ПОСТАНОВА
Іменем України
14 листопада 2019 року
Київ
справа №814/2602/15
адміністративне провадження №К/9901/12524/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Юрченко В.П., суддів - Васильєвої І.А., Пасічник С.С., розглянувши у попередньому судовому засіданні |
касаційну скаргу | Миколаївської митниці ДФС |
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Миколаївський глиноземний завод" (далі також - Товариство) звернулось із адміністративним позовом до Миколаївської митниці Державної фіскальної служби (далі - Митниця), в якому просило визнати протиправним і скасувати рішення про коригування митної вартості товарів від 26.06.2015 № 504000006/2015/000018/1, а також визнати нечинною та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів і транспортних засобів комерційного призначення від 26.06.2015 № 504010000/2015/00062.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначав про те, що відповідач безпідставно визначив іншу митну вартість імпортованих товарів і відмовив позивачу у їх митному оформленні. Товариство надало Митниці всі документи, які підтверджують складову декларованої ним митної вартості та не містять жодних неточностей чи розбіжностей.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 09.10.2015, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.02.2016 позов задоволено частково. Визнано протиправним і скасовано рішення Митниці про коригування митної вартості товарів; скасовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів і транспортних засобів комерційного призначення від 26.06.2015 №504010000/2015/00062.
Суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що митним органом безпідставно визначено митну вартість за другорядним методом, оскільки правильність визначення позивачем митної вартості товару за ціною договору, а також об`єктивна неможливість застосування першого методу не були спростовані митним органом.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанції, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати, прийняти нове рішення, яким у задоволені позову відмовити. Вказується на те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій були прийняті з порушенням норм матеріального та процесуального права. Судами попередніх інстанцій не враховано, що декларантом не надано всі необхідні документи для визначення митної вартості товару за ціною договору, а надані документи містять розбіжності, які, на думку відповідача, не дозволяють перевірити правильність складових митної вартості товару. Зокрема вказує, що суди не звернули увагу на те, що відправник, перевізник та одержувач зобов`язані були здійснити страхування відповідальності, сума якого мала входити до митної вартості товару. Крім того, позивачем не надано жодного документального підтвердження надання знижки чи спеціальної пропозиції на придбання товару у посередника, якою він скористався і, як наслідок, придбав товар за умовами поставки за ціною, нижчою європейської вартості аналогічного товару. До того ж, позивачем не надано витребуваний Митницею з метою перевірки вартості товару договір із третіми особами (продавця товару із його виробником), а також прайс-листів, каталогів або специфікацій.
В письмових запереченнях на вказану касаційну скаргу, які надійшли ще до Вищого адміністративного суду України поставлено питання про залишення її без задоволення, а оскаржуваних рішень - без змін.
Переглянувши судові рішення в межах касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги, з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 01.04.2013 між Товариством (як покупцем) і ВАТ "Єдина торгова компанія" (м. Стерлітамак, Республіка Башкортостан, Російська Федерація) (як продавцем) укладено контракт №RF/RD/79-13/11-M (далі - Контракт), за умовами якого з урахуванням Додатку № 28 (Специфікації № 28) від 25.05.2015, продавцем здійснювалась поставка товару - натрію їдкого (гідроксид натрію) в обсязі 7500,00 т за ціною 278,17 доларів США за тонну на загальну суму 2 086 275,00 доларів США. При цьому вартість тони товару розраховувалась за формулою: FOB MED Low мінус 39,33 долари США, де FOB MED Low - середнє котирування FOB MED Low, яка публікується агентством ICIS, розрахована на основі ICIS prising Caustic Soda (Europe Mediterranean) weekly report за попередні періоду відвантаження 2 місяці, з 21 числа першого місяця і по 20 число другого місяця. Розрахована за такою формулою ціна вказується у специфікаціях, які є невід`ємною частиною Контракта.
26.06.2015 позивач подав до Митниці електрону митну декларацію № 504010000/2015/001627 (далі - МД), в якій митна вартість імпортованих товарів визначена за ціною контракту, тобто за основним методом, передбаченим частиною першою пункту 1 статті 57 МК України.
