1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



14 листопада 2019 року



Київ



справа №619/3803/16-а

адміністративне провадження №К/9901/42384/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Бучик А.Ю.,

суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Дергачівського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України у Харківській області на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2017 року (колегія суддів: Дюкарєва С.В., Жигилій С.П., Перцова Т.С.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Дергачівського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України у Харківській області про визнання неправомірними дії та зобов`язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1, звернувся до Дергачівського районного суду Харківської області з адміністративним позовом до Дергачівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Харківській області, в якому просив суд: - визнати відмову відповідача нарахувати та виплачувати позивачу пенсію на рівні не нижчому прожиткового мінімуму - протиправною; зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити пенсію позивачу на рівні не нижче прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 01.05.2016 року, здійснити перерахунок нарахованого раніше розміру пенсії і провести її виплату.

Постановою Дергачівського районного суду Харківської області від 06 грудня 2016 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2017 року скасовано постанову Дергачівського районного суду Харківської області від 06.12.2016р. по справі № 619/3803/16-а скасовано.

Прийнято нову постанову, якою позов ОСОБА_1 задоволено.

Визнано відмову Дергачівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію на рівні не нижчому прожиткового мінімуму протиправною.

Зобов`язано Дергачівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 на рівні не нижче прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 01.05.2016, здійснити перерахунок нарахованого раніше розміру пенсії і провести її виплату.

Не погоджуючись із постановою суду апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить судові рішення скасувати та залишити в силі постанову суду першої інстанції.

Касаційна скарга обґрунтована тим, що розмір мінімальної пенсії призначається для осіб, визначених ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" при необхідному стажі для чоловіків 35 років, а у позивача останній відсутній. Відтак розмір пенсії обраховано пропорційно до наявного страхового стажу.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 04 квітня 2017 року відкрито касаційне провадження.

Відзив на касаційну скаргу не надходив.

Справу передано до Верховного Суду.

У зв`язку із відсутністю клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, ця справа розглядалася в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до пункту 1 частини першої статті 345 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судами встановлено, що позивач - ОСОБА_1, є пенсіонером та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України в Дергачівському районі Харківської області з 18.05.2012 та отримує пенсію за віком, як працюючий пенсіонер.

Пенсію призначено відповідно до норм ст. 25, 26, ч. 1 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ст. 40 Закону №1058. Пенсію за віком було розраховано із наявного страхового стажу 32 роки 06 місяців (390 місяців страхового стажу) та з урахуванням заробітної плати обчисленої відповідно до ст. 40 Закону №1058, де середній розмір заробітної плати для обчислення пенсії склав - 1890 грн. 99 коп.

При обчисленні пенсії за віком із наявної заробітної плати та відповідно наявному : страховому стажу (390 місяців) - розмір пенсії за віком склав - 829 грн. 67 коп.

Оскільки при призначенні пенсії страховий стаж склав меншу тривалість, ніж передбачено частиною першою ст. 28 Закону №28 (35 років/420 місяців), пенсію за віком було встановлено в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу (390 місяців), виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.

Крім того, розмір пенсійної виплати гр. ОСОБА_1, як працюючому пенсіонеру, не переглядався із збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Розрахунок розміру пенсійної виплати з 01.05.2016 року: 1074,00 грн. (мінімальний розмір пенсії за віком станом на 01.09.2015 року):420 (законодавчо визначена кількість місяців страхового стажу для чоловіків) х 390 ( наявна кількість місяців страхового стажу гр. ОСОБА_1 ) = 997 грн. 29 коп.

Із них розмір пенсії за віком, обчислений із заробітної плати та наявного страхового стажу склав - 829 грн. 67 коп., доплата до прожиткового мінімуму (1074,00 грн.) склала 167 грн. 62 коп., всього до сплати розмір пенсійної виплати складає - 997 грн. 29 коп.

30.09.2016 позивач звернувся до Дергачівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою в якій, на підстав ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік", ст. 46 Конституції України просив здійснити нарахування йому пенсії у розмірі не нижче прожиткового мінімуму.

Листом від 06.10.2016 № 1190-07/39 Дергачіське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області повідомило позивача про те, що розмір його пенсії за віком становить 997 гривень 25 коп., середньомісячний заробіток - (0,94493х2001 грн. 20 коп. середній заробіток за 2011 рік) - 1277 грн. 09 коп., страховий стаж 32 роки 06 місяців 18 днів (390 місяців) - коефіцієнт страхового стажу з урахуванням кратності 1.35 - 0,43875, розмір пенсії за віком - 829,67 грн., доплата до прожиткового мінімуму (1074,00 грн.) - 167,62 грн. Також повідомлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, не підлягають підвищенню розміри пенсій працюючим пенсіонерам (або пенсіонерам, які провадять діяльність, пов`язану з отриманням доходу). Зазначені пенсії перераховуються після звільнені з роботи або припинення такої діяльності з урахуванням прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що розмір пенсії позивача обчислений відповідно до ст. 27 та з урахуванням ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" залежно від наявного стажу та заробітку.

Скасовуючи постанову суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення про задоволення позовних вимог апеляційний суд виходив з того, що здійснюючи позивачеві нарахування та виплату пенсії у розмірі, нижчому від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідач діяв всупереч Конституції України.

Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Поряд з цим, у статті 92 Конституції України зазначено, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення (пункт 6 ).

Правовідносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування врегульовані нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до частини першої статті 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою цієї статті, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.


................
Перейти до повного тексту