ПОСТАНОВА
Іменем України
20 листопада 2019 року
м. Київ
справа №0540/6495/18-а
адміністративне провадження №К/9901/66876/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Берназюка Я.О., Єзерова А.А.,
розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на ухвалу Першого апеляційного адміністративного суду від 16.11.2018 (колегія у складі головуючого судді Геращенко І.В., суддів Ястребової Л.В., Компанієць І.Д.)
у справі № 0540/6495/18-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду у м. Краматорську Донецької області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду у м. Краматорську Донецької області, в якому просить суд:
- визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку основної пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 15.11.2017 № 851 - з дня опублікування та застосування її положень з 01.10.2017
- зобов`язати відповідача провести з 01.10.2017 перерахунок та виплату позивачу основної пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
2. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07.09.2018 у задоволенні позову відмовлено повністю.
3. Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач звернувся до суду з апеляційної скаргою.
4. Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 25.10.2019 апеляційну скаргу позивача залишено без руху у зв`язку із не зазначенням позивачем вимог до суду апеляційної інстанції (скасування, зміна судового рішення) та встановлено десятиденний строк з наступного дня після отримання копії ухвали для усунення вказаних недоліків апеляційної скарги.
5. У зв`язку із не усуненням недоліків апеляційної скарги, ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 16.11.2018, апеляційну скаргу повернуто позивачу.
6. 03.12.2018 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга позивача на ухвалу Першого апеляційного адміністративного суду від 16.11.2018.
7. Ухвалою Верховного Суду від 10.12.2018 відкрито касаційне провадження у зазначеній справі.
8. Позивач у касаційній скарзі не погоджується із оскаржуваним судовим рішенням. Вважає, що суд порушив норми процесуального права, оскільки ст. 296 КАС України не містить вимоги щодо обов`язкового написання в апеляційній скарзі вимог про скасування чи зміну рішення чи визнання дій чи рішення незаконними. Більше того, суд апеляційної інстанції не обмежений доводами апеляційної скарги. Просить скасувати ухвалу суду апеляційної інстанції, а справу повернути до суду апеляційної інстанції для нового розгляду.
9. Оцінюючи наведені доводи, Суд погоджується з доводами позивача та вважає, що касаційну скаргу слід задовольнити.
10. Повноваження суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення встановлено у ст. 315 КАС України. Суд апеляційної інстанції має право:
1) залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін;
2) скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення;
3) скасувати судове рішення повністю або частково і у відповідній частині закрити провадження у справі повністю або частково або залишити позовну заяву без розгляду повністю або частково;
4) визнати нечинним судове рішення суду першої інстанції повністю або частково у визначених цим Кодексом випадках і закрити провадження у справі у відповідній частині;
5) скасувати судове рішення і направити справу для розгляду до іншого суду першої інстанції за встановленою підсудністю;
6) у визначених цим Кодексом випадках скасувати свою постанову (повністю або частково) і прийняти одне з рішень, зазначених у пунктах 1 - 5 частини першої цієї статті.
11. Згідно із п. 5 ч. 1 ст. 296 КАС України в апеляційній скарзі зазначаються вимоги особи, яка подає апеляційну скаргу, до суду апеляційної інстанції.
12. В апеляційній скарзі позивач просив визнати незаконним рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.09.2018.
13. Суд вважає, що вимога про визнання судового рішення незаконним, тобто таким, що ухвалено судом з порушенням норм матеріального права при недотриманні норм процесуального права, відображає ставлення позивача до оскаржуваного рішення і його прохання до суду. Це формулювання не перешкоджає суду апеляційної інстанції вчинити дії у відповідності до повноважень, передбачених законом.