1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України


20 листопада 2019 року

м. Київ


справа 127/21437/14-ц

провадження № 61-17724св19

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

Кривцової Г. В. (суддя-доповідач), Гулька Б. І., Луспеника Д. Д.


учасники справи:

заявник - Комунальний заклад "Вінницька обласна психоневрологічна лікарня ім. акад. О. І. Ющенка",


розглянув у попередньому судовому засіданні в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Вінницького апеляційного суду в складі судді Ковальчука О. В. від 28 серпня 2019 року,


ВСТАНОВИВ:


Описова частина


Короткий зміст вимог заяви


У жовтні 2014 року Комунальний заклад "Вінницька обласна психоневрологічна лікарня ім. акад. О. І. Ющенка" (далі - КЗ "ВОПНЛ ім. акад. О. І. Ющенка") звернувся до суду із заявою, поданою в окремому провадженні про госпіталізацію в примусовому порядку ОСОБА_1 .


Заява мотивована тим, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживає по АДРЕСА_1 , госпіталізована 05 жовтня 2014 року о 10-20 год у 6-те відділення КЗ ВОПНЛ ім. акад. О. І. Ющенка. Направлення на госпіталізацію видано 05 жовтня 2014 року о 10-00 год. черговим приймального відділення, лікарем-психіатром КЗ "ВОПНЛ ім. акад. О. І. Ющенка" ОСОБА_2, яка після особистого огляду ОСОБА_1 зробила висновок про необхідність її госпіталізації в психіатричний стаціонар для обстеження або лікування у зв`язку із наявністю у неї тяжкого психічного розладу, який обумовлює її небезпеку для себе і оточуючих, суттєву шкоду її здоров`ю внаслідок погіршення психічного стану в разі, якщо їй не буде надана психіатрична допомога.

Заклад просив суд про госпіталізацію в примусовому порядку ОСОБА_1, без її згоди.


Короткий зміст ухвали суду першої інстанції


Рішенням Вінницького міського суду Вінницької області від 07 жовтня 2014 року заяву КЗ "ВОПНЛ ім. акад. О. І. Ющенка" задоволено.

Госпіталізовано в примусовому порядку до КЗ "ВОПНЛ ім. акад. О. І. Ющенка" ОСОБА_1., без її згоди.


Задовольняючи заяву, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 за своїм психічним станом виявляє безпосередньо небезпеку для оточуючих в зв`язку з загостренням психічного захворювання, відмовою від підтримуючого лікування, суспільно-небезпечними тенденціями (агресивність по відношенню до оточуючих, наявністю маячних ідей відношення), тому потребує примусової госпіталізації без її згоди.


Короткий зміст ухвали суду апеляційної інстанції


Ухвалою Вінницького апеляційного суду від 28 серпня 2019 року відмовлено ОСОБА_1 у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою на рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 07 жовтня 2014 року.


Відмовляючи у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою на рішення суду першої інстанції, апеляційний суд виходив з того, що апеляційна скарга подана після спливу одного року з дня складення повного тексту оскаржуваного рішення, заявник була присутня в суді першої інстанції під час проголошення цього рішення та отримала його текст 10 жовтня 2014 року.

Короткий зміст вимог касаційної скарги


У жовтні 2019 року ОСОБА_1 подала до Верхового Суду касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанцій норм процесуального права, просила скасувати оскаржуване судове рішення, справу направити для продовження розгляду до суду апеляційної інстанції.


Аргументи учасників справи


Доводи особи, яка подала касаційну скаргу


Касаційна скарга ОСОБА_1 мотивована тим, що оскаржуваною ухвалою від 28 серпня 2019 року її позбавлено права на апеляційне оскарження судового рішення. Не погоджуючись з висновкам апеляційного суду, вказувала, що копія судового рішення 10 жовтня 2014 року їй не вручалася, підпис на розписці вона не проставляла, про зміст рішення дізналася лише 16 липня 2019 року, після звернення з відповідною заявою до суду першої інстанції. Вважає, що строк на апеляційне оскарження рішення від 07 жовтня 2019 року розпочався саме з 17 липня 2019 року. При цьому, посилаючись на положення статті 358 ЦПК України, вказувала на можливість поновлення строку на апеляційне оскарження рішення в разі пропуску строку з поважних причин.


Відзив на касаційну скаргу не надходив.


Рух касаційної скарги у суді касаційної інстанції


У жовтні 2019 року касаційна скарга надійшла до Верховного Суду.


Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями 02 жовтня 2019 року справу призначено судді-доповідачу .


Ухвалою Верховного Суду від 09 жовтня 2019 року відкрито касаційне провадження у вказаній справі, витребувано справу із суду першої інстанції.


Фактичні обставини справи, встановлені судом


Зі змісту оскаржуваного рішення та журналу судового засідання встановлено, що в судовому засіданні в суді першої інстанції 07 жовтня 2014 року був присутній представник ОСОБА_1 - адвокат Стьоба Ю. М. та зацікавлена особа ОСОБА_1 (а. с. 11-13).


Відповідно до розписки 10 жовтня 2014 року ОСОБА_1 отримала рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 07 жовтня 2014 року, особисто( а. с.14).


10 липня 2019 року скаржник звернулася до Вінницького міського суду Вінницької області із заявою про ознайомлення з матеріалами справи та зняття фотокопій. Ознайомилась з матеріалами справи 16 липня 2019 року.


У строки, встановлені частиною першою статті 294 та частини четвертої статті 231 ЦПК України 2004 року рішення суду першої інстанції не оскаржувалося, набуло законної сили.


Мотивувальна частина


Позиція Верховного Суду



................
Перейти до повного тексту