Постанова
Іменем України
19 листопада 2019 року
м. Київ
справа № 635/5088/16-ц
провадження № 61-31382св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Гулейкова І. Ю. (суддя-доповідач), Ступак О. В., Усика Г. І.,
учасники справи:
позивач - Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі",
відповідач - ОСОБА_1 ,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Харківського районного суду Харківської області від 23 березня 2017 року у складі судді Березовської І. В. та ухвалу Апеляційного суду Харківської області від 16 серпня 2017 року у складі колегії суддів: Кіся П. В., Кружиліної О. А., Хорошевського О. М.,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів
У червні 2016 року Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі" (далі - КП "Харківські теплові мережі") звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиту теплову енергію.
Позов обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 на праві власності належить приміщення загальною площею 69,9 кв. м, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1, з централізованою системою опалення в житловому будинку, теплопостачання якого здійснює КП "Харківські теплові мережі".
Позивач зазначав, що відповідач користується послугами з теплопостачання без укладення договору з КП "Харківські теплові мережі" на постачання теплової енергії.
За кожний розрахунковий період ОСОБА_1 були направлені платіжні вимоги-доручення про оплату спожитої теплової енергії та листи про оплату вартості спожитої теплової енергії, які споживач не сплатила, у зв`язку з чим за період з 01 жовтня 2014 року по 01 травня 2016 року утворилась заборгованість, яка станом на 01 травня 2016 року склала 34 011,87 грн.
Посилаючись на наведене, позивач просив стягнути з ОСОБА_1 на свою користь вартість спожитої теплової енергії у розмірі 34 011,87 грн та суму сплаченого судового збору у розмірі 1 378,00 грн.
Рішенням Харківського районного суду Харківської області від 23 березня 2017 року позов задоволено. С тягнут оз ОСОБА_1 на користь КП "Харківські теплові мережі" вартість спожитої теплової енергії в розмірі 34 011,87грн та судовий збір у розмірі 1 378,58грн.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що позивач є виконавцем послуг з централізованого опалення і надає послуги з постачання теплової енергії до приміщення, яке належить на праві власності відповідачу, яка в свою чергу не виконувала обов`язку зі сплати послуг, внаслідок чого утворилась заборгованість за період 01 січня 2014 року по 01 травня 2016 року у розмірі 34 011,87 грн.
Ухвалою Апеляційного суду Харківської області від 16 серпня 2017 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилено, рішення Харківського районного суду Харківської області від 23 березня 2017 року залишено без змін.
Залишаючи без змін рішення суду першої інстанції, апеляційний суд виходив з того, що судом першої інстанції правильно з`ясовані фактичні обставини справи щодо наявності заборгованості та визначення її розміру, дана їм належна правова оцінка,
а його висновки підтверджуються матеріалами справи та ґрунтуються на нормах діючого законодавства.
Короткий зміст та узагальнені доводи касаційної скарги, позиції інших учасників справи
У вересні 2017 року ОСОБА_1 звернулась до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ із касаційною скаргою на рішення Харківського районного суду Харківської області від 23 березня 2017 року та ухвалу Апеляційного суду Харківської області від 16 серпня 2017 року, в якій просить скасувати зазначені судові рішення та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог КП "Харківські теплові мережі" до неї, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
Вказує на те, що судами першої та апеляційної інстанцій не з`ясовано обставини, які мають значення для правильного вирішення спору, а саме - не надано оцінку розрахунку теплового навантаження та розрахунку спожитої теплової енергії, зокрема щодо врахування чи неврахування під час розрахунку заборгованості площі житла. Також, судами першої та апеляційної інстанцій не надано оцінку тій обставині, що позивачем не було доведено належними доказами, що приміщення, яке їй належить, використовується для провадження підприємницької діяльності. Тому розрахунки зроблені позивачем на підставі Постанови Кабінету міністрів України від 03 жовтня 2007 року № 1198 "Про затвердження Правил користування тепловою енергією" є незаконними.
У листопаді 2017 року КП "Харківські теплові мережі" подано заперечення на касаційну скаргу ОСОБА_1, в якому зазначено про те, що суди надали належну оцінку доказам, встановили обставини справи та правильно застосували норми матеріального права з дотриманням вимог процесуального закону, а тому підстав для їх скасування немає.
Рух справи в суді касаційної інстанції
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 10 жовтня 2017 року відкрито касаційне провадження у справі.
У статті 388 ЦПК України, в редакції Закону України № 2147-VІІІ від 03 жовтня 2017 року "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", який набрав чинності 15 грудня 2017 року, передбачено, що судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
На підставі підпункту 6 пункту 1 розділу XIII Перехідні положення ЦПК України справа передана до Верховного Суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06 червня 2019 року справу призначено судді-доповідачу Гулейкову І. Ю.
Позиція Верховного Суду
Відповідно до частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін, оскільки їх ухвалено з додержанням норм законодавства.
Судами встановлено, що право власності на квартиру АДРЕСА_2 зареєстровано за ОСОБА_1
Приміщення зазначеної квартири переобладнане відповідачем в нежитлове. Зазначене підтверджується актом обстеження системи теплопостачання об`єкта від 27 листопада 2013 року, з якого вбачається, що приміщення розташоване на першому поверсі житлового будинку АДРЕСА_1 . Загальна площа приміщень складає 69,9 кв. м згідно технічного паспорту на житловий будинок. З приміщення виконаний окремий вхід безпосередньо на вулицю. Крім того, факт переобладнання квартири в нежитлове приміщення підтверджується наданими представником відповідача фото фасаду будинку АДРЕСА_1, на яких також зафіксований вхід з вище зазначеного приміщення безпосередньо на вулицю окремо від загального під`їзду.
Теплопостачання у вказаний житловий будинок проводиться позивачем у централізованому порядку, відповідач є споживачем послуг з централізованого теплопостачання за адресою: АДРЕСА_1 .
Цей факт, зокрема, підтверджується актом від 22 жовтня 2014 року № 177/1736 про підключення у зв`язку з початком опалювального сезону житлового будинку АДРЕСА_1, в тому числі приміщень відповідача, до джерела теплової енергії; актом від 14 квітня 2015 року № 177/2697 про відключення у зв`язку з закінченням опалювального сезону житлового будинку АДРЕСА_1, в тому числі приміщень відповідача, від джерела теплової енергії; актом від 10 жовтня 2015 року № 177/3601 про підключення у зв`язку з початком опалювального сезону житлового будинку АДРЕСА_1, в тому числі приміщень відповідача, до джерела теплової енергії; актом від 05 квітня 2016 року № 177/4577 про відключення у зв`язку з закінченням опалювального сезону житлового будинку АДРЕСА_1 , в тому числі приміщень відповідача, від джерела теплової енергії.
Судами також встановлено, що договір між КП "Харківські теплові мережі" та ОСОБА_1 на придбання теплової енергії не укладався.
Згідно з актами звіряння відпуску-отримання теплової енергії та розрахунків за її використання між КП "Харківські теплові мережі" та абонентом ОСОБА_1 станом на 01 травня 2016 року відповідач має заборгованість за період з 01 січня 2014 року по 01 травня 2016 року в розмірі 34 011,87 грн.
Нормативно-правове обґрунтування
Основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об`єктах сфери теплопостачання визначаються Законом України "Про теплопостачання", який регулює відносини, пов`язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії з метою забезпечення енергетичної безпеки України, підвищення енергоефективності функціонування систем теплопостачання, створення і удосконалення ринку теплової енергії та захисту прав споживачів та працівників сфери теплопостачання.