ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2019 року
м. Київ
справа № 367/3068/17
провадження № 51-8936 кмо 18
Об`єднана палата Касаційного кримінального суду Верховного Суду у складі:
головуючого Луганського Ю. М.,
суддів: Анісімова Г. М., Григор`євої І. В., Кравченка С. І.,
Мазура М. В., Огурецького В. П., Щепоткіної В. В.,
за участю:
секретаря судового засідання Бульби І. А.,
прокурора Чупринської Є. М.,
розглянула у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу прокурора Ірпінського відділу Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області на ухвалу Апеляційного суду Київської області від 04 вересня 2018 року.
Рух справи, зміст оскарженого судового рішення та встановлені фактичні обставини
Ухвалою слідчого судді Ірпінського міського суду Київської області від 22 листопада 2017 року скасовано постанову прокурора Ірпінського відділу Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області про закриття кримінального провадження від 01 березня 2016 року відносно підозрюваного ОСОБА_1 у вчиненні злочину (кримінального правопорушення), передбаченого ч. 4 ст. 296 КК України, внесеного 06 грудня 2015 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12015110040002976.
Ухвалою Ірпінського міського суду Київської області від 29 серпня 2018 року заяву прокурора Ірпінського відділу Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області про роз`яснення ухвали слідчого судді Ірпінського міського суду Київської області від 22 листопада 2017 року залишено без задоволення.
Ухвалою Апеляційного суду Київської області від 4 вересня 2018 року відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою прокурора Ірпінського відділу Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області на ухвалу Ірпінського міського суду Київської області від 29 серпня 2018 року.
Вимоги касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі прокурор Ірпінського відділу Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області (далі - прокурор), посилаючись на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, просить ухвалу апеляційного суду скасувати і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції. При цьому стверджує, що суд апеляційної інстанції безпідставно відмовив у відкритті провадження за її апеляційною скаргою на ухвалу Ірпінського міського суду Київської області від 29 серпня 2018 року про відмову у задоволенні заяви про роз`яснення судового рішення, не врахувавши вимоги ст. 380 КПК України, якою передбаченого право апеляційного оскарження такої категорії судових рішень.
Підстави розгляду кримінального провадження об`єднаною палатою
Ухвалою колегії суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 11 червня 2019 року кримінальне провадження за вказаною касаційною скаргою прокурора на підставі ч. 2 ст. 434-1 КПК України було передано на розгляд об`єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду.
Ухвалу мотивовано тим, що існують різні правові позиції стосовно застосування норм кримінального процесуального закону при перегляді в касаційному порядку ухвал суду апеляційної інстанції про відмову у відкритті провадження за апеляційними скаргами на судові рішення, постановлені за заявою про роз`яснення судового рішення судом першої інстанції.
Так, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду в ухвалі від 28 травня 2019 року (провадження № 51-2600ск19) та у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду в постанові від 15 листопада 2018 року (провадження № 51-4983км18) дійшов різних висновків щодо застосування однієї і тієї ж норми права у подібних правовідносинах.
Ухвалою від 28 травня 2019 року (провадження № 51-2600ск19) відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою захисника на ухвалу Харківського апеляційного суду від 02 квітня 2019 року про відмову у відкритті провадження. Згаданою ухвалою апеляційного суду відмовлено у відкритті провадження за апеляційною скаргою захисника на ухвалу Фрунзенського районного суду м. Харкова від 20 березня 2019 року, якою було відмовлено у роз`ясненні судового рішення цього ж суду від 13 березня 2019 року, постановленого під час судового провадження в суді першої інстанції. Обґрунтовуючи своє рішення Суд зазначив, що з огляду на системне тлумачення положень ст. 380 КПК України роз`яснено може бути рішення, постановлене по суті кримінального провадження, а ухвалу місцевого суду від 13 березня 2019 року до таких рішень законом не віднесено, її постановлено під час судового провадження в суді першої інстанції до ухвалення судових рішень по суті.
Також, зазначеною ухвалою Суд установив, що апеляційний суд правильно відмовив у відкритті апеляційного провадження, зазначивши, що судом першої інстанції прийнято рішення, яке не підлягає оскарженню в порядку апеляційної процедури.
Натомість, постановою від 15 листопада 2018 року (провадження № 51-4983км18) Суд скасував ухвалу суду апеляційної інстанції про відмову у відкритті апеляційного провадження та призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції. Зазначеною ухвалою апеляційного суду було відмовлено у відкритті провадження за апеляційною скаргою на ухвалу Слов`янського міськрайонного суду Донецької області від 02 лютого 2018 року, якою відмовлено в задоволенні заяви про роз`яснення ухвали слідчого судді, постановленої під час досудового розслідування. Своє рішення Суд мотивував тим, що ухвала апеляційного суду постановлена без урахування вимог ст. 380 КПК України, оскільки будь-яких застережень щодо неможливості вирішення питання про роз`яснення судового рішення у порядку, визначеному зазначеною статтею, кримінальний процесуальний закону не містить. Викладені порушення Суд визнав істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону.
З огляду на те, що колегія суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду вважала за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеному у раніше ухваленому рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду від 15 листопада 2018 року (провадження № 51-4983км18), провадження за касаційною скаргою прокурора Ірпінського відділу Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області на ухвалу Апеляційного суду Київської області від 04 вересня 2018 року з метою забезпечення єдності судової практики та формування висновку щодо застосування норми права, яка міститься у ст. 380 КПК України було передано на розгляд об`єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду.
Разом з цим, суддя В. В. Король виклав Окрему думку на ухвалу Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 11 червня 2019 року, в якій зазначив, що не погоджується з позицією, за якою може бути роз`яснено лише судове рішення по суті кримінального провадження та вважає за доцільне зазначити у висновку про застосування ч. 1 ст. 306 та ч. 4 ст. 380 КПК України, що ухвали слідчого судді про роз`яснення або відмову у роз`ясненні судового рішення підлягають самостійному оскарженню в апеляційному порядку.
Позиції учасників судового провадження
У судовому засіданні прокурор не підтримала доводи касаційної скарги та просила відмовити в її задоволенні.
В клопотанні, яке надійшла на адресу касаційного суду, предстаник потерпілих адвокат Лавренов В. Л. та прокурор Ірпінського відділу Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області Круль Н. Л. просять розглянути касаційну скаргу за їх відсутності, відповідно до вимог ст. 435 КПК України в порядку письмового провадження.
Інші учасники судового провадження були належним чином повідомлені про дату, час і місце касаційного розгляду, однак у судове засідання не з`явилися. Клопотань про особисту участь у касаційному розгляді, заперечень або повідомлень про поважність причин їх неприбуття до Суду від них не надходило.
Мотиви Суду
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення прокурора, перевіривши матеріали провадження та доводи, наведені у касаційній скарзі, колегія суддів об`єднаної палати дійшла висновку, що скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 438 КПК України підставою для скасування або зміни судових рішень судом касаційної інстанції є, крім іншого, істотне порушення вимог кримінального процесуального закону.
Згідно з ч. 1 ст. 412 КПК України істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог КПК України, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.