ПОСТАНОВА
Іменем України
20 листопада 2019 року
Київ
справа №209/1396/19(2-а/209/50/19)
адміністративне провадження №К/9901/30456/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Шишова О.О.,
суддів: Дашутіна І.В., Яковенка М.М.
розглянувши в порядку письмового провадження справу №209/1396/19 (2-а/209/50/19)
за позовом ОСОБА_1 до Старшого інспектора відділу безпеки дорожнього руху управління патрульної поліції у Дніпропетровської області старшого лейтенанта поліції Яровського Ігора Костянтиновича, третя особа: Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття провадження у справі про накладення адміністративного стягнення, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою Департаменту патрульної поліції на ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2019 року, постановлену у складі колегії суддів: Білак С.В. (доповідач), Чабаненко С.В., Шальєва В.А.
I. ПРОЦЕДУРА
1. У квітні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просив скасувати постанову старшого інспектора ВБДР УПП у Дніпропетровській області старшого лейтенанта поліції Яворського Ігоря Костянтиновича серії АР № 886271 від 11 квітня 2019 року щодо притягнення директора департаменту ЖКГ Кам`янської міськради ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 140 КУпАП та накладення адміністративного стягнення на директора департаменту ЖКГ Кам`янської міськради ОСОБА_1 у вигляді штрафу у розмірі 1020,00 гривень; провадження у справі про притягнення директора департаменту ЖКГ Кам`янської міськради ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 140 КУпАП закрити.
2. Рішенням Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 03 червня 2019 року адміністративний позов задоволено.
2.1. 13.06.2019 року рішення Дніпровського районного суду м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області було отримано ПАТ "Укрпошта" для відправлення відповідачу.
3. Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням Департамент патрульної поліції Національної поліції України оскаржив його в апеляційному порядку.
4. Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2019 року апеляційну скаргу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України повернуто з підстав пункту 1 частини четвертої статті 298 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
5. 30 липня 2019 року Департаментом патрульної поліції Національної поліції України вдруге подано апеляційну скаргу на рішення Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 03 червня 2019 року.
6. Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 12 серпня 2019 року апеляційну скаргу залишено без руху та встановлено десятиденний строк з моменту отримання даної ухвали для усунення зазначених в ній недоліків, шляхом подання заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження із зазначенням інших поважних підстав для поновлення строку апеляційного оскарження.
7. 05 вересня 2019 року Департаментом патрульної поліції Національної поліції України подано до суду заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження із зазначенням причин його пропуску.
8. Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2019 року у відкритті апеляційного провадження відмовлено з підстав, визначених пунктом 4 частини першої статті 299 КАС України.
9. Не погоджуючись з вказаною ухвалою, Департамент патрульної поліції подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення апеляційним судом норм процесуального права, просить скасувати оскаржуване судове рішення та направити справу для продовження розгляду до апеляційного суду.
II. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ.
10. Відмовляючи у відкритті апеляційного провадження апеляційний суд виходив з того, що наведені скаржником в клопотанні про поновлення строку підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження не є поважними, оскільки зазначені обставини вже визнавалися судом неповажними про що було повідомлено скаржника ухвалою суду від 12 серпня 2019 року.
III. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
11. Скаржник у своїй касаційній скарзі зазначив, що враховуючи вимоги статті 286 КАС України щодо строків апеляційного оскарження, а також той факт, що пропущення встановленого строку на подання апеляційної скарги та повернення первісної апеляційної скарги відбулись з підстав, незалежних від волевиявлення чи дій відповідача, право на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції було реалізовано у встановлений законом строк шляхом подання первісної апеляційної скарги протягом десяти днів з дня вручення копії рішення суду, а повторна апеляційна скарга була подана у найкоротший строк з моменту отримання скаржником ухвали суду про повернення апеляційної скарги, вважає, що процесуальний строк на подання апеляційної скарги був пропущений з поважних причин.
12. Отже, суд апеляційної інстанції під час прийняття ухвали про відмову у відкритті апеляційного провадження дійшов помилкових висновків, що потягло за собою прийняття рішення, яке не можна визнати законним та обґрунтованим, а тому підлягає скасуванню.
IV. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ
13. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 341 КАС України, вважає за необхідне зазначити наступне.
14. Статтею 295 КАС України встановлені загальні правила обчислення строку на апеляційне оскарження.
15. Відповідно до частини першої статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
16. Частиною другою статті 295 КАС України передбачено, що учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
17. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений у разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу (частина третя статті 295 КАС України).
18. Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності встановлені у статті 286 КАС України.
19. Частиною четвертою статті 286 КАС України передбачено, що апеляційні скарги на судове рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня його проголошення.