1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду




Постанова

Іменем України


13 листопада 2019 року

м. Київ


справа № 752/19004/15-ц

провадження № 61-22190св18


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Червинської М. Є. (суддя-доповідач),

суддів: Бурлакова С. Ю., Зайцева А. Ю., Коротуна В. М., Курило В. П.,


учасники справи:

позивач - публічне акціонерне товариство "Банк національний кредит",

представники позивача: Паламарчук Віталій Віталійович, Недотопа Микола Миколайович, Пасацький Юрій Олександрович, Халілов Осман Шевкетович , Шлапак Ігор Сергійович, Макаренко Сергій Валерійович,

відповідач - ОСОБА_5,

представники відповідача: ОСОБА_6, ОСОБА_7,


розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Банк національний кредит" на рішення Голосіївського районного суду м. Києва у складі судді Мирошниченко О. В. від 09 грудня 2016 року та ухвалу Апеляційного суду м. Києва у складі колегії суддів: Антоненко Н. О., Стрижеуса А. М., Шкоріної О. І. від 07 лютого 2017 року,

ВСТАНОВИВ:

Підпунктом 4 пункту 1 розділу XIII "Перехідні положення" ЦПК України у редакції Закону України № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" передбачено, що касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

1. Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У листопаді 2015 року публічне акціонерне товариство "Банк національний кредит" (далі - ПАТ "Банк національний кредит") звернулося до суду з позовом до ОСОБА_5 про зобовʼязання вчинити дії.

Позовна заява мотивована тим, що 03 грудня 2014 року між ним та ОСОБА_5 було укладено договір № 108384-ДР-008 банківського вкладу "Стандартний" строком на один місяць (31 день) в іноземній валюті - долар США для клієнтів Privat Banking, відповідно до умов пункту 2.1 якого банк відкрив вкладнику депозитний рахунок № НОМЕР_1, зі сплатою процентної ставки за депозитом у розмірі 11,5% річних, а вкладник внесла на вказаний рахунок грошові кошти у розмірі 1 150 000 дол. США. Пунктом 2.2. договору передбачено строк розміщення депозиту - з 03 грудня 2014 року по 03 січня 2015 року, з подальшою пролонгацією на тих самих умовах, якщо вкладник не пізніше ніж за 10 календарних днів до дати закінчення депозиту не звернеться до банку із заявою про повернення суми депозиту. Умовами вказаного договору передбачено, що у разі розірвання депозитного договору з ініціативи вкладника, проценти нараховуються та сплачуються за ставкою у розмірі 1,0% річних за весь період знаходження коштів на депозитному рахунку. 04 червня 2015 року відповідач звернулась до банку із заявою про дострокове розірвання депозитного договору, у зв`язку із чим відповідно до умов пункту 3.7. договору, банк повинен був сплатити вкладнику за ставкою 1,0% річних за весь період знаходження коштів на депозитному рахунку. Однак, того ж дня 04 червня 2015 року між сторонами укладено договір № 1 про внесення змін до договору від 03 грудня 2014 року № 108384-ДР-008, згідно з умовами якого банк взяв на себе зобов`язання та сплатив вкладнику суму нарахованих процентів за ставкою 10,0% річних.

08 червня 2015 року у ПАТ "Банк національний кредит" запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації Паламарчука В. В.

Посилаючись на пункт 1 частини третьої статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", позивач вважає договір про внесення змін до договору банківського вкладу нікчемним, оскільки внаслідок його укладення банк фактично відмовився від права утримати із суми депозиту, яка повертається вкладнику, різниці між сумою раніше сплачених вкладнику процентів та сумою процентів, перерахованих за зниженою процентною ставкою.

Таким чином, просить застосувати наслідки нікчемності правочину та зобов`язати відповідача повернути банку грошові кошти у розмірі 43 434,84 дол. США, одержані за договором про внесення змін № 1 від 04 червня 2015 року до договору від 03 грудня 2014 року № 108384-ДР-008.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Голосіївського районного суду м. Києва від 09 грудня 2016 року у задоволенні позову ПАТ "Банк національний кредит" відмовлено.


Ухвалюючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог ПАТ "Банк національний кредит", суд першої інстанції вважав, що передбачена договором про внесення змін до договору банківського вкладу зміна процентної ставки не свідчить про відмову банку від власних майнових вимог.

