ПОСТАНОВА
Іменем України
14 листопада 2019 року
Київ
справа №814/733/16
адміністративне провадження №К/9901/15273/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (далі - Суд):
судді-доповідача - Бевзенка В.М.,
суддів: Данилевич Н.А., Шевцової Н.В.
розглянувши у попередньому судовому засіданні в касаційній інстанції адміністративну справу № 814/733/16
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, треті особи: Атестаційна комісії № 5 Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, Апеляційна атестаційна комісія № 3 Південного регіону Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, Національна поліція України
про визнання протиправним та скасування наказу в частині звільнення зі служби в поліції, про поновлення на посаді
за касаційною скаргою Головного управління Національної поліції в Миколаївській області
на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 30.05.2017 (головуючий суддя - Домусчі С.Д., судді: Коваль М.П., Кравець О.О.)
ВСТАНОВИВ:
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ НП в Миколаївській області, треті особи: Атестаційна комісії № 5 Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, Апеляційна атестаційна комісія № 3 Південного регіону Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, Національна поліція України, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати наказ ГУ НП в Миколаївській області від 17.03.2016 року № 44 о/с в частині звільнення позивача за пунктом 5 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (далі - Закон № 580) зі служби в поліції;
- поновити лейтенанта поліції ОСОБА_1 на посаді слідчого Заводського відділу поліції ГУ НП в Миколаївській області з 17.03.2016 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що атестування було протиправним з огляду на те, що він не підлягав атестації, оскільки жодної визначеної Законом № 580 підстави на момент проведення його атестування не існувало.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.08.2016 відмовлено у задоволенні позовних вимог.
Вказане рішення суду апеляційної інстанцій мотивоване тим, що наказом начальника ГУ НП в Миколаївській області № 52 від 01.02.2016 року було прийнято рішення про проведення атестування щодо позивача. З посиланням на приписи статті 57 № 580 суд першої інстанції дійшов висновку, що рішення про проведення атестування прийняте повноважною посадовою особою та для вирішення питання про звільнення поліцейських зі служби в поліції через службову невідповідність.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 30.05.2017, скасовано постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.08.2016 та прийнято нову, якою позовні вимоги задоволено:
- визнано протиправним та скасовано наказ ГУ НП в Миколаївській області від 17 березня 2016 року № 44 о/с "По особовому складу" в частині звільнення за пунктом 5 частини 1 статті 77 Закону № 580 лейтенанта поліції, слідчого Заводського відділу поліції ОСОБА_1 зі служби в поліції;
- поновлено лейтенанта поліції ОСОБА_1 на посаді слідчого Заводського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Миколаївській області з 17 березня 2016 року;
- стягнуто з ГУ НП в Миколаївській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 2315,04 грн.
Вказане рішення суду апеляційної інстанції мотