1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України

11 листопада 2019 року

м. Київ

справа № 766/2377/16-ц

провадження № 61-18387св18

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Черняк Ю. В. (суддя-доповідач), Воробйової І. А., Лідовця Р. А.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідачі: Херсонська митниця Державної фіскальної служби України, Державна казначейська служба України,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1, від імені якого діє представник ОСОБА_2, на рішення Херсонського міського суду Херсонської області від 01 вересня 2016 року у складі судді Спічак О. Б. та рішення Апеляційного суду Херсонської області від 09 листопада 2016 року у складі колегії суддів: Полікарпової О. М., Базіль Л. В., Прокопчук Л. П., у справі за позовом ОСОБА_1 до Херсонської митниці Державної фіскальної служби України, Державної казначейської служби України про відшкодування майнової та моральної шкоди,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

У травні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Херсонської митниці Державної фіскальної служби України, Державної казначейської служби України про відшкодування майнової та моральної шкоди.

Позовна заява мотивована тим, що 02 серпня 2015 року інспектором відділу митного оформлення № 2 митного поста "Скадовськ" Херсонської митниці Державної фіскальної служби відносно ОСОБА_1 було складено протокол про порушення митних правил за частиною першою статті 482 МК України та вилучено автомобіль "Renault", модель "Trafic", 2005 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1, ключ від нього та свідоцтво про реєстрацію цього транспортного засобу серії НОМЕР_2 .

Постановою Суворовського районного суду м. Херсона від 24 вересня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Апеляційного суду Херсонської області від 28 жовтня 2015 року, провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 482 МК України закрито за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення та вирішено питання про повернення вилученого.

Автомобіль, ключі від нього та свідоцтво про реєстрацію автомобіля ОСОБА_1 було повернуто наступного дня.

ОСОБА_1 вважає, що неправомірними діями митниці йому була завдана майнова та моральна шкода, яка полягає у тому, що у період з 10 вересня 2015 року до 10 листопада 2015 року у зв`язку із розглядом адміністративної справи він не міг виїхати до місця роботи в Російську Федерацію, а тому не працював і втратив заробіток у розмірі 160 000 рублів, що еквівалентно 49 232 грн, та поніс витрати на оплату правової допомоги, пов`язаної з розглядом справи у розмірі 5 000 грн.

Також неправомірними діями Херсонської митниці Державної фіскальної служби України ОСОБА_1 було завдано моральну шкоду, яку він обґрунтовує тим, що його на три місяці було позбавлено власності, у зв`язку з чим він був вимушений змінити свій установлений розпорядок життя, в нього погіршилося здоров`я.

Ураховуючи викладене, ОСОБА_1 просив стягнути з Державного бюджету України шляхом списання з відповідного рахунку Державної казначейської служби України на відшкодування завданої Херсонською митницею Державної фіскальної служби України шкоди: майнової - 54 300 грн 70 коп., та моральної - 10 000 грн, всього 64 300 грн 70 коп.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Херсонського міського суду Херсонської області від 01 вересня 2016 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Суд першої інстанції виходив із того, що ОСОБА_1, всупереч вимогам статей 10, 60 ЦПК України 2004 року, не було доведено неправомірності дій посадових осіб Херсонської митниці Державної фіскальної служби України, а також заподіяння йому майнової та моральної шкоди.

Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції

Рішенням Апеляційного суду Херсонської області від 09 листопада 2016 року апеляційну скаргу ОСОБА_1, від імені якого діяв представник ОСОБА_2 , задоволено частково, рішення Херсонського міського суду Херсонської області від 01 вересня 2016 року в частині відмови у відшкодуванні моральної шкоди скасовано, в цій частині ухвалено нове рішення про часткове задоволення цієї вимоги.

Стягнуто з Державного бюджету України шляхом списання з єдиного казначейського рахунку Державної казначейської служби України на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 3 000 грн.

