційного провадження буде відмовлено.


Ухвала апеляційного суду мотивована тим, що підстави, вказані АТ КБ "ПриватБанк" для поновлення строку на апеляційне оскарження рішення суду, визнано неповажними. Суд на підставі правил частин третьої, четвертої статі 357 ЦПК України залишив апеляційну скаргу без руху та надав строк для усунення недоліків скарги, зокрема заявнику потрібно було надати суду апеляційної інстанції заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції, навівши інші підстави для поновлення строку.


Ухвалою Сумського апеляційного суду від 21 жовтня 2019 року у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою АТ КБ "ПриватБанк" на рішення Ковпаківського районного суду міста Суми від 03 травня 2019 року відмовлено.


Відмовляючи у відкритті апеляційного провадження, апеляційний суд виходив із того, що станом на 21 жовтня 2019 року недоліки апеляційної скарги заявником не усунуто, відповідної заяви на виконання вимог ухвали суду не надано.


Короткий зміст вимог та доводів касаційної скарги:


12 листопада 2019 року АТ КБ "ПриватБанк" через засоби поштового зв`язку подало до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій просить скасувати ухвалу Сумського апеляційного суду від 21 жовтня 2019 року та передати справу на розгляд до суду апеляційної інстанції.


Касаційна скарга мотивована тим, що представник АТ КБ "ПриватБанк" у судовому засіданні 03 травня 2019 року присутнім не був. Копія рішення Ковпаківського районного суду міста Суми від 03 травня 2019 року була вручена представнику АТ КБ "ПриватБанк" 16 липня 2019 року безпосередньо в суді. Апеляційна скарга була подана 14 серпня 2019 року з урахуванням вимог статті 354 ПК України та в межах тридцяти днів з дня вручення копії рішення. Судом апеляційної інстанції безпідставно відмовлено у поновленні строку на апеляційне оскарження.


Доводи інших учасників справи:


Відзив на касаційну скаргу не надійшов.


Рух касаційної скарги:


Ухвалою Верховного Суду від 18 листопада 2019 року відкрито касаційне провадження у даній справі та витребувано з Ковпаківського районного суду міста Сумицивільну справу № 592/407/19.


27 листопада 2019 року матеріали цивільної справи надійшли до Верховного Суду.


28 листопада 2019 року згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддям, справу передано судді-доповідачу.


ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ У СКЛАДІ КОЛЕГІЇ СУДДІВ ДРУГОЇ СУДОВОЇ ПАЛАТИ КАСАЦІЙНОГО ЦИВІЛЬНОГО СУДУ:


Відповідно до статті 399 ЦПК України після отримання справи суддя-доповідач протягом десяти днів готує доповідь, у якій викладає обставини, необхідні для ухвалення рішення суду касаційної інстанції.


За правилами частини першої статті 401 ЦПК України попередній розгляд справи має бути проведений протягом п`яти днів після складення доповіді суддею-доповідачем колегією у складі трьох суддів у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.


У попередньому судовому засіданні суддя-доповідач доповідає колегії суддів про проведення підготовчої дії та обставини, необхідні для ухвалення судового рішення судом касаційної інстанції (частина друга стаття 401 ЦПК України).


Згідно з частиною першою статті 407 ЦПК України касаційна скарга на судові рішення, передбачені пунктом 1 частини першої статті 389 цього Кодексу, має бути розглянута протягом шістдесяти днів, а на ухвали, передбачені пунктами 2 і 3 частини першої статті 389 цього Кодексу, - протягом тридцяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття касаційного провадження у справі.


................
Перейти до повного тексту