ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2019 року
м. Київ
Справа № 909/736/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
О. О. Мамалуй - головуючий, О. М. Баранець, В. І. Студенець
за участю секретаря судового засідання - В.В. Шпорт,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу акціонерного товариства "Перший Український Міжнародний Банк"
на постанову Західного апеляційного господарського суду від 16.09.2019р.
у складі колегії суддів: О. В. Зварич- головуючий, С. М. Бойко, О. П. Дубник
та на рішення господарського суду Івано-Франківської області від 23.05.2019р.
суддя: П. Я. Матуляк
за позовом
1. ОСОБА_1 ;
2. ОСОБА_2
до товариства з обмеженою відповідальністю "Авторемгаз "
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача публічне акціонерне товариство "Перший Український Міжнародний Банк"
про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "Авторемгаз", оформленого протоколом №23 від 27.05.2014р.
за участю представників:
від позивача-1: не з`явилися,
від позивача-2: не з`явилися,
від відповідача: Хоптій М.В.,
від третьої особи: Медведь А.В,
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до господарського суду з позовом до ТОВ "Авторемгаз" про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "Авторемгаз", оформленого протоколом №23 від 27.05.2014р.
Позовні вимоги мотивовано тим, що на зборах учасників ТОВ "Авторемгаз" 27.05.2014р. був відсутній кворум, оскільки жоден з учасників на них не був присутній, а рішення загальних зборів, оформлене протоколом №23 від 27.05.2014р., підроблено.
2. Короткий зміст рішення місцевого та постанови апеляційного господарських судів і мотиви їх прийняття
Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 23.05.2019р. у справі №909/736/18, залишеним без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 16.09.2019 р., позов задоволено, визнано недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "Авторемгаз", оформлене протоколом №23 від 27.05.2014р.
Суди виходили з того, що позивачі не були належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення загальних зборів учасників товариства, призначених на 27.05.2014р., належні та допустимі докази їх присутності на зборах в матеріалах справи відсутні, що є порушенням приписів статті 61 Закону України "Про господарські товариства". Разом з тим, висновком Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз №5818/5823, об`єктом дослідження якого був оригінал протоколу загальних зборів учасників ТзОВ "Авторемгаз" № 23 від 27.05.2014р., встановлено, що підписи в названому протоколі виконано не учасниками Товариства, а іншими особами.
При цьому суди не взяли до уваги надану публічним акціонерним товариством "Перший Український Міжнародний Банк" копію протоколу №23 від 27.05.2014р., оскільки представник ПАТ "ПУМБ" не підтвердив відповідність копії письмового доказу оригіналу, який у нього не знаходиться, та не зазначив іншої особи, у якої наявний оригінал цього доказу, що суперечить приписам ст. 91 ГПК України.
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення її доводів
АТ "Перший Український Міжнародний Банк", не погоджуючись із судовими рішеннями, звернулося до Верховного Суду із касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить рішення та постанову скасувати, прийняти нове рішення про відмову у позові.
Скаржник вказує про безпідставне застосування судами ст. ст. 58, 60, 61 Закону України "Про господарські товариства", оскільки визнаючи недійсним рішення загальних зборів відповідача, оформлене протоколом №23 від 27.05.2014р., у основу рішення покладено висновок експерта, відповідно до якого підписи учасників в даному протоколі проставлено не ними. Проте банк звертав увагу судів попередніх інстанцій на те, що протокол №23 від 27.05.2014р., який було досліджено експертом, суттєво відрізняється від протоколу, копію якого було надано ОСОБА_2 представникам банку при укладенні іпотечного договору.
Також у скарзі зазначається про незастосування судом до спірних правовідносин ст. 241 ЦК України, та про те, що ОСОБА_2, який володіє 95 % статутного капіталу товариства, особисто підписав іпотечний договір №1.14-16/17/І-10 від 19.07.2014р. та додаткові угоди до нього і цей факт ним не заперечується.
4. Позиції інших учасників справи
Відзивів чи заперечень на касаційну скаргу до Верховного Суду не надходило.
5. Обставини справи, встановлені господарськими судами попередніх інстанцій
Судами встановлено, що станом на 27.05.2014р. засновниками (учасниками) ТОВ "Авторемгаз" є громадяни України: ОСОБА_3 (частка в статутному капіталі 5%) та ОСОБА_2 (частка в статутному капіталі 95% ).
