ф
ПОСТАНОВА
Іменем України
26 листопада 2019 року
Київ
справа №2а-7778/09/2670
адміністративне провадження №№К/9901/1975/18, К/9901/1975/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,
за участю секретаря - Глущенка Д.В.,
учасники справи:
представники позивача - Метенко Т.І., Пилипенко В.М.
представник третьої особи Міністерства енергетики та захисту довкілля України - Забур`янов В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скарги Державної служби геології та надр України, Міністерства енергетики та захисту довкілля України у справі № 2а-7778/09/2670 за позовом Закритого акціонерного товариства "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння" до Державної служби геології та надр України, треті особи: Кабінет Міністрів України, Міністерство енергетики та захисту довкілля України про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
У липні 2009 року Закрите акціонерне товариство "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння" (далі - позивач) звернулось до суду з позовом, в якому просило визнати протиправною (дію) бездіяльність Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та Державної геологічної служби, що полягає у поверненні заяви та переліку документів Закритому акціонерному товариству "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння" на видобування нафти, газу, конденсату (промислову розробку) на Сахалінському нафтогазоконденсатному родовищі та зобов`язати відповідачів надати протягом п`яти днів з моменту набрання рішенням у справі законної сили спеціальний дозвіл на видобування нафти, газу, конденсату (промислову розробку) на Сахалінському нафтогазоконденсатному родовищі, а також укласти із позивачем угоду про умови користування надрами, що є невід`ємною частиною спеціального дозволу.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 вересня 2009 року, яка залишена без змін Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2009 року, позов задоволено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27 травня 2014 року постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 вересня 2009 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2009 року скасовано та направлено справу до суду першої інстанції на новий розгляд.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 серпня 2014 року, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2014 року, визнано протиправними дії (бездіяльність) Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та Державної геологічної служби, що полягає у поверненні заяви та переліку документів Закритому акціонерному товариству "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння" на видобування нафти, газу, конденсату (промислову розробку) на Сахалінському нафтогазоконденсатному родовищі.
Зобов`язано Державну службу геології та надр України надати Закритому акціонерному товариству "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння" спеціальний дозвіл на видобування нафти, газу, конденсату (промислову розробку) на Сахалінському нафтогазоконденсатному родовищі, а також укласти із Закритим акціонерним товариством "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння" угоду про умови користування надрами, що є невід`ємною частиною спеціального дозволу.
В касаційних скаргах Державна служба геології та надр України, Міністерство екології та природних ресурсів України просять скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 серпня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2014 року та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог ЗАТ "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння" в повному обсязі. В обґрунтування касаційних скарг скаржники вказують на те, що випадки продажу спеціальних дозволів на користування надрами без аукціону визначені Кабінетом Міністрів України у пункті 8 Порядку 2009. Перелік таких випадків є вичерпним та не передбачає можливості надрокористувачу, який здійснює геологічне вивчення ділянки надр, після затвердження запасів в ДКЗ України отримати спецдозвіл без аукціону. Заявники касаційних скарг наголосили на тому, що Кабінетом Міністрів України не визначено випадків, за наявності яких, ЗАТ "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння" має право після здійснення геологічного вивчення ділянки надр та затвердження запасів корисних копалин родовища у ДКЗ України отримати спеціальний дозвіл на користування надрами без аукціону.
Крім того, Міністерством екології та природних ресурсів України в касаційній скарзі вказано, що по справі №2а-7778/09/2670 предметом спору виступають ті самі вимоги, які позивач просив суд задовольнити під час початкового слухання справи і які судом було задоволено, а Мінприроди у повному обсязі виконано. Наголошує, що у зв`язку з ухваленням Вищим адміністративним судом України рішення про скасування рішень першої та апеляційної інстанції у даній справі, поворот виконання рішення суду не було застосовано.
У поданих відзивах на касаційній скарги Закрите акціонерне товариство "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння" просить залишити їх без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій без змін.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2019 року № 829 "Деякі питання оптимізації системи центральних органів виконавчої влади" перейменовано Міністерство екології та природних ресурсів на Міністерство енергетики та захисту довкілля України та визначено, що Міністерство енергетики та захисту довкілля є правонаступником майна, прав і обов`язків Міністерства енергетики та вугільної промисловості.
У зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 02 вересня 2019 року № 829, колегією суддів ухвалою, яка занесена до протоколу судового засідання, змінено третю особу у даній справі Міністерство екології та природних ресурсів на правонаступника її майна, прав і обов`язків - Міністерство енергетики та захисту довкілля України.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи касаційних скарг, колегія суддів дійшла висновку, що касаційні скарги підлягають задоволенню з наступних підстав.
У ході розгляду справи судами встановлено, що 29 грудня 2004 року між позивачем (Підприємство) та Державним комітетом природних ресурсів України (Комітет) було укладено Угоду № 2714 про умови користування надрами Сахалінського родовища, за умовами якого, позивачу надавалося право користуватись надрами з метою геологічного вивчення, у т.ч. дослідно-промислової розробки з подальшим видобуванням нафти і газу Сахалінського родовища.
