1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду





ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2019 року

м. Київ

Справа № 336/874/17

Провадження № 51-3555км19


Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого Фоміна С.Б.,

суддів: Ковтуновича М.І., Луганського Ю.М.,


за участю:

секретаря

судового засідання Письменної Н.Д.,

прокурора Руденко О. П.

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу прокурора, який брав участь у розгляді кримінального провадження судом першої інстанції, на вирок Шевченківського районного суду міста Запоріжжя від 04 вересня 2017 року та ухвалу Запорізького апеляційного суду від 15 квітня 2019 року у кримінальному провадженні щодо

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця та жителя АДРЕСА_1 ), раніше судимого, востаннє: вироком Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 25 травня 2017 року за частиною 2 статті 185 КК із застосуванням статті 71, 72 КК до 1 року 3 місяців позбавлення волі

виправданим за обвинуваченням у вчиненні злочину, передбаченого частиною 2 статті 190 КК.

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

Вироком Шевченківського районного суду міста Запоріжжя від 04 вересня 2017 року ОСОБА_1 визнано невинуватим у вчиненні злочину, передбаченого частиною 2 статті 190 КК, та виправдано у зв`язку з відсутністю в його діях складу злочину.

Ухвалою Запорізького апеляційного суду від 15 квітня 2019 року вказаний вирок щодо ОСОБА_1 залишено без змін.

Згідно з обвинувальним актом, ОСОБА_1 обвинувачувався у тому, що маючи умисел, направлений на незаконне заволодіння чужим майном, шляхом обману, діючи повторно, з корисливих мотивів та з метою у подальшому розпорядитись чужим майном на свою користь, знаходячись на зупинці громадського транспорту "Низова" на вул. Пархоменко в м. Запоріжжі, попросив у свого знайомого - ОСОБА_2 мобільний телефон марки Keneksi К-7, вартістю 900 грн, начебто з метою здійснення телефонного дзвінка, на що потерпілий погодився і добровільно передав ОСОБА_1 телефон.

Продовжуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_1, розмовляючи весь час по телефону, попрямував до ломбарду ПТ "Нікітіч і Компанія "Ломбард "Карат", який розташований за адресою: вул. Богдана Завади, 6, м. Запоріжжя, де збув викрадений телефон за 200 грн, чим завдав потерпілому ОСОБА_2 майнову шкоду на загальну суму 900 грн.

Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі прокурор, який брав участь у розгляді кримінального провадження судом першої інстанції, посилаючись на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, порушує питання про скасування судових рішень та призначення нового розгляду у суді першої інстанції.

На обґрунтування своїх вимог скаржник стверджує, що суддя (головуючий у справі у суді першої інстанції) в порушення статей 22, 30 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) відхилилася від здійснення своїх функцій, передбачених процесуальним законом, та після допиту двох свідків обвинувачення, здійснила телефонний дзвінок співмешканці потерпілого, яка не має жодного процесуального статусу у вказаному кримінальному провадженні та про допит якої ані стороною обвинувачення, ані стороною захисту не заявлялося. Після цього, як стверджує прокурор, суддя наполягала на тому, щоб сторона захисту заявила клопотання про допит зазначеного свідка, показання якого у подальшому покладено в основу вироку.

Крім того, скаржник зазначає, що судовий розгляд було проведено без участі потерпілого, належними чином не повідомленого, оскільки повідомлення про дату, час та місце судових засідань учаснику судового провадження направлялися вибірково. А тому посилання у судовому рішенні на ставлення потерпілого ОСОБА_2 до вчиненого, про яке повідомив у судовому засіданні обвинувачений, свідчить про порушення місцевим судом об`єктивності та неупередженості.

Також прокурор стверджує, що суд першої інстанції порушив вимоги частини 2 статті 349 КПК, оскільки неналежним чином визначив обсяг та порядок доказів, які будуть досліджуватися, без винесення відповідної ухвали, та статті 94 цього Кодексу при оцінці показань свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4, відеозапису з камер спостереження відділення ломбарду, здійснивши таку оцінку фактично з огляду на показання ОСОБА_1 . Вважає, що суд першої інстанції не навів переконливих мотивів, чому прийняв одні докази та відкинув інші, що не відповідає вимогам статті 374 КПК.

Вищезазначені процесуальні порушення апеляційний суд не усунув, та належним чином не розглянув доводів апеляційної скарги сторони обвинувачення, а тому ухвала апеляційного суду вимогам статті 419 КПК не відповідає.

До того ж, апеляційним судом необґрунтовано відмовлено у задоволенні клопотання про повторний допит обвинуваченого ОСОБА_1, потерпілого ОСОБА_2, свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 та дослідження письмових доказів по справі, які надані суду стороною обвинувачення, а також технічних записів усіх судових засідань.

Позиції інших учасників судового провадження

Прокурор підтримала доводи, викладені у касаційній скарзі, просила задовольнити її у повному обсязі, скасувати судові рішення і призначити новий розгляд у суді першої інстанції. Зазначила, що апеляційним судом не розглянуті доводи щодо незаконного виправдання ОСОБА_1, не допитані свідки та потерпілий.

Інших учасників судового провадження було належним чином повідомлено про дату, час і місце касаційного розгляду, однак у судове засідання вони не з`явилися. Клопотань про особисту участь у касаційному розгляді, заперечень або повідомлень про поважність причин їх неприбуття до Суду від них не надходило.

Мотиви Суду

Заслухавши доповідь судді, пояснення прокурора, перевіривши матеріали кримінального провадження та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Згідно зі статтею 433 КПК суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правильність правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.

Відповідно до статті 370 КПК судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених КПК. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об`єктивно з`ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до статті 94 цього Кодексу.


................
Перейти до повного тексту