ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2019 року
м. Київ
Справа № 913/633/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Васьковського О.В. - головуючого, Огородніка К.М., Погребняка В.Я.
за участю секретаря судового засідання Озерчук М.М.
розглянувши касаційну скаргу Військової частини 9938 (Луганський прикордонний загін)
на постанову Східного апеляційного господарського суду від 23.07.2019
та рішення Господарського суду Луганської області від 22.04.2019
у справі №913/633/18
за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області
до Військової частини 9938
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Станично-Луганський районний центр зайнятості Луганської області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Комунальна установа "Станично-Луганський територіальний центр соціального обслуговування"
про зобовʼязання звільнити та повернути державне майно
Учасники справи:
представник позивача - Бабій А.Б.;
представник відповідача - Клубань Д.А.;
представник 3-ї особи позивача - не зʼявився;
представник 3-ї особи відповідача - не зʼявився;
1. Короткий зміст позовних вимог
1.1 14.12.2018 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Луганській області (далі - РВ ФДМУ по Луганській області, позивач) звернулося до суду з позовом до Військової частини 9938 (далі - відповідач) про зобовʼязання звільнити державне окреме індивідуально визначене майно, а саме: адміністративну будівлю-будинок, площею 263,4 м2 (інв.№10310001), що знаходиться за адресою: Луганська область, смт.Станиця Луганська, вул. Дубравна (колишня Карла Маркса), 35 та повернути вказане майно його балансоутримувачу - Станично-Луганському районному центру зайнятості Луганської області.
1.2 Позовні вимоги обґрунтовані тим, що строк дії договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 10.12.2015 №004338/09 закінчився 01.03.2018, але обʼєкт оренди відповідач не звільнив та не повернув балансоутримувачу.
2. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2.1 22.04.2019 Господарським судом Луганської області ухвалено рішення, залишене без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 23.07.2019, яким позов задоволено.
2.2 Судові рішення мотивовані тим, що договір оренди між сторонами припинив свою дію у звʼязку із закінченням строку, на який його було укладено; власник нерухомого майна та орендодавець у строк, визначений ч. 3 ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", повідомили відповідача про намір використовувати орендоване нерухоме майно для власних потреб, а відтак відповідач був зобовʼязаний повернути обʼєкт оренди балансоутримувачу в порядку і строки, обумовлені у договорі, чого зроблено не було.
3. Встановлені судами попередніх інстанцій обставини
3.1 10.12.2015 між РВ ФДМУ по Луганській області (орендодавець) та Прикордонною службою України Східне регіональне управління Луганський прикордонний загін (військова частина 9938) (орендар) укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №004338/09 від 10.12.2015 (далі - Договір оренди), за умовами якого (п.п.1.1, 1.2) орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне окреме індивідуально визначене майно - адміністративну будівлю-будинок, площею 263,4 м2 (інв.№10310001), що знаходиться за адресою: Луганська область, смт.Станиця Луганська, вул. Карла Маркса, 35 та обліковується на балансі Станично-Луганського районного центру зайнятості Луганської області. Майно передається в оренду з метою розміщення персоналу відділу прикордонної служби "Станично-Луганськ" Луганського прикордонного загону (військова частина 9938).
Рішенням Станично-Луганської селищної ради від 26.06.2016 №43/3 вулиця Карла Маркса перейменована на вулицю Дубравна.
3.2 Відповідно до п.п.2.1, 2.2 Договору оренди орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, вказаний в договорі, з 01.01.2015 до 31.07.2016, згідно зі ст. 631 Цивільного кодексу України та акту приймання-передачі майна. Передача майна в оренду не тягне за собою виникнення в орендаря права власності на це майно. Власником майна залишається держава, а орендар користується ним протягом строку оренди.
3.3 В п.п.5.8, 10.1, 10.9, 10.10 Договору оренди передбачено обовʼязок орендаря у разі припинення договору повернути балансоутримувачу орендоване майно в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу. Договір укладено строком на 1 рік 7 місяців - з 01.01.2015 по 31.07.2016. У разі припинення цього договору майно протягом 3 робочих днів повертається орендарем балансоутримувачу. Майно вважається поверненим балансоутримувачу з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі. Обовʼязок щодо складання акта приймання-передачі повернення майна покладається на орендаря (п.10.10 договору).
3.4 10.12.2015 сторони підписали акт приймання-передачі нерухомого майна, яке перебуває на балансі Станично-Луганського районного центру зайнятості Луганської області, за яким орендодавець передав, а орендар прийняв державне окреме індивідуально визначене майно - адміністративну будівлю- будинок, площею 263,4 кв. м. (інв.№10310001), що знаходиться за адресою: Луганська область, смт. Станиця Луганська, вул. Дубравна (колишня Карла Маркса), 35 та обліковується на балансі Станично-Луганського районного центру зайнятості Луганської області.
27.02.2017 позивач та відповідач підписали додаткову угоду №1 до Договору оренди, якою внесли зміни до п.10.1 договору та виклали його в наступній редакції: "Договір укладено строком на 1 рік 7 місяців - з 01.08.2016 по 28.02.2018".
3.5 Відповідно до свідоцтва про право власності від 30.08.2010 серія САВ №338126 та технічного паспорту на громадський будинок від 29.07.2010 державна частка адміністративної будівлі за адресою: Луганська область, смт. Станиця Луганська, вул. Дубравна (колишня Карла Маркса), 35, становить 28/100. Власником вказаної частки будівлі є держава в особі Міністерства праці та соціальної політики України.
