1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду





Постанова

Іменем України

13 листопада 2019 року

м. Київ

справа №742/28/18

провадження №61-43673св18


Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:


головуючого - Висоцької В. С. (суддя-доповідач),

суддів: Грушицького А. І., Литвиненко І. В., Сердюка В. В., Фаловської І. М.,


розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом заступника керівника Прилуцької місцевої прокуратури Чернігівської області до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, ОСОБА_1, треті особи: товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-Хаус", приватне підприємство "Ада-Сервіс", про визнання наказу та договору оренди землі недійсними, за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 17 квітня 2018 року у складі судді Коваленка А. В. та постанову апеляційного суду Чернігівської області від 23 липня 2018 року у складі колегії суддів: Вінгаль В. М., Губар В. С., Кузюри Л. В.


учасники справи:


позивач - заступник керівника Прилуцької місцевої прокуратури Чернігівської області,

відповідачі: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, ОСОБА_1,

треті особи: товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-Хаус", приватне підприємство "Ада-Сервіс",



ОПИСОВА ЧАСТИНА


Короткий зміст позовних вимог

1. У січні 2018 року заступник керівника Прилуцької місцевої прокуратури Чернігівської області звернувcя до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області (далі - ГУ Держгеокадастр у Чернігівській області), ОСОБА_1, треті особи: товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-Хаус" (далі - ТОВ "Агро-Хаус"), приватне підприємство "Ада-Сервіс" (далі -

ПП "Ада-Сервіс") з позовом, у якому просив: визнати недійсним та скасувати наказ ГУ Держземагентства у Чернігівській області від 17 лютого 2015 року "Про затвердження технічної документації із землеустрою та передачі

в оренду земельної ділянки"; визнати недійсним договір оренди землі, укладений 20 лютого 2015 року між ГУ Держземагентства та ОСОБА_1, предметом якого є земельна ділянка площею 28 га, вартістю 493 780,70 грн.

2. Позовна заява мотивована тим, що при винесенні 17 лютого 2015 року наказу "Про затвердження технічної документації із землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки" ГУ Держземагентства не дотримано вимоги статті 7 Закону України "Про фермерське господарство", а саме, не перевірено, як ОСОБА_1 обґрунтовує розмір земельної ділянки, про яку просить, які перспективи діяльності власного фермерського господарства, можливість самостійно, силами та працею членів фермерського господарства вести фермерську діяльність, чи має він власну техніку, чи мав ОСОБА_1 потенційних контрагентів, ресурси яких він може на договірних засадах залучати для ведення фермерського господарства та чи має він відповідну освіту та досвід роботи в сільському господарстві.

3. У ОСОБА_1 відсутні трудові і матеріальні ресурси, які б могли засвідчити можливість належного обробітку землі та, як наслідок, можливість займатись фермерською діяльністю. В оренду ОСОБА_1 було передано земельні ділянки, які не межують між собою, що унеможливлює їх раціональне використання, без участі у торгах, що є порушенням частини сьомої статті 7 Закону України "Про фермерське господарство".

4. Позивач вважає, що ОСОБА_1 не мав наміру займатись фермерською діяльністю на орендованій спірній земельній ділянці, так як 20 лютого

2015 року було укладено договір оренди земельної ділянки, 03 вересня

2015 року зареєстровано право оренди на земельну ділянку, на підставі наказу ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області від 09 вересня 2015 року

ОСОБА_1 отримав згоду на передачу земельної ділянки у суборенду та передав її у суборенду ТОВ "Агро-Хаус", а фермерське господарство "Агрофіт" (далі - ФГ "Агрофіт") ОСОБА_1 створив лише 07 липня 2017 року.

5. Крім того, позивач указав, що ОСОБА_1 отримав у користування земельну ділянку не для здійснення фермерської діяльності, а для передачі в оренду суб`єктам господарювання, в обхід земельних торгів (аукціону), що призвело до порушення інтересів держави. Договір оренди землі

від 20 лютого 2015 року не містить істотної умови, а саме відомостей про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а тому є недійсним на підставі статей 203, 215 ЦК України та статті 15 Закону України "Про оренду землі".

Короткий зміст судових рішень суду першої інстанції

6. Рішенням Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області

від 17 квітня 2018 року позов задоволено.

Визнано недійсним та скасовано наказ ГУ Держземагентства у Чернігівській області від 17 лютого 2015 року "Про затвердження технічної документації із землеустрою та передачу в оренду земельної ділянки".

Визнано недійсним договір оренди землі, укладений 20 лютого 2015 року між ГУ Держземагентства у Чернігівській області та ОСОБА_1, земельної ділянки площею 28 га, вартістю 493 780,70 грн, зареєстрованим у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 03 вересня 2015 року. Вирішено питання розподілу судових витрат.

7. Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що ГУ Держземагентстава у Чернігівській області при вирішенні питання про передачу земельної ділянки ОСОБА_1 та видачі 17 лютого 2015 рокунаказу не дотрималося вимог Закону України "Про фермерське господарство", що призвело до порушення прав держави на законне розпорядження земельною ділянкою у визначеному законом порядку відповідно до цільового призначення, що є підставою для визнання такого наказу недійсним та скасування.

8. Суд першої інстанції також дійшов висновку про визнання недійсним договір оренди землі, укладеного 20 лютого 2015 року

між ГУ Держземагентства у Чернігівській області та ОСОБА_1, з підстав передбачених стаття 203, 215 ЦК України та статті 15 Закону України "Про оренду землі".

Короткий зміст судового рішення суду апеляційної інстанції

9. Постановою апеляційного суду Чернігівської області від 23 липня

2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення. Рішення Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 17 квітня 2018 року залишено без змін.

