УХВАЛА
11 листопада2019 року
м. Київ
Справа № 826/10983/17
Провадження № 11-1033апп19
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Гриціва М. І.,
суддів: Антонюк Н. О., Анцупової Т. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Кібенко О. Р., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Прокопенка О. Б., Пророка В. В., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Ткачука О. С., Яновської О. Г.
перевірила наявність підстав для прийняття до розгляду справи за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Факторингова компанія "Вектор Плюс" на судові рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до державного реєстратора прав на нерухоме майно філії Комунального підприємства (далі -КП) "Добробут" Литвинівської сільської ради у м. Києві Донського Ярослава Сергійовича, КП "Добробут" Литвинівської сільської ради у м. Києві, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ТОВ "Факторингова компанія "Вектор Плюс", Публічне акціонерне товариство (далі також - ПАТ) "Омега Банк", ПАТ "Фідобанк", Департамент з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Караченцев Артем Юрійович (ліквідатор ПАТ "Омега Банк"), про визнання протиправним та скасування рішення, і
ВСТАНОВИЛА:
У вересні 2017 року ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до державного реєстратора прав на нерухоме майно філії КП "Добробут" Литвинівської сільської ради у м. Києві Донського Я. С., КП "Добробут" Литвинівської сільської ради у м. Києві, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, ТОВ "Факторингова компанія "Вектор Плюс", ПАТ "Омега Банк", ПАТ "Фідобанк", Департамент з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Караченцев А. Ю. (ліквідатор ПАТ "Омега Банк"), в якому просила суд визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно філії КП "Добробут" Литвинівської сільської ради у м. Києві Донського Я. С. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 36394428 від 31 липня 2017 року, згідно з яким за ТОВ "Факторингова компанія "Вектор Плюс" зареєстровано право приватної власності на квартиру АДРЕСА_1 .
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 10 травня 2018 року, залишеним без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 01 серпня 2018 року, позов задовольнив частково, скасував рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно філії КП "Добробут" Литвинівської сільської ради у м. Києві Донського Я. С. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 36394428 від 31 липня 2017 року, яким за ТОВ "Факторингова компанія "Вектор Плюс", код ЄДРПОУ 38004195, зареєстровано право приватної власності на квартиру АДРЕСА_1 . У задоволенні решти позовних вимог відмовив.
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду ухвалою від 18 вересня 2018 року відкрив провадження у справі за касаційною скаргою ТОВ "Факторингова компанія "Вектор Плюс" на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 травня 2018 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 01 серпня 2018 року.
Цей же суд ухвалою від 19 вересня 2019 року передав справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду на підставі частини шостої статті 346 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідно до частини шостої статті 346 КАС України справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду в усіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної юрисдикції.
У касаційній скарзі ТОВ "Факторингова компанія "Вектор Плюс" серед іншого наводить мотиви щодо розгляду цієї справи судами попередніх інстанцій з порушенням правил предметної юрисдикції. Скаржник із посиланням на правозастосовну практику вважає, що фактично існує спір між позивачкою та ТОВ "Факторингова компанія "Вектор Плюс", ПАТ "Омега Банк" та ПАТ "Фідобанк" щодо об`єкта власності (квартири), який свідчить про необхідність його розгляду за нормами Цивільного процесуального кодексу України, а не в адміністративному суді.
Згідно із частиною третьою статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
На час вирішення Великою Палатою Верховного Суду питання про наявність підстав для прийняття до розгляду цієї справи набрав чинності Закон України від 02 жовтня 2019 року № 142-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підстав передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду та щодо строків повернення справи" (дата набрання чинності 19 жовтня 2019 року; далі Закон № 142-IX).
Згідно з частиною шостою статті 346 КАС України в редакції цього Закону справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної юрисдикції, крім випадків, якщо: 1) учасник справи, який оскаржує судове рішення, брав участь у розгляді справи в судах першої чи апеляційної інстанції і не заявляв про порушення правил предметної юрисдикції; 2) учасник справи, який оскаржує судове рішення, не обґрунтував порушення судом правил предметної юрисдикції наявністю судових рішень Верховного Суду у складі колегії суддів (палати, об`єднаної палати) іншого касаційного суду у справі з подібною підставою та предметом позову у подібних правовідносинах; 3) Велика Палата Верховного Суду вже викладала у своїй постанові висновок щодо питання предметної юрисдикції спору у подібних правовідносинах.
Відповідно до частини шостої статті 347 КАС України у редакції цього Закону Велика Палата Верховного Суду через постановлення ухвали повертає (передає) справу відповідній колегії (палаті, об`єднаній палаті), якщо дійде висновку про відсутність підстав для передачі справи на її розгляд, <…> про недоцільність розгляду справи Великою Палатою Верховного Суду, <…>, або якщо Великою Палатою Верховного Суду вже висловлена правова позиція щодо юрисдикції спору у подібних правовідносинах. Справа, повернута на розгляд колегії суддів (палати, об`єднаної палати), не може бути передана повторно на розгляд Великої Палати.
У розумінні наведених положень з дати набрання ними чинності колегія суддів (палата, об`єднана палата) касаційного суду не повинні направляти до Великої Палати Верховного Суду для перегляду справи за наявності виняткових умов, передбачених частиною шостою статті 346 КАС України, а Велика Палата зобов`язана повернути (передати) справу до відповідної колегії чи складу суду, який її направив, якщо будуть встановлені обставини, що унеможливлювали скерування справи до Великої Палати.
Таким, що відповідає вимогам частини сьомої статті 347 КАС України, належить визнавати й рішення, коли Велика Палата Верховного Суду ухвалою поверне або передасть назад до суду, який її направив, справу, що була направлена до Великої Палати раніше, тобто ще до набрання чинності змін до цього Кодексу, внесених Законом № 142-IX, оскільки на час вчинення процесуальної дії щодо прийняття до розгляду Великою Палатою Верховного Суду такої справи вже діє норма процесуального закону, що забороняє брати її до провадження цього суду за наявності підстав, передбачених частиною шостою статті 346 КАС України. Однією з таких підстав власне й є висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений у її постанові щодо питання предметної юрисдикції спору у подібних правовідносинах.