Постанова
Іменем України
25 листопада 2019 року
м. Київ
справа № 295/12937/14-ц
провадження № 61-35940св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
Білоконь О. В. (суддя-доповідач), Осіяна О. М., Сакари Н. Ю.,
учасники справи:
позивач - публічне акціонерне товариство "Галичфарм",
відповідачі: приватне підприємство "Редакція газети "Пульс", ОСОБА_1,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Богунського районного суду м. Житомира у складі судді Чішман Л. М. від 14 листопада 2014 року та ухвалу Апеляційного суду Житомирської області у складі колегії суддів: Худякова А. М., Косигіної Л. М., Григорусь Н. Й., від 01 березня 2017 року,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
У серпні 2014 року публічне акціонерне товариство "Галичфарм" (далі - ПАТ "Галичфарм") звернулося до суду з позовом до приватного підприємства "Редакція газети "Пульс" (далі - ПП "Редакція газети "Пульс"), ОСОБА_1 про захист ділової репутації та зобовʼязання спростувати недостовірну інформацію.
Позовна заява мотивована тим, що 17 квітня 2014 року в газеті "Пульс" № 16 в статті ОСОБА_2 " Діалог, який приносить вагомий результат" автор коментував виступ професора ОСОБА_1, який на зустрічі з провідними спеціалістами всіх напрямків медичної галузі Житомирської області та головними позаштатними спеціалістами департаменту охорони здоровʼя Житомирської обласної державної адміністрації "серйозною проблемою назвав налагодження тісної співпраці з вітчизняними та закордонними виробниками, що виробляють та постачають в Україну, так звані інноваційні препарати, які часто теж не проходили клінічні дослідження (як наприклад, л-лізину есцинат однієї з вітчизняних фармацевтичних компаній та "Мідокалм" - угорської)".
Вказана стаття містить недостовірні відомості про лікарський засіб L-лізину есцинат, що виробляє ПАТ "Галичфарм", оскільки виробник провів передреєстраційні клінічні дослідження вказаного препарату, що підтверджено відповідним звітом.
За таких обставин позивач просив суд визнати недостовірною та такою, що завдає шкоди діловій репутації ПАТ "Галичфарм", вказану інформацію та зобовʼязати ОСОБА_1 та ПП "Редакція газети "Пульс" її спростувати.
Короткий зміст оскаржуваних судових рішень
Рішенням Богунського районного суду м. Житомира від 14 листопада 2014 року, залишеним без змін ухвалоюАпеляційного суду Житомирської області від 01 березня 2017 року, позов ПАТ "Галичфарм" задоволено. Визнано інформацію, поширену ОСОБА_1 у квітні 2014 року на зустрічі з провідними спеціалістами всіх напрямків медичної галузі Житомирської області та головними позаштатними спеціалістами департаменту охорони здоровʼя Житомирської обласної державної адміністрації, яка опублікована ПП "Редакція газети "Пульс" 17 квітня 2014 року в 16 (20) про те, що лікарський засіб L-лізину есцинат, який виробляє ПАТ "Галичфарм" не проходив клінічних досліджень недостовірною та такою, що завдає шкоди діловій репутації ПАТ "Галичфарм".
Зобов`язано ОСОБА_1 спростувати поширену недостовірну інформацію стосовно лікарського засобу L-лізину есцинат, виробництва ПАТ "Галичфарм" шляхом повідомлення в публічному виступі перед провідними спеціалістами всіх напрямків медичної галузі Житомирської області та головними позаштатними спеціалістами департаменту охорони здоров`я Житомирської обласної державної адміністрації, що відбудеться найближчим часом інформації про те, що лікарський засіб L-лізину есцинат, який виробляє ПАТ "Галичфарм", пройшов клінічні дослідження.
Зобов`язано ПП "Редакція газети "Пульс" спростувати поширену ним недостовірну інформацію стосовно лікарського засобу L-лізину есцинат, виробництва ПАТ "Галичфарм", шляхом опублікування в газеті "Пульс" протягом тридцяти днів з дня набрання рішенням законної сили резолютивної частини рішення суду.
Вирішено питання про стягнення судових витрат.
Судові рішення першої та апеляційної інстанцій мотивовані тим, що оскільки лікарський засібL-лізину есцинат пройшов клінічне дослідження, що підтверджено звітом про його проведення, поширена відповідачами інформація є недостовірною та такою, що порочить ділову репутацію позивача як виробника цього лікарського засобу, а тому підлягає спростуванню.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та її доводи
У касаційній скарзі, поданій у квітні 2017 року до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, ОСОБА_1, уточнивши вимоги скарги, просить скасувати судові рішення попередніх інстанцій та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції, посилаючись на порушення судами норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права.
Касаційна скарга мотивована тим, що поширена відповідачами інформація є оціночними судженнями, а тому відповідно до положень статті 277 ЦК України та частини другої статті 47-1 Закону України "Про інформацію" не підлягає спростуванню та доведенню їх правдивості.
Рух касаційної скарги у суді касаційної інстанції
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 14 вересня 2017 року відкрито касаційне провадження в указаній справі.
Відповідно до пункту 4 розділу XIII Перехідних положень ЦПК України у редакції Закону України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до статті 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
Справа передана до Верховного Суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями від 13 червня 2018 року справу призначено судді-доповідачеві.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Відповідно до реєстраційного посвідчення на лікарський засіб L-лізину есцинат його виробником є ПАТ "Галичфарм".
17 квітня 2014 року в газеті "Пульс" № 16 в статті ОСОБА_2 " Діалог, який приносить вагомий результат" автор коментував виступ професора ОСОБА_1, який на зустрічі з провідними спеціалістами всіх напрямків медичної галузі Житомирської області та головними позаштатними спеціалістами департаменту охорони здоров`я Житомирської обласної державної адміністрації "серйозною проблемою назвав налагодження тісної співпраці з вітчизняними та закордонними виробниками, що виробляють та постачають в Україну, так звані інноваційні препарати, які часто теж не проходили клінічні дослідження (як наприклад, л-лізину есцинат однієї з вітчизняних фармацевтичних компаній та "Мідокалм" - угорської)".
Згідно із реєстраційним посвідченням № U/2131/01/01, № UА/9507/01/01 рішенням про державну перереєстрацію лікарського засобу, затвердженим наказом Міністерства охорони здоровʼя України від 25 серпня 2009 року № 627, лікарський засіб L-лізину есцинат перереєстрований терміном на 5 років та пройшов клінічне дослідження, що підтверджується звітом про його проведення від 05 червня 2010 року.