Відповідно до п. 4.1 статуту ТОВ "Авторемгаз" вищим органом Товариства є збори учасників. Вони складаються з учасників Товариства або призначених ними представників. Учасники Товариства мають кількість голосів, пропорційно розміру їх часток в статутному капіталі.
Згідно з п. 4.5, п. 4.11 статуту збори учасників вважаються правомірними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), які володіють у сукупності більш як 60% голосів. Про проведення загальних зборів Товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного.
Також судами встановлено, що 19.07.2014р між ПАТ "Перший Український Міжнародний Банк" як іпотекодержателем та ТОВ "Авторемгаз" як іпотекодавцем укладено іпотечний договір №1.14-16/17/І-10 (без видачі заставної) з метою забезпечення виконання зобов`язання ТОВ "Компанія Рона" як позичальника за генеральним кредитним договором №ЮР/1.14-17 про умови надання банківських гарантій і акредитивів від 26.02.2014р. з усіма змінами та доповненнями до нього.
Договір від імені іпотекодавця підписано директором ТОВ "Авторемгаз" ОСОБА_2 який, як зазначено у договорі, діє на підставі статуту та рішення загальних зборів учасників іпотекодавця (протоколу №23 від 27.05.2014р.). Договір посвідчено приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Слободян Л.А.
Приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Слободян Л.А. на виконання ухвали господарського суду першої інстанції від 09.10.2018р. у даній справі було надано оригінал протоколу загальних зборів учасників ТОВ "Авторемгаз" №23 від 27.05.2014р.
За змістом даного протоколу загальних зборів учасників ТОВ "Авторемгаз" №23 від 27.05.2014р., на яких були присутні 2 з 2 учасників товариства, прийнято рішення - надати в заставу ПАТ "Перший Український Міжнародний Банк", як забезпечення виконання зобов`язань по генеральному договору №ЮР/1.14-17 про умови надання банківських гарантій і акредитивів від 26.02.2014р. та кредитному договору №1.14-16 від 26.02.2014р. між ТОВ "Компанія Рона" та ПАТ "Перший Український Міжнародний Банк" виробничо-складські приміщення та земельні ділянки, перелічені у названому протоколі.
На момент прийняття рішення загальних зборів ТОВ "Авторемгаз", яке оформлене протоколом №23 від 27.05.2014р, прізвище ОСОБА_3 було змінено на ОСОБА_1, що підтверджується паспортом ОСОБА_1 серії НОМЕР_1, виданим 23.01.2008р. Івано-Франківським МВ УМВС в Івано-Франківській області. Відповідних змін до статуту товариства та Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено не було.
Відповідно до висновку експерта №5818/5823 від 13.02.2019р. криміналістичної судово-почеркознавчої експертизи, проведеної в межах даної справи, підпис від імені ОСОБА_2, розташований в графі " ОСОБА_2 " в протоколі № 23 від 27.05.2014р. загальних зборів учасників ТОВ "Авторемгаз", виконаний не ОСОБА_2, а іншою особою; підпис від імені ОСОБА_3, розташований в графі " ОСОБА_3 " в протоколі № 23 від 27.05.2014р. загальних зборів учасників ТОВ "Авторемгаз", виконаний не ОСОБА_3, а іншою особою.
6. Норми права та мотиви, з яких виходить Верховний Суд при прийнятті постанови
Згідно зі ст. 167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про господарські товариства" в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, учасники товариства мають право, зокрема, брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Законом.
За положеннями ч. 1 ст. 58 Закону України "Про господарські товариства" вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників.
Верховний Суд звертає увагу, що при розгляді судами корпоративних спорів, суди мають враховувати, що рішення загальних зборів учасників (акціонерів) та інших органів господарського товариства є актами, оскільки ці рішення зумовлюють настання правових наслідків, спрямованих на регулювання господарських відносин, і мають обов`язковий характер для суб`єктів цих відносин.
У зв`язку з цим підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути:
- порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства;
- позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах;
- порушення прав чи законних інтересів учасника товариства рішенням загальних зборів.
Позивачі як учасники ТОВ "Авторемгаз", звертаючись до суду з даним позовом, стверджують, що рішення загальних зборів ТОВ "Авторемгаз", оформлене протоколом №23 від 27.05.2014р., учасниками цього товариства не приймалось, а підписи від імені учасників в протоколі є підробленими.