Станично-Луганський районний центр зайнятості в довідці №27/01-1121 від 30.09.2015 підтвердив, що є балансоутримувачем адміністративної будівлі (1 поверху), загальною площею 263,4 кв. м. за адресою: Луганська область, смт. Станиця Луганська, вул. Дубравна (колишня Карла Маркса), 35.
Перебування адміністративної будівлі (1 поверху), загальною площею 263,4 кв. м. за адресою: Луганська область, смт. Станиця Луганська, вул. Дубравна (колишня Карла Маркса), 35 на балансі Станично-Луганського районного центру зайнятості підтверджується також актом оцінки нерухомого майна, затвердженим заступником начальника Регіонального відділення Фонду державного майна по Луганській області.
3.6 Міністерство соціальної політики України звернулось до РВ ФДМУ по Луганській області, Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України з листом №22576/0/2-17/15 від 21.11.2017, в якому надало заперечення проти продовження дії договору оренди державного нерухомого майна №004338/09 від 10.12.2015 у звʼязку із наміром балансоутримувача (Станично-Луганського районного центру зайнятості) використовувати його для власних потреб.
РВ ФДМУ по Луганській області направило відповідачу лист №06-06-02858 від 27.11.2017, в якому керуючись ч.3 ст.17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" повідомило про те, що Договір оренди буде припинено після закінчення строку його дії, а саме з 01.03.2018.
Вказаний лист відповідач отримав 01.12.2017, про що свідчить його штамп на листі.
Позивач направив відповідачу претензію №06-05-01192 від 08.05.2018 з вимогою звільнити та повернути балансоутримувачу державне окреме індивідуально визначене майно - адміністративну будівлю - будинок, площею 263,4 кв. м. (інв.№10310001), що знаходиться за адресою: Луганська область, смт. Станиця Луганська, вул. Дубравна (колишня Карла Маркса), 35.
Станично-Луганський районний центр зайнятості в листі №27/01-995 від 22.11.2018 повідомив РВ ФДМУ по Луганській області про те, що станом на 22.11.2018 Луганський прикордонний загін продовжує займати орендовані приміщення, державне майно не повернуто балансоутримувачу, акти приймання-передачі не підписані.
4. Короткий зміст вимог касаційної скарги
4.1 29.08.2019 Військова частина 9938 (Луганський прикордонний загін) подала касаційну скаргу, у якій просила скасувати постанову Східного апеляційного господарського суду від 23.07.2019 та рішення Господарського суду Луганської області від 22.04.2019, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
5. Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
5.1 Суди не надали належної оцінки поясненням відповідача з приводу того, що спірна адміністративна будівля загальною площею 880,0 кв. м має декілька балансоутримувачів, з кожним з яких відповідачем укладені договори оренди нерухомого майна. Позивачем не визначено, які саме приміщення площею 263,4 кв. м. із загальної площі адміністративної будівлі були надані відповідачу в оренду, тоді як експлікація Станично-Луганського територіального центру соціального обслуговування на ту ж саму адміністративну будівлю відрізняється від наданих позивачем документів.
5.2 Суди не врахували, що відповідачем було вжито всі дії для повернення майна його балансоутримувачу, а саме надіслано на погодження договір про розірвання Договору оренди та акти приймання-передавання державного майна, але відповідь до цього часу не надійшла.
5.3 На разі жоден з підрозділів Луганського прикордонного загону не розміщується у спірній адміністративній будівлі.
6. Узагальнені доводи інших учасників, наведені у відзивах на касаційну скаргу
6.1 РВ ФДМУ по Луганській області та Станично-Луганський районний центр зайнятості у відзивах на касаційну скаргу зазначали про те, що доводи касаційної скарги не спростовують невиконання відповідачем свого договірного зобовʼязання з повернення орендованого приміщення за Актом здачі-приймання, а відтак не можуть слугувати підставою для скасування прийнятих у даній справі судових рішень, які ухвалено з повним, всебічним та обʼєктивним зʼясуванням обставин, що мають значення для справи, а також з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
6.2 Комунальною установою "Станично-Луганський територіальний центр соціального обслуговування" відзиву на касаційну скаргу не подано, що відповідно до частини 3 статті 296 ГПК України не перешкоджає перегляду судових рішень (рішення).
7. Касаційне провадження
7.1 До відзиву Станично-Луганського районного центру зайнятості було додано клопотання про розгляд справи без участі представника центру, мотивоване необхідністю забезпечити мінімізацію витрат на службові відрядження та скороченням коштів на фінансування Станично-Луганського районного центру зайнятості.
7.2 Оскільки явка учасників провадження у справі в судове засідання не була визнана обовʼязковою, зважаючи на наявні в матеріалах справи докази належного повідомлення представників сторін та третіх осіб про місце, дату і час судового розгляду, а також враховуючи те, що судочинство здійснюється, серед іншого, на засадах рівності та змагальності сторін і учасники судового провадження на власний розсуд користуються наданими ним процесуальними правами, зокрема, правом на участь у судовому засіданні, суд касаційної інстанції дійшов висновку про можливість здійснення розгляду даної справи у відсутності представника Станично-Луганського районного центру зайнятості.
8. Позиція Верховного Суду та висновки щодо застосування норм права
8.1 Згідно з частиною 1 статті 300 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
8.2 Згідно з нормами статті 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
8.3 Відповідно до статей 625, 628, 629 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.