Постанова
Іменем України
11 листопада 2019 року
м. Київ
справа № 333/1912/14-ц
провадження № 61-34881св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Коротуна В. М. (суддя-доповідач), Бурлакова С. Ю.,
Червинської М. Є.,
учасники справи:
позивач - публічне акціонерне товариство "Таскомбанк",
відповідачі: ОСОБА_1, ОСОБА_2 ,
третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю "Акварт-Україна"
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 03 червня 2016 року в складі судді Варнавської Л. О. та рішення Апеляційного суду Запорізької області від 21 грудня 2016 року в складі колегії суддів: Трофимової Д. А.,
Дзярука М. П., Кухаря С. В.,
В С Т А Н О В И В:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У березні 2014 року публічне акціонерне товариство "Таскомбанк" (далі -
ПАТ "Таскомбанк") звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1,
ОСОБА_2 , третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю "Акварт-Україна" (далі - ТОВ "Акварт-Україна"), про звернення стягнення на предмет іпотеки.
Позовна заява мотивована тим, що 24 вересня 2007 року між акціонерний банком "ТАС-Бізнесбанк" (далі - АБ "ТАС-Бізнесбанк"), правонаступником якого є
ПАТ "Таскомбанк", та ТОВ "Акварт-Україна" укладений кредитний договір
№ КР 64-2007, із змінами та доповненнями відповідно до додаткової угоди
від 16 листопада 2007 року № 1 до кредитного договору від 24 вересня 2007 року № КР 64-2007 та договору від 01 липня 2008 року № 2 про внесення змін та доповнень до кредитного договору від 24 вересня 2007 року № КР 64-2007.
За положеннями пунктів 1.1, 2.1 кредитного договору банк зобов`язався надати ТОВ "Акварт-Україна" кредит шляхом відкриття кредитної лінії у розмірі 830 900,00 грн терміном до 23 вересня 2009 року на умовах, передбачених цим кредитним договором, з оплатою відсотків та комісій, обумовлених ним. Згідно з пунктом 4.2 кредитного договору відсотки за користування кредитом нараховуються на суму фактичного щоденного залишку заборгованості за отриманими коштами та сплачуються виходячи із встановленої банком відсоткової ставки у розмірі 21 % річних.
ПАТ "Таскомбанк" свої зобов`язання виконав у повному обсязі, надав
ТОВ "Акварт-Україна" кредит у розмірі 830 900,00 грн, що підтверджено випискою з позикового рахунку, який належить ТОВ "Акварт-Україна".
Згідно з пунктом 5.2 кредитного договору у випадку порушення позичальником термінів погашення кредиту та/або відсотків за користування кредитом, комісій за надання та управління кредитом, передбачених цим договором, позичальник сплачує банку пеню у розмірі 0,1 % від суми простроченого платежу за кожен день прострочення.
Станом на 05 березня 2014 року заборгованість ТОВ "Акварт-Україна" за кредитним договором становила 1 257 464,65 грн, з яких: заборгованість за тілом кредиту - 830 875 грн., заборгованість за відсотками - 238 996,71 грн; пеня на суму простроченої заборгованості - 187 592,94 грн.
На забезпечення виконання зобов`язань ТОВ "Акварт-Україна" за кредитним договором між ПАТ "Таскомбанк" та майновими поручителями ОСОБА_2 та ОСОБА_1 було укладено іпотечний договір від 21 листопада 2007 року
ДЗ № 127-07. Відповідно до пункту 1.1 іпотечного договору іпотекодавці забезпечують іпотекою виконання всіх зобов`язань ТОВ "Акварт-Україна", у тому числі тих, що можуть виникнути у майбутньому, за кредитними договорами, що укладені між банком та позичальником.
Згідно з пунктом 1.2 іпотечного договору предметом іпотеки є об`єкт
нерухомості - трикімнатна квартира, що розташована за адресою:
АДРЕСА_1 , загальною площею 67,18 кв. м, житловою площею 44,5 кв. м, що належить ОСОБА_2 та ОСОБА_1
Пунктом 2.6.1 іпотечного договору передбачено, що іпотекодержатель, тобто банк, у випадку невиконання будь-якого із зобов`язань, що забезпечені іпотекою, набуває право звернення стягнення на предмет іпотеки, пунктом 2.6.2 іпотечного договору також передбачено, що у разі ліквідації, реорганізації, припинення підприємницької діяльності ТОВ "Акварт-Україна" незалежно від строку настання виконання позичальником будь-яких зобов`язань за кредитним договором, банк набуває право звернення стягнення на предмет іпотеки, а за положеннями
пункту 2.6.5 іпотечного договору банк має право звернення стягнення на предмет іпотеки за рішенням суду.
