1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



28 листопада 2019 року

Київ

справа №545/2007/17

адміністративне провадження №К/9901/44097/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Бучик А.Ю.,

суддів - Мороз Л.Л., Рибачука А.І.

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на постанову Полтавського районного суду Полтавської області від 12 вересня 2017 року (суддя Потетій А.Г.) та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 23 жовтня 2017 року (колегія суддів: Любчич Л.В., Спаскін О.А., Сіренко О.І.) у справі № 545/2007/17 за позовом ОСОБА_1 до Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Полтавського районного суду Полтавської області від 12 вересня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 23 жовтня 2017 року, задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області.

Визнано протиправним та скасовано рішення Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №114 від 05.07.2017 щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком.

Зобов`язано Полтавське об`єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з ІНФОРМАЦІЯ_1

Не погодившись з судовими рішеннями, відповідач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову.

Касаційна скарга обґрунтована тим, що позивач не належить до осіб, перелічених у абз. 6 п. 3 розд. XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", оскільки не має військового звання, а тому відсутні підстави для призначення пенсії за віком.

В запереченні на касаційну скаргу позивач просить залишити її без задоволення, а судові рішення - без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16 листопада 2017 року відкрито касаційне провадження.

Справу передано до Верховного Суду.

У зв`язку з відсутністю клопотань про розгляд справи за їх участю, справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права і дотримання норм процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судами встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 виповнилося 55 років.

Згідно трудової книжки позивача серії НОМЕР_1, загальний трудовий стаж позивача становить більше 25 років. Зазначене також підтверджується довідкою ПАТ "Укрнафта", № 01/01-49 від 15.05.2017; довідкою ПАТ "Полтавський домобудівельний комбінат" від 28.04.2017, № 7-17; довідкою Полтавського тампонажного управління від 03.05.2017 № 10-53; довідкою Державного навчального закладу "Полтавський центр професійно-технічної освіти" від 01.06,2017 N9 397 та довідкою Полтавського міського Центру зайнятості від 27.04.2017 № 1650/437

ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, оскільки працюючи в ДСНС України в Полтавській області, з 15.12.2015 по 04.02.2016 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції в Донецькій та Луганській областях, що підтверджується посвідченням учасника бойових дій (серія НОМЕР_2 від 25.03.2016); посвідченням про відрядження від 14.12.2015 № 3004; витягом з протоколу засідання комісії ДСНС України № 18 від 25.03.2016 з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій; довідкою ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області № 01-17- 47/10 від 29.02.2016.

30.05.2017 ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії за віком.

Рішенням Полтавського ОУПФУ від 05.07.2017 № 144 в призначенні пенсії позивачу відмовлено. Підставою для відмови позивачу у призначенні пенсії за віком стали висновки пенсійного органу про те, що позивач на момент звернення із відповідною заявою не належав до осіб, перелічених у абз. 6 п. 3 розд. XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" оскільки не мав військового звання.

Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, виходив з того, що абз. 6 п. 3 Розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування" передбачено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а відтак і позивач, який має посвідчення серії НОМЕР_2 має право на призначення пенсії.

Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з абз. 6 п. 3 Розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування" тимчасово, до прийняття відповідного закону військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, інваліда війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, інваліда війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого та сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.


................
Перейти до повного тексту