ПОСТАНОВА
Іменем України
19 листопада 2019 року
Київ
справа №810/489/16
адміністративне провадження №К/9901/32067/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Гончарової І.А., суддів - Олендера І.Я., Ханової Р.Ф.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Київської митниці ДФС
на постанову Київського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2016 року (суддя Лиска І.Г.)
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 15 березня 2017 року (судді: Земляна Г.В. (головуючий), Межевич М.В., Сорочко Є.О.)
у справі № 810/489/16
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙДМЕЙ"
до Київської митниці ДФС
про скасування рішення,
В С Т А Н О В И В:
У лютому 2016 року товариство з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙДМЕЙ" (далі - ТОВ "ТРЕЙДМЕЙ") звернулося до суду з адміністративним позовом до Київської митниці ДФС про скасування рішення про визначення коду товару від 27 січня 2016 року № КТ-125000013-0009-2016, як таке, що складене без належних правових підстав та з порушенням вимог чинного законодавства.
Київський окружний адміністративний суд постановою від 13 грудня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15 березня 2017 року, позов задовольнив: скасував рішення Київської митниці ДФС від 27 січня 2016 року № КТ-125000013-0009-2016 про визначення коду товару.
Судові рішення мотивовані тим, що спірне рішення про визначення коду товару прийнято митним органом протиправно, оскільки згідно з наявними в матеріалах справи доказами опис товару в повній мірі відповідає опису коду УКТ ЗЕД 2901 10 00 00, а тому позивач обґрунтовано вказав саме цей код при здійсненні митного оформлення такого товару.
Не погодившись із рішеннями судів попередніх інстанцій, Київська митниця ДФС звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просила скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову. Зокрема, скаржник зазначив, що ним правомірно класифіковано імпортований позивачем товар за кодом УКТ ЗЕД 2711 13 97 00 з огляду на його хімічний склад, встановлений за результатами проведення дослідження Спеціалізованою лабораторією з питань експертизи та досліджень (СЛЕД) ДФС.
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 27 березня 2017 року відкрив касаційне провадження.
Позивач не скористався своїм правом подати заперечення / відзив на касаційну скаргу, що не перешкоджає розгляду справи.
02 березня 2018 року справу в порядку, передбаченому підпунктом 4 пункту 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, що діє з 15 грудня 2017 року; далі - КАС України) передано до Верховного Суду.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно з частиною першою статті 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Суди попередніх інстанцій встановили, що між позивачем та компанією "Francofield Enterprises Inc. Limited" (Гонконг) укладено контракт від 10 листопада 2015 року №FF-TD/105 та додаток від 10 листопада 2015 року № Т(И)-2000-12-Т про поставку товару - фракція ізобутанові, в кількості 2000 метричних тон (+/- 40% в опціоні продавця), за ціною 368 доларів за метричну тонну. Виробником товару є АТ "Новокуйбишевська нафтохімічна компанія".
24 грудня 2015 року позивач подав митну декларацію типу ІМ 40 ТН № 125110011 / 2015/ 025823 з метою митного оформлення товару "вуглеводні ациклічні насичені, фракція ізобутанові по ТУ 0272-025-00151638-99 зі змінами №1-3, марка А. Вміст ізобутану 99,68%. Сума вуглеводнів С1-С20%; пропану 0,22%; сума бутиленів 0,07%; нормального бутану 0,01%; масова частка сірководню та меркаптановой сірки 0,0007%". Виробником товару є АТ "Новокуйбишевська нафтохімічна компанія", країна виробника - Російська Федерація. У графі 33 митної декларації визначено код товару згідно з УКТ ЗЕД - 2901 10 00 00.
До митної декларації позивач додав зовнішньоекономічний договір, доповнення до зовнішньоекономічного договору, інвойси, залізничні накладні, дублікат накладної (для відправника), декларація про походження товару, паспорти якості на відповідні вагоно-цистерни.
У ході здійснення митного оформлення працівники Київської митниці ДФС у присутності представників ТОВ "ТРЕЙДМЕЙ" відповідно до статті 356 Митного кодексу України відібрали проби для проведення їх аналізу з метою встановлення характеристик, визначених для класифікації товарів згідно з Українським класифікатором товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі -УКТ ЗЕД), про що складено акт про взяття проб (зразків) товарів від 24 грудня 2015 року № 025823.
За результатами проведеного дослідження Спеціалізованою лабораторією з питань експертизи та досліджень (СЛЕД) ДФС складено висновок від 14 січня 2016 року №142005701-0017, відповідно до якого товар є сумішшю газів скраплених (зріджених) зі вмістом і-бутану 53,2 мас% та н-бутану 46,8 мас%, що згідно з приміткою ІV пояснень до товарної позиції 2711 відповідає коду УКТ ЗЕД 2711 13 97 00, а саме бутан, що містить менш як 95% н-бутану та менш як 95% ізобутану.
Після детального опрацювання експертного висновку та визначальних характеристик, необхідних для класифікації товару згідно з УКТ ЗЕД, відповідач змінив код товару 2901 10 00 00, заявлений позивачем, на код товару 2711 13 97 00, що відповідає фактично встановленим характеристикам товару, шляхом прийняття рішення про визначення коду товару від 27 січня 2016 року № КТ-125000013-0009-2016.
Правомірність прийняття вказаного рішення є предметом розгляду цієї справи.
Статтею 67 Митного кодексу України передбачено, що Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України.
В УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів. Для докладнішої товарної класифікації використовується сьомий, восьмий, дев`ятий та десятий знаки цифрового коду.
Відповідно до частини першої статті 69 Митного кодексу України товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД.