Постанова
Іменем України
28 листопада 2019 року
м. Київ
справа №736/380/19
провадження №61-10531св19
Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:
Висоцької В. С. (суддя-доповідач), Литвиненко І. В., Фаловської І. М.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - ОСОБА_2,
розглянув у попередньому судовому засіданні в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Корюківського районного суду Чернігівської області від 06 березня
2019 року у складі судді Кутового Ю. С. та постанову Чернігівського апеляційного суду від 02 травня 2019 року у складі колегії суддів
Євстафіїва О. К., Бечка Є. М., Харченко Л. К.,
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог
У березні 2019 року представник ОСОБА_1 - ОСОБА_3 подав до суду позов до ОСОБА_2, в якому просив визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 з господарськими будівлями, та на земельні ділянки: площею 2,75 га, вартістю 37 590 грн, площею 0,50 га, вартістю 2664 грн, і площею 0,29 га, вартістю 710 грн, у порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_4 .
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Ухвалою Корюківського районного суду Чернігівської області від 06 березня 2019 року, залишеною без змін постановою Чернігівського апеляційного суду від 02 травня 2019 року, позовну заяву, подану ОСОБА_3 в інтересах позивача ОСОБА_1, повернуто заявнику.
Ухвала суду першої інстанції та постанова апеляційного суду мотивовані тим, що згідно з приписами частини першої, другої статті 60 ЦПК України позовну заяву від імені ОСОБА_1 подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, так як справи у спорах про спадкування не підлягають розглядові у порядку спрощеного позовного провадження, а отже представником позивача у таких справах у суді може бути законний представник останнього або адвокат. Але до позовної заяви не додано доказів, що ОСОБА_3 є адвокатом.
За таких обставин суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, дійшов висновку про наявність правових підстав для повернення позовної заяви на підставі пункту 1 частини четвертої статті 185 ЦПК України.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на порушення судами апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати ухвалені у справі рішення з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга мотивована тим, що спір за поданим представником позивача позовом підлягає розгляду в порядку позовного провадження, але у той же час справа є малозначною, виходячи з ціни позову, яка становить 76 840 грн, у зв`язку з чим застосування до спірних правовідносин положень пункту 2 частини шостої статті 19 ЦПК України є неправомірним, оскільки це суперечить вказаним положенням, а також положенням статей 3, 8, 19, 131-2 Конституції України. Крім того, частина 2 ст. 60 ЦПК України не містить прямої заборони на представництво інтересів ОСОБА_1 у суді ОСОБА_3 .
Таким чином, судами першої та апеляційної інстанцій порушено положення частин четвертої - шостої статті 19, частини першої та другої статті 60, пункт 1 частини четвертої статті 185, пункт 2 частини четвертої статті 274 ЦПК України, статті 3, 8, 19, 131-2 Конституції України, чим порушено право сторін на справедливий суд, гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Оскаржувані ухвали перешкоджають справедливому і публічному розгляду справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом і на цій підставі підлягають скасуванню.
Відзив на касаційну скаргу відповідачем не подано.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Позиція Верховного Суду
Згідно з положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.