У іншій частині рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Суд апеляційної інстанції постановив, що ОСОБА_1 довів належними й допустимими доказами факт неправомірності дій посадових осіб Херсонської митниці Державної фіскальної служби України, які призвели до завдання йому моральної шкоди. Внаслідок позбавлення ОСОБА_1 майже на три місяці автомобіля, вилученого в дорозі до пункту призначення, йому було завдано переживань, незручностей, змінено усталений спосіб життя, чим завдано моральну шкоду, розмір якої суд оцінив у 3 000 грн.

Короткий зміст вимог касаційної скарги та її доводів

У касаційній скарзі, поданій у січні 2017 року до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, ОСОБА_1, від імені якого діє представник ОСОБА_2, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального й процесуального права, просив скасувати рішення Херсонського міського суду Херсонської області від 01 вересня 2016 року та рішення Апеляційного суду Херсонської області від 09 листопада 2016 року і ухвалити нове рішення про задоволення позову.

Касаційна скарга мотивована тим, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій не відповідають критеріям законності та обґрунтованості. При ухваленні рішень суди попередніх інстанцій не прийняли до уваги, що відповідно до вимог частини першої статті 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. У зв`язку із цим ОСОБА_1 був вимушений виїжджати до м. Херсона.

Також ОСОБА_1 надано довідку з місця роботи, яка підтверджує той факт, що вилучений Херсонською митницею Державної фіскальної служби України автомобіль використовувався ним в робочих цілях.

Щодо витрат ОСОБА_1 на залучення до участі у справі про адміністративне правопорушення адвоката, то це його право передбачене Конституцією України і зазначені витрати підлягають відшкодуванню.

ОСОБА_1 вважає, що суд апеляційної інстанції невірно оцінив розмір завданої йому моральної шкоди, оскільки внаслідок неправомірних дій працівників Херсонської митниці Державної фіскальної служби України йому було завдано моральну шкоду, яка полягає у душевних переживаннях через неправомірне оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, зіпсовану відпустку, порушення права власності на вилучений автомобіль, порушення нормальних життєвих зв`язків внаслідок неможливості продовжувати роботу, вимушене проживання окремо від сім`ї в іншій державі. Зазначені душевні переживання призвели до погіршення стану здоров`я, настання гіпертонічного кризу, неврозу, що підтверджується медичними документами.

Короткий зміст позиції інших учасників справи

У відзиві на касаційну скаргу Херсонська митниця Державної фіскальної служби України зазначила, що підстави, на які посилається в своїй касаційній скарзі ОСОБА_1, є необґрунтованими та документально не підтверджені. Також з доводів, наведених ОСОБА_1, не вбачається причинно-наслідковий зв`язок між діями посадових осіб та обставинами справи. Тому Херсонська митниця Державної фіскальної служби України просила суд скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Відзив на касаційну скаргу від Державної казначейської служби України не надходив.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 23 січня 2017 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1, від імені якого діє представник ОСОБА_2, на рішення Херсонського міського суду Херсонської області від 01 вересня 2016 року та рішення Апеляційного суду Херсонської області від 09 листопада 2016 року і витребувано із Херсонського міського суду Херсонської області цивільну справу № 766/2377/16-ц.

У квітні 2018 року цивільну справу № 766/2377/16-ц передано до Верховного Суду.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05 червня 2019 року справу призначено судді-доповідачеві Черняк Ю. В.

Позиція Верховного Суду

Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIII Перехідних положень ЦПК України у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Згідно із статтею 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.

Положеннями частини другої статті 389 ЦПК України передбачено, що підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Відповідно до вимог частини першої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Встановлено й це вбачається із матеріалів справи, що оскаржувані судові рішення ухвалені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а доводи касаційної скарги їх висновків не спростовують.

Фактичні обставини справи

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 02 серпня 2015 року державним інспектором відділу митного оформлення № 2 митного поста "Скадовськ" Херсонської митниці Державної фіскальної служби України було складено відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення серії АзЧРУ № 104644, притягнуто його до відповідальності за частиною першою статті 482 МК України та на підставі статті 511 МК України у нього було вилучено транспортний засіб "Renault", модель "Trafic", 2005 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1, ключі від цього транспортного засобу та свідоцтво про його реєстрацію.


................
Перейти до повного тексту