Короткий зміст ухвали суду апеляційної інстанції

Ухвалою Апеляційного суду м. Києва від 07 лютого 2017 року апеляційну скаргу ПАТ "Банк національний кредит" відхилено, рішення Голосіївського районного суду м. Києва від 09 грудня 2016 року залишено без змін.

Судове рішення апеляційного суду мотивоване тим, що висновки суду першої інстанції відповідають вимогам закону, обставини справи встановлені повно, а доводи апеляційної скарги не підтверджені належними та допустимими доказами і не спростовують висновків суду першої інстанції.

Узагальнені доводи касаційної скарги

У березні 2017 року ПАТ "Банк національний кредит" подало до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ касаційну скаргу, у якій просить скасувати судові рішення судів попередніх інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову.

Касаційна скарга мотивована тим, що суди попередніх інстанцій не врахували, що тимчасова адміністрація запроваджена в банку з 08 червня 2015 року, а відповідно до пункту 1 частини третьої статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб"встановлена нікчемність правочинів, вчинених протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку і за якими банк, зокрема, відмовився від власних майнових вимог. Виплативши необґрунтовано відповідачу 43 434,84 дол. США процентів, нарахованих за ставкою 10,0% замість 1,0%, банк зазнав значного погіршення фінансового становище, що в тому числі призвело до порушення прав і третіх осіб, зокрема, вкладників та кредиторів банку, вимоги яких задовольняються у черговості відповідно до статті 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Узагальнені доводи заперечення на касаційну скаргу

У травні 2017 року до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ надійшли заперечення ОСОБА_5 на касаційну скаргу, у яких, посилаючись на безпідставність доводів касаційної скарги та законність і обґрунтованість ухвалених у справі судових рішень, просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення судів попередніх інстанцій без змін.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 10 квітня 2017 року відкрито касаційне провадження в указаній справі і витребувано цивільну справу № 752/19004/15-ц з Голосіївського районного суду м. Києва.

Згідно зі статтею 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.

Указану справу передано до Верховного Суду.

Ухвалою Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 04 листопада 2019 року вказану справу призначено до судового розгляду.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Суд установив, що 03 грудня 2014 року між ПАТ "Банк національний кредит" та ОСОБА_5 було укладено договір № 526478-ДР-001 банківського вкладу в іноземній валюті - долар США "Стандартний" строком на 1 місяць (31день) з подальшою пролонгацією та ставкою 11,5% річних.

Відповідно до пункту 3.7. договору у випадку розірвання цього договору з ініціативи вкладника проценти нараховуються та сплачуються за ставкою у розмірі 1,0% річних за весь період знаходження коштів на депозитному рахунку.

04 червня 2015 року між ПАТ "Банк національний кредит" та ОСОБА_5 було укладено договір про внесення змін № 1 до договору банківського вкладу "Стандартний" від 03 грудня 2014 року № 526478-ДР-001, відповідно до умов якого сторони домовились внести зміни в пункт 3.7. договору про те, що у випадку розірвання цього договору з ініціативи вкладника, проценти нараховуються та сплачуються за ставкою у розмірі 10,0% річних за весь період знаходження коштів на депозитному рахунку.

Цього ж дня, 04 червня 2015 року, ОСОБА_5 звернулася до позивача із заявою про дострокове розірвання депозитного договору та повернення суми депозиту та нарахованих відсотків.

На виконання умов договору про внесення змін № 1 від 04 червня 2015 року до договору банківського вкладу "Стандартний" від 03 грудня 2014 року № 526478-ДР-001 банком виплачено відповідачу 43 434,84 дол. США.

Постановою Правління Національного банку України від 05 червня 2015 року № 358 ПАТ "Банк національний кредит" віднесено до категорії неплатоспроможних банків. Рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 05 червня 2015 року № 114 "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "Банк національний кредит" з 08 червня 2015 року запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "Банк національний кредит". Постановою Правління Національного Банку України від 28 серпня 2015 року № 563 розпочато процедуру ліквідації ПАТ "Банк національний кредит" та призначено уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації банку Паламарчука В. В.


................
Перейти до повного тексту