З урахуванням викладеного, ПАТ "Таскомбанк" просило суд звернути стягнення на предмет іпотеки, а саме, об`єкт нерухомості (реєстраційний номер 5038689), трикімнатну квартиру, що розташована за адресою:
АДРЕСА_1 , загальною площею 67,18 кв. м, житловою площею
44,5 кв. м, що належить ОСОБА_2 та ОСОБА_1, шляхом продажу на прилюдних торгах у межах виконавчого провадження за початкового ціною, встановленою на рівні, не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна, на підставі оцінки, проведеної суб`єктом оціночної діяльності/незалежним експертом на стадії оцінки майна під час проведення виконавчих дій. Грошові кошти, отримані від реалізації предмету іпотеки, спрямувати на погашення заборгованості
ТОВ "Акварт-Україна" перед ПАТ "Таскомбанк" за кредитним договором від 24 вересня 2007 року № КР 64-2007 у розмірі 1 257 464,65 грн.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 03 червня 2016 року позовну заяву ПАТ "Таскомбанк" залишено без задоволення.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що у позові не вказана вартість предмета іпотеки, не надано оцінки предмета іпотеки суб`єктом оціночної діяльності. Також, банком не надано витягу з реєстру обтяжень нерухомого майна щодо квартири, що розташована за адресою:
АДРЕСА_1 . Суд не має можливості перевірити чи є ПАТ "Таскомбанк" зареєстрованим заставодержателем цієї квартири, чи має він переважне право перед іншими заставодержателями, якщо такі є.
Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції
Рішенням Апеляційного суду Запорізької області від 21 грудня 2016 року рішення Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 03 червня 2016 року скасовано та ухвалено нове рішення, яким позов ПАТ "Таскомбанк" задоволено.
У рахунок погашення заборгованості ТОВ "Акварт-Україна" за кредитним договором від 24 вересня 2007 року № КР 64-2007 у розмірі 1 257 464,65 грн, з яких: заборгованість за тілом кредиту - 830 875 грн, заборгованість за відсотками - 238 996,71 грн; пеня на суму простроченої заборгованості -
187 592,94 грн звернуто стягнення на предмет іпотеки за іпотечним договором
від 21 листопада 2007 року № 127-07 квартиру за адресою:
АДРЕСА_1 , загальною площею 67,18 кв. м, житловою площею
44,5 кв. м, що належить ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на підставі Свідоцтва про право власності на житло № НОМЕР_1, виданого Комунарською районною адміністрацією Запорізької міської ради 17 грудня 2003 року, зареєстрованого в реєстрі прав власності на нерухоме майно 11 березня 2004 року в книзі 188, номер запису 34515, на користь ПАТ "Таскомбанк" шляхом проведення прилюдних торгів у межах процедури виконавчого провадження за початкового ціною продажу предмета іпотеки на рівні, не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна, на підставі оцінки, проведеної суб`єктом оціночної діяльності/незалежним експертом на стадії оцінки майна під час проведення виконавчих дій, але не меншою ніж 332 138,50 грн, яка погоджена сторонами в іпотечному договорі
від 21 листопада 2007 року № 127-07.
Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Рішення апеляційного суду мотивовано тим, що позивачем доведено, що відповідач не виконує взяті на себе зобов`язання за кредитним договором, тому є підстави для звернення стягнення на предмет іпотеки.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У січні 2017 року ОСОБА_2 подала до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Аргументи учасників справ
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга мотивована тим, що судами першої та апеляційної інстанцій неповно з`ясовано обставини справи, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Відзив на касаційну скаргу не подано
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIII "Перехідні положення" ЦПК України у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до статті 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
На підставі підпункту 6 пункту 1 розділу XIII "Перехідні положення" ЦПК України справа передана до Касаційного цивільного суду.
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Судом установлено, що 24 вересня 2007 року між акціонерний банком "ТАС-Бізнесбанк", правонаступником якого є ПАТ "Таскомбанк", та ТОВ "Акварт-Україна" укладений кредитний договір № КР 64-2007, із змінами та доповненнями відповідно до додаткової угоди від 16 листопада 2007 року № 1 до кредитного договору від 24 вересня 2007 року № КР 64-2007 та договору від 01 липня
2008 року № 2 про внесення змін та доповнень до кредитного договору
від 24 вересня 2007 року № КР 64-2007.
За положеннями пунктів 1.1, 2.1 кредитного договору банк зобов`язався надати ТОВ "Акварт-Україна" кредит шляхом відкриття кредитної лінії у розмірі 830 900,00 грн терміном до 23 вересня 2009 року на умовах, передбачених цим кредитним договором, з оплатою відсотків та комісій, обумовлених ним. Згідно з пунктом 4.2 кредитного договору відсотки за користування кредитом нараховуються на суму фактичного щоденного залишку заборгованості за отриманими коштами та сплачуються виходячи із встановленої банком відсоткової ставки у розмірі 21 % річних.