10. Постанова апеляційного суду мотивована тим, що суд першої інстанції повно та всебічно з`ясував обставини справи, дав їм належну оцінку. Рішення суду першої інстанції відповідає вимогам закону і матеріалам справи.

11. Відхиляючи доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції в постанові навів відповідні мотиви.

12. Крім того, апеляційний суд дійшов висновку про відсутність підстав для застосування вимог статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

13. Укасаційній скарзі, поданій у серпні 2018 року, ОСОБА_1 просить скасувати ухвалені у справі судові рішення та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу

14. Касаційна скарга мотивована тим, що суди неправильно застосували положення статті 7 Закону України "Про фермерське господарства"

у відповідній редакції, належним чином не перевірили всі обставини, на які посилався відповідач ОСОБА_1 в обґрунтування заперечень на позов.

15. Заявник наполягає на тому, що має відповідну освіту та досвід роботи у сільському господарстві, що є підставою для надання йому в оренду земельної ділянки для ведення фермерського господарства.

16. Касаційна скарга також містить посилання на те, що сам лише факт відсутності у власності транспортних засобів та техніки не свідчить про неможливість здійснення фермерського господарства. Положення Цивільного кодексу України передбачають право на укладення договорів найму транспортних засобів, а Закон України "Про фермерське господарство" не містить заборони ведення фермерського господарства з використанням орендованого майна.

Доводи інших учасників справи

17. У відзивах на касаційну скаргу заступник керівника Прилуцької місцевої прокуратури Чернігівської області та ПП "Ада-Сервіс" посилаються на правильність вирішення спору. Просять касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржені судові рішення залишити без змін.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

18. Ухвалою Верховного Суду від 20 березня 2019 року відкрито касаційне провадження у справі, справу витребувано з суду першої інстанції.

19. Ухвалою Верховного Суду від 06 листопада 2019 року справу призначено до розгляду в складі колегії з п`яти суддів у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у ній матеріалами.

МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

Позиція Верховного Суду

20. Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

21. Касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

22. 13 жовтня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ Держземагентства у Чернігівській області з заявою про надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою щодо відведення та передачу у користування строком на 20 років земельної ділянки для ведення фермерського господарства на території Прилуцького району орієнтовною площею 116 га, в тому числі на території Піддубівської сільської ради площею 28 га та 55 га, Ряшківської сільської ради 33 га за рахунок земель державної власності Прилуцького району Чернігівської області. До цієї заяви ОСОБА_1 додав копію паспорта, ідентифікаційного номера платника податків, копію трудової книжки.

23. Разом із вищезазначеною заявою ОСОБА_1 надав

ГУ Держземагентства у Чернігівській області обґрунтування доцільності передачі йому в оренду земель державної власності терміном на 20 років на території Прилуцького району Чернігівської області (за межами населеного пункту), орієнтовною площею 87 га для ведення фермерського господарства, у якому зазначив, що він має досвід роботи в сільському господарстві з

2012 року, планує шляхом ведення фермерського господарства зайнятися виробництвом товарної сільськогосподарської продукції (зернових культур), для цього має намір отримати в оренду земельні ділянки державної власності на території Прилуцького району Чернігівської області. Засновником господарства виступатиме одноосібно, а згодом буде залучати до роботи членів його сім`ї та родичів.

24. Наказом ГУ Держземагентства у Чернігівській області від 13 листопада 2014 року ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 20 років, розташованої на території Піддубівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області. Орієнтований розмір земельної ділянки 28 га за цільовим призначенням для ведення фермерського господарства. Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає погодженню відповідно до вимог чинного господарства.

25. Наказом ГУ Держземагентства у Чернігівській області від 17 лютого

2015 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства ОСОБА_1 на території Піддубівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області. Надано в оренду ОСОБА_1 земельну ділянку площею 28 га для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності строком на 20 років, розташовану на території Піддубівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області з встановленням річної орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою в розмірі 4 % від її нормативної грошової оцінки.

26. 20 лютого 2015 року між ГУ Держземагентства у Чернігівській області (орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) було укладено договір оренди землі, на підставі чого останньому було передано в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення (для ведення фермерського господарства) загальною площею 28 га, в тому числі ріллі - 12,4408 га пасовищ - 15,5592 га, яка знаходиться на території Піддубівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області,

з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, строком на 20 років.

27. Відповідно до пункту 9 договору оренди, орендна плата вноситься орендарем у розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік. Станом на момент укладення договору, сума орендної плати складала

13 368, 43 грн.

28. Згідно акту встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 20 лютого 2015 року, межі спірної земельної ділянки, площею 28 га, яка знаходиться на території Піддубівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області та передається в оренду

ОСОБА_1 визначені в натурі (на місцевості) відповідно до затвердженого проекту землеустрою.

29. Передача спірної земельної ділянки проведена за актом приймання-передачі об`єкта оренди від 20 лютого 2015 року.

30. 04 вересня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ Держгеокадастру

у Чернігівській області з заявою про надання згоди про передачу в суборенду земельної ділянки, що знаходиться в його користуванні відповідно договору оренди земельної ділянки від 20 лютого 2015 року, укладеного між

ОСОБА_1 та ГУ Держземагентства у Чернігівській області.

31. Наказом ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області від 09 вересня

2015 року ОСОБА_1 було надано згоду на передачу в суборенду земельної ділянки площею 55 га, цільове призначення - для ведення фермерського господарства, що розташована на території Піддубівської сільської ради Прилуцького району та передана йому на умовах оренди згідно договору землі укладеного Головним управлінням та ОСОБА_1 без зміни цільового призначення та відповідно до умов даного договору. Право оренди зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 03 вересня 2015 року.


................
Перейти до повного тексту