Постанова
Іменем України
06 листопада 2019 року
м. Київ
справа № 611/10/17
провадження № 61-30708св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Синельникова Є. В. (суддя-доповідач),
суддів: Осіяна О. М., Сакари Н. Ю., Хопти С. Ф., Шиповича В. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідачі: Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, Мечебилівська сільська рада Барвінківського району Харківської області, Барвінківська районна державна адміністрація Харківської області,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Апеляційного суду Харківської області, у складі колегії суддів: Коваленко І. П., Овсяннікової А. І., Котелевець А. В.,від 22 березня 2018 року.
Короткий зміст позовних вимог
У січні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, Мечебилівської сільської ради Барвінківського району Харківської області, Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області про визнання права на земельну частку (пай).
Свої вимоги позивач обґрунтовувала тим, що з 20 серпня 1986 року вона була членом КСП "Іскра". 30 жовтня 1995 року була звільнена з колгоспу за власним бажанням. Розпаювання земель КСП "Іскра" було проведено 23 січня 1996 року. 22 листопада 2016 року їй стало відомо, що її було виключено з членів КСП "Іскра" загальними зборами лише 02 лютого 1996 року, а тому, згідно Указу Президента України "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" від 08 серпня 1995 року, вона має право на земельну частку (пай), розташовану на території Мечебилівської сільської ради Барвінківського району Харківської області, але помилково не була включена до списку на отримання земельної частки (паю).
Із урахуванням зазначено, позивач просила позов задовольнити, визнати за нею право на земельну частку (пай), що становить 7,32 умовних кадастрових гектарів без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) на території земель Мечебилівської сільської ради Барвінківського району Харківської області.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Барвінківського районного суду Харківської області від 06 листопада 2017 року позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай), розташовану на території Мечебилівської сільської ради Барвінківського району Харківської області, розміром 7,32 умовних кадастрових гектари, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яке надано за рахунок земель запасу або земель резервного фонду, розташованого на території Мечебилівської сільської ради Барвінківського району Харківської області. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що помилкове невнесення ОСОБА_1, яка була членом КСП "Іскра", до списку осіб, які отримали земельні частки (паї) не може позбавити її права на земельну частку, а тому вона має право на земельну частку (пай), розміром 7,32 умовних кадастрових гектари, розташовану на території Мечебилівської сільської ради Барвінківського району Харківської області (колишнього КСП "Іскра"). Клопотання представника відповідача щодо застосування наслідків спливу позовної давності не підлягає до задоволення, оскільки позивач про порушення своїх прав дізналася у листопаді 2016 року, а саме - при отриманні архівного витягу із Барвінківського районного архіву Харківської області.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
Постановою Апеляційного суду Харківської області від 22 березня 2018 рокуапеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області задоволено. Рішення Барвінківського районного суду Харківської області від 06 листопада 2017 року скасовано та ухвалено нове рішення про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1 . Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
Постанова апеляційного суду мотивована тим, що районний суд дійшов передчасного висновку про задоволення позовних вимог, оскільки на час отримання державного акту на право колективної власності на землю КСП "Іскра" 23 січня 1996 року позивач вже не була членом КСП "Іскра". Окрім того, задовольняючи позовні вимоги, районний суд вийшов за межі заявлених позовних вимог.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та її доводи
У касаційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати постанову Апеляційного суду Харківської області від 22 березня 2018 року і залишити в силі рішення Барвінківського районного суду Харківської області від 06 листопада 2017 року, посилаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
Касаційна скарга мотивована тим, що на момент розпаювання, а пізніше і видачі та реєстрації державного акту, позивач була членом КСП "Іскра", рішення загальних зборів КСП "Іскра" про виключення позивача із членів КСП "Іскра" було прийнято 02 лютого 1996 року, після видачі державного акту та передачі землі у колективну власність. Позивача помилково не було включено до списків, що додавався до державного акту на право колективної власності на землю. Також позивач посилається на те, що про порушення свого права вона дізналася лише у листопаді 2016 року.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 03 серпня 2019 року відкрито касаційне провадження у справі.
