ПОСТАНОВА
Іменем України
20 листопада 2019 року
м. Київ
справа №522/11257/16-а, адміністративне провадження №К/9901/14993/18, К/9901/14997/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючий - Стародуб О.П.,
судді - Єзеров А.А., Кравчук В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2016р. (судді - Федусик А.Г., Зуєва Л.Є., Шевчук О.А.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
У червні 2016 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив зобов`язати відповідача вчинити дії щодо подальшого підвищення йому пенсії шляхом здійснення її перерахунку та виплати її після перерахунку, в тому числі донарахованих сум за минулий час, з 1 червня 2015 року з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди в загальному розмірі 45217,30 грн, індексації грошового забезпечення в загальному розмірі 1066,97 грн, грошової допомоги для оздоровлення в загальному розмірі 7966,50 грн, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в загальному розмірі 7966,50 грн, винагороди за тривалість безперервної військової служби в загальному розмірі 1294 грн, виплат за бойові чергування в загальному розмірі 174,60 грн.; одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби в загальному розмірі 26174,85 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що щомісячна додаткова грошова винагорода, індексація грошового забезпечення, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, винагорода за тривалість безперервної військової служби, виплати за бойові чергування, одноразова грошова допомога про звільненні з військової служби відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 26.09.2016р. відмовлено в задоволенні позову.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2016р. апеляційну скаргу задоволено частково. Рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нове рішення, яким позов задоволено частково.
Зобов`язано відповідача вчинити дії щодо підвищення позивачу пенсії шляхом здійснення перерахунку та виплати пенсії, в тому числі, донарахованих сум за минулий час, з 01.06.2015р. з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди в загальному розмірі 45217,30 грн.
В решті позову відмовлено.
З ухваленим у справі рішенням суду апеляційної інстанції не погодився позивач, подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду апеляційної інстанції в частині відмовлених в задоволенні позовних вимог та ухвалити в цій частині нове рішення, яким позов задовольнити повністю.
З ухваленим у справі рішенням суду апеляційної інстанції не погодився відповідач, подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
В обґрунтування касаційної скарги позивач посилається на те, що суд апеляційної інстанції відступив від правової позиції Верховного Суду України від 13.05.2015р. №4-рп/2015, в якій суд констатував, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова допомога при звільненні та індексація, з яких сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розмірів якого обчислюється пенсія.
В запереченнях на касаційну скаргу відповідач просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції, а рішення суду першої інстанції без змін.
В обґрунтування касаційної скарги відповідач посилається на те, що в нормативному підході до розуміння положень постанови № 889 у системному зв`язку із нормами статей 9, 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та правилами Інструкції дають підстави стверджувати, що винагорода, встановлена постановою № 889, не входить до структури і складу грошового забезпечення військовослужбовців, з якого нараховується і виплачується одноразова грошова допомога на підставі пункту 2 статті 15 цього Закону. Ця винагорода має окремий, особливий і разовий вираз виплати, позаяк виплачується тільки тим категоріям військовослужбовців, перелік яких наведений у цій постанові, і тоді, коли у фонді грошового забезпечення наявні (передбачені) кошти для її виплати; вона (винагорода) виплачується як доповнення до суми грошового забезпечення. Виплата цієї винагороди ставить в залежність від порядку й умов, що нормативно встановлені розпорядником коштів, відповідно до яких, зокрема, щомісячна її виплата можлива, коли військовослужбовець перебуває на військовій службі, і водночас вона не включається до складу одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційні скарги підлягають задоволенню частково виходячи з наступного.
В ході розгляду справи по суті судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачу призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
При обчисленні пенсії позивачеві було враховано грошове забезпечення в наступному складі: посадовий оклад - 1164 грн.; оклад за військове звання - 130 грн.; процентна надбавка за вислугу років 40% - 517,60 грн.; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням (надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці 15%, надбавка за охорону повітряного і морського простору та важливих об`єктів 7,5 %, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%, премія 90%) - 2158,04 грн.. Загалом сума грошового забезпечення складає 3969,64 грн. (а.с. 7)
30.05.2016р позивачем було подано до відповідача заяву про перерахунок пенсії та додаткові документи, які надають право на перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії.
Листом від 07.06.2016р. №691/К-11 відповідач повідомив позивача, що Законом не передбачено врахування до складу грошового забезпечення при обчисленні таких видів грошового забезпечення як щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовцям Збройних сил України, індексація грошового забезпечення, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за тривалість безперервної військової служби, виплата за бойові чергування, одноразова грошова допомога при звільненні зі служби, для перерахунку його пенсії підстави відсутні. (а.с. 10)
Вважаючи неправомірними дії відповідача у відмові в перерахунку пенсії позивач звернувся до суду.
Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що рішенням Конституційного Суду України від 13.05.2015р. №4-рп/2015 встановлено вичерпність переліку, встановленого частиною 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", щодо нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення.
Суд виходив з того, що такі виплати як "допомога" та "індексація", які мають тимчасовий характер, не включені до переліку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та не можуть бути складовими грошового забезпечення в розумінні положень частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Крім того, суд виходив з того, що індексація грошового забезпечення, грошова допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова допомога при звільненні до складу грошового забезпечення не входять, а тому пенсія позивачу з урахуванням вказаних виплат перерахунку не підлягає.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та ухвалюючи нову про задоволення позову частково, апеляційний суд виходив з того, що з довідки про види грошового забезпечення від 23.03.2016р. № 43, що видана позивачу, вбачається, що щомісячна додаткова грошова винагорода, яка складає 45217,30 грн., включена до переліку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Отже, щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Крім того, суд виходив з того, що є вірними висновки суду першої інстанції щодо неможливості включення грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, святкової премії, одноразової грошової допомоги при звільненні, винагороди за тривалість безперервної військової служби та виплат за бойові чергування в суму грошового забезпечення для обчислення пенсії, оскільки такі виплати є одноразовими, не мають системного характеру і не входять до грошового забезпечення при призначенні пенсії.
З такими висновками суду апеляційної інстанції колегія суддів погоджується частково з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Так, частиною 1 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами 2, 3 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Частиною 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.