На підтвердження митної вартості товару Товариством надано: контракт №RF/RD/79-13/11-М від 01.04.2013, Специфікація № 28 від 25.05.2015, інвойс № V-133 від 15.06.2015, накладна СМГС, підтвердження позитивного проходження радіологічного та екологічного контролю (штампи), сертифікат походження товару, паспорти якості.
Згідно з наданими документами підтверджувався фактичний обсяг даної поставки - 174,700 тн, загальна сума поставки - 48 596,30 $, ціна товару - 278,17 $/тн.
Під час здійснення митного контролю, відповідач поставив під сумнів правильність визначення позивачем митної вартості товарів за основним методом, у зв`язку із чим витребував у Товариства додаткові документи, а саме: бухгалтерську інформацію щодо оплати складових митної вартості, зокрема страхування товару; договір із третіми особами, пов`язаний із Контрактом; копію митної декларації країни відправлення.
На виконання зазначеної вимоги Позивачем згідно листів від 26.06.2015 № 248/101-10 та № 249/101-10 надано до Митного органу запитувані документи: біржові котирування Caustic Soda (Europe) міжнародної біржової організації ICIS pricing за останні 4 тижня, що формували цінову політику на каустичну соду згідно умов контракту та Специфікації № 28, датовані 24.04.2015, 01.05.2015, 08.05.2015, 15.05.2015.
Згідно з інформацією біржових котирувань, ціна на товар за Специфікацією № 28 склала 278,17 доларів США, розрахована як різниця між середнім котируванням та 39,33 доларами США.
Щодо надання платіжних документів повідомлено, що оплата за даний товар буде здійснена після його митного оформлення у відповідності з постановою НБУ від 23.02.2015 № 124 "Про особливості здійснення деяких валютних операцій". Платіж здійснено 03.07.2015 згідно з платіжним дорученням № 3083.
Крім того, Товариство повідомило Митницю про те, що товар - сода каустична, що є предметом контракту, не страхувався; інших договорів (угод, контрактів) із третіми особами, пов`язаних з Контрактом про поставку товару, митна вартість якого визначається - не укладалось, в зв`язку з чим зазначені документи не можуть бути надані.
За результатами розгляду поданих позивачем документів, 26.06.2015 Митниця прийняла рішення № 504000006/2015/000018/1 про коригування митної вартості товарів, яким визначено митну вартість задекларованого позивачем товару (гідроксиду натрію за ціною 601,50 доларів США за тонну. Митну вартість товару скориговано із застосуванням другорядного методу визначення митної вартості, а саме за методом визначення митної вартості за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів, що ґрунтується на раніше визнаній митній вартості товару, який постачався згідно з митною декларацією від 15.06.2015 № 100260001/2015/142462.
В рішенні про коригування заявленої Товариством митної вартості товарів зазначено, що "метод за цiною договору (контракту) щодо товарiв, якi iмпортуються (вартiсть операції) не застосовується у зв`язку з тим, що подані документи не містять всіх даних, що підтверджують числові значення складових митної вартості (відсутня інформація щодо страхування оцінюваного товару), декларантом не надані в повному обсязі витребувані митницею документи. У зв`язку з відсутністю цінової інформації щодо вартості ідентичних товарів метод визначення митної вартості за ціною договору щодо ідентичних товарів не застосовується".
Суб`єкту господарювання було відмовлено в митному оформленні та видано картку відмови № 504010000/2015/00062 від 26.06.2015.
Не погоджуючись з вказаними рішеннями митного органу, позивач звернувся до суду з даним позовом, який був задоволений частково, з чим погоджується Верховний Суд, з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 53 МК України у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає органу доходів і зборів документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення.
Документами, які підтверджують митну вартість товарів, є: 1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п`ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; 2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об`єктом купівлі-продажу); 4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 7) копія імпортної ліцензії, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; 8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування (частина друга статті 53 Митного кодексу України).