Ухвалою Верховного Суду від 30 жовтня 2019 року справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, Мечебилівської сільської ради Барвінківського району Харківської області, Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області про визнання права на земельну частку (пай)призначено до судового розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу
У поданому відзиві на касаційну скаргу Головне управління Держгеокадастру у Харківській області посилається на те, що при вирішенні спору апеляційним судом правильно встановлено обставини справи, застосовано норми матеріального права та обґрунтовано відмовлено у задоволенні позовних вимог. Окрім того, позивачем було пропущено строк позовної давності, про застосування якого було заявлено стороною спору.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженка с. Мечебилове Барвінківського району Харківської області, 20 серпня 1986 року прийнята в члени КСП "Іскра", що підтверджується копією трудової книжки від 30 грудня 1986 року.
Відповідно до копії свідоцтва про одруження, серії НОМЕР_1, виданого 09 грудня 2003 року Мечебилівської сільською радою Барвінківського району Харківською області, позивач змінила прізвище на ОСОБА_1 .
На підставі рішення Барвінківської районної ради народних депутатів КСП "Іскра" було передано 5 957, 5 га землі, про що Барвінківською районною радою народних депутатів 22 листопада 1995 року видано державний акт на право колективної власності на землю, який зареєстровано в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 8.
Розмір земельної частки (паю) по КСП "Іскра" становить 7,32 умовних кадастрових гектари відповідно до розпорядження Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області від 27 квітня 2000 року № 222, що підтверджується довідкою № 29-20.10-0.4-3071/2-16 від 14 грудня 2016 року, наданою в. о. начальника відділу Держгеокадастру у Барвінківському районі Харківської області.
Згідно з інформацією, наданою відділом Держгеокадастру у Барвінківському районі Харківської області від 31 січня 2017 року № 22-20.10-0.3-177/2-17, державний акт на право колективної власності на землю КСП "Іскра" Мечебилівської сільської ради Барвінківського району Харківської області серія ХР-02-00-000411 було зареєстровано в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю 23 січня 1996 року за № 8. В списку осіб, який є додатковим до вищевказаного державного акту, ОСОБА_1 не значиться. У Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) запису щодо реєстрації сертифікату на ім`я ОСОБА_1 немає. У Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) відомості про перехід права на земельну частку (пай) від ОСОБА_1 до інших осіб не вказано. Щодо проведення розподілу земельних ділянок між власниками часток (паїв) у КСП "Іскра" та участі у вказаному розподілі ОСОБА_1 у відділі інформація відсутня. У натурі (на місцевості) земельна ділянка, взамін земельної частки (паю) ОСОБА_1 не виділялася. На ім`я ОСОБА_1 державний акт на право власності на таку земельну ділянку не зареєстровано.
Відповідно до копії трудової книжки ОСОБА_1 була звільнена з членів КСП "Іскра" 30 жовтня 1995 року за власним бажанням (а. с. 8).
Згідно архівного витягу № 127/7, наданого 22 листопада 2016 року начальником архівного відділу Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області, відповідно до протоколу № 1 засідання загальноколгоспних зборів колгоспників КСП "Іскра" від 02 лютого 1996 року ОСОБА_1 було виключено (звільнено) із членів КСП "Іскра" (а. с. 9).
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Згідно з положеннями частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Перевіривши доводи касаційної скарги та матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Відповідно до частин першої, другої та п`ятої статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Зазначеним вимогам закону постанова суду апеляційної інстанції не відповідає.
Частиною дев`ятою статті 5 Земельного кодексу України (тут і надалі по тексту у редакції від 22 червня 1993 року) передбачено, що кожний член колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства у разі виходу з нього має право одержати свою частку землі в натурі (на місцевості), яка визначається в порядку, передбаченому частинами шостою і сьомою статті 6 цього Кодексу.
Згідно з вимогами частини першої статті 22 ЗК України право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і документа, що посвідчує це право.