Даною Угодою визначено, що Спеціальний дозвіл на користування ділянкою надр - це документ, який видається Комітетом та визначає право Підприємства на користування надрами в межах Сахалінського родовища з метою геологічного вивчення, у т.ч. дослідно-промислової розробки з подальшим видобуванням нафти і газу, на умовах передбачених Угодою.
Відповідно до п. 5.2 зазначеної Угоди, якщо підприємство належним чином виконувало вимоги та умови, передбачені Спеціальним дозволом та цією угодою, і в установленому порядку надало обґрунтовану заяву на необхідність продовження строку дії Спеціального дозволу, строк дії цього Спеціального дозволу повинен бути продовжений відповідно до чинного законодавства. В цьому випадку Комітет зобов`язаний вчинити необхідні дії щодо продовження строку дії Спеціального дозволу в найкоротший термін.
Також судами встановлено, що 25 березня 2009 року до ДНВП "Геоінформ України" позивачем зданий звіт: "Детальна геолого-економічна оцінка Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища Харківської області".
В подальшому, 02 червня 2009 року позивач подав до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України заяву та пакет документів на отримання спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування нафти, газу і конденсату (промислову розробку) на Сахалінському нафтогазоконденсатному родовищі, який містив:
- погодження Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду на оформлення позивачу спеціального дозволу на користування надрами Сахалінського родовища (від 01.06.2009 № 01/04-07.12/3461);
- рішення Харківської обласної ради від 29.04.2009 № 1235-У, яким погоджено клопотання позивача щодо отримання спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування корисних копалин (промислової розробки) Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища на території Краснокутського району;
- протокол № 1722 від 19.03.2009 засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин при Міністерстві охорони навколишнього природного середовища України, яким Сахалінське нафтогазоконденсатне родовище визнано підготовленим до промислової розробки на базі розвіданих та попередньо розвіданих позивачем запасів вуглеводнів.
Листом від 18 червня 2009 року № 25/08-2626 Державна геологічна служба повернула позивачу заяву та пакет документів, з тих підстав, що у п. 8 Порядку надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2009 № 608, відсутня така підстава для надання спеціального дозволу без проведення аукціону, як захист запасів родовища надрокористувачем в Державній комісії України по запасах корисних копалин.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо повернення заяви та пакету документів, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що на момент звернення позивача із заявою про надання спеціального дозволу на користування надрами Сахалінського родовища, Законом була передбачена можливість Мінприроди видавати спеціальні дозволи на користування нафтогазоносними надрами поза конкурсом, та відповідно, без проведення аукціону і погодженням з Кабінетом Міністрів України.
Колегія суддів погоджується з наведеним висновками судів попередніх інстанцій, виходячи з наступного.
Згідно ч. 1 ст. 19 Кодексу України про надра (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
Частиною 6 ст.16 зазначеного кодексу встановлено, що спеціальні дозволи на користування надрами надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, як правило, на конкурсних засадах в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Судами попередніх інстанцій вірно зазначено, що відповідно до ст. 3-1 Кодексу України про надра визначено, що якщо законами щодо користування нафтогазоносними надрами встановлені інші норми, ніж ті, що встановлені у цьому Кодексі, то застосовуються норми цих законів. Зокрема, спеціальним законом щодо користування нафтогазоносними надрами є Закон України "Про нафту і газ", яким визначено основні правові, економічні та організаційні засади діяльності нафтогазової галузі України та визначено регулювання відносин, пов`язаних з особливостями користування нафтогазоносними надрами, видобутком, транспортуванням, зберіганням та використанням нафти, газу та продуктів їх переробки з метою забезпечення енергетичної безпеки України, розвитку конкурентних відносин у нафтогазовій галузі, захисту прав усіх суб`єктів відносин, що виникають у зв`язку з геологічним вивченням нафтогазоносності надр, розробкою родовищ нафти і газу, переробкою нафти і газу, зберіганням, транспортуванням та реалізацією нафти, газу та продуктів їх переробки, споживачів нафти і газу та працівників галузі.
Згідно ст.11 вказаного Закону, користування нафтогазоносними надрами, пошук і розвідка родовищ нафти і газу, їх експлуатація, спорудження та експлуатація підземних сховищ для зберігання нафти і газу здійснюються лише за наявності спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами, що надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр, на умовах, визначених чинним законодавством.
Також, ч. 1 ст.28 Закон України "Про нафту і газ" визначено, що угода про умови користування нафтогазоносними надрами є невід`ємним додатком до спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами, який регулює і конкретизує передбачені законодавством України та спеціальним дозволом технічні, технологічні, організаційні, фінансові, економічні, соціальні, екологічні аспекти користування нафтогазоносними надрами на відповідній ділянці нафтогазоносних надр.