ПОСТАНОВА
Іменем України
27 листопада 2019 року
Київ
справа №820/3274/17
адміністративне провадження №К/9901/34719/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого Тацій Л.В.,
суддів: Бучик А.Ю., Стрелець Т.Г., -
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (далі - ГУ Держгеокадастру) на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17 серпня 2017 року (прийняту судом у складі судді Волошина Д.А.) та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 11 жовтня 2017 року (постановлену судом у складі: головуючого судді Курило Л.В., суддів: Бартош Н.С., Присяжнюк О.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до ГУ Держгеокадастру про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
У серпні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення у формі відповіді ГУ Держгеокадастру № К-15334/0/6-16924/0/21-17 від 05 липня 2017 року про утримання від прийняття відповідного рішення по його заяві;
- зобов`язати ГУ Держгеокадастру повторно розглянути його заяву від 02 червня 2017 року про надання дозволу на розробку проекту відведення чи поділу земельної ділянки і передачі у власність для ведення особистого селянського господарства.
Короткий зміст рішень судів першої й апеляційної інстанцій
Харківський окружний адміністративний суд постановою від 17 серпня 2017 року позов задовольнив.
Скасував рішення ГУ Держгеокадастру про утримання від прийняття відповідного рішення по заяві ОСОБА_1, яке оформлено листом № К-15334/0/6-16924/0/21-17 від 05 липня 2017 року.
Зобов`язав ГУ Держгеокадастру повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02 червня 2017 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність для ведення особистого селянського господарства земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області.
Харківський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 11 жовтня 2017 року рішення суду першої інстанції залишив без змін.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з рішенням якого погодився і суд апеляційної інстанції, виходив із того, що лист відповідача від 05 липня 2017 року №К-15334/0/6-16924/021-17 щодо розгляду клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки і викладена в ньому позиція (фактично відмова) у надані дозволу не містить визначених у частині 7 статті 118 Земельного кодексу України підстав для відмови у задоволенні клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою та вмотивованої відмови у його наданні, що не може бути визнано судом правомірним.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
02 листопада 2017 року ГУ Держгеокадастру звернулося до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, у якій просить рішення судів попередніх інстанцій скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.
У скарзі посилається на те, що відповідно до Стратегії удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 07 червня 2017 року № 413, передбачається надання дозволів на розроблення документації із землеустрою, насамперед, учасникам антитерористичної операції. Тому ГУ Держгеокадастру надало позивачу відповідь про утримання від прийняття рішення за його заявою до моменту вирішення по суті питання забезпечення земельними ділянками учасників антитерористичної операції.
Цим листом позивачу не було відмовлено у наданні дозволу.
Йдеться у скарзі й про те, що законодавство не передбачає такого способу поновлення прав позивача як повторний розгляд його заяви.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 06 листопада 2017 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою ГУ Держгеокадастру.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VІІІ "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів". З цієї дати набула чинності нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС).
Згідно з підпунктом 4 пункту 1 Перехідних положень КАС касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
На виконання вимог підпункту 7 пункту 1 Перехідних положень справа була передана до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
Відповідно до повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19 червня 2019 року 2019 року на підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 19 червня 2019 року № 773/0/78-19 визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Тацій Л.В., судді: Бучик А.Ю., Стеценко С.Г., справу передано головуючому судді.
У зв`язку із відпусткою судді Стеценка С.Г. на підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 26 листопада 2019 року № 1984/0/78-19 здійснено повторний автоматизований розподіл справи між суддями та протоколом від 26 листопада 2019 року визначено таку колегію судді: головуючий суддя Тацій Л.В., судді: Бучик А.Ю., Стрелець Т.Г.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
02 червня 2017 року ОСОБА_1 на підставі статей 116, 118 Земельного кодексу Украйни звернувся до ГУ Держгеокадастру із заявою про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки на території Петропавлівської сільської ради, Куп`янського району, Харківської області за межами населених пунктів, для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2 га. До клопотання додав графічні матеріали.
13 липня 2017 року позивачем було отримано лист ГУ Держгеокадастру №К-15334/0/6-16924/0/21-17 від 05 липня 2017 року, відповідно до якого ОСОБА_1 відмовлено у розгляді заяви до моменту вирішення по суті питання забезпечення земельними ділянками учасників антитерористичної операції.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Дослідивши матеріали справи та перевіривши в установлених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) межах наведені в касаційній скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку про таке.
Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Законом, який регулює земельні правовідносини, є Земельний кодекс України (далі - ЗК), а також прийняті відповідно до Конституції України та цього Кодексу нормативно-правові акти.
Згідно з пунктом "б" частини першої статті 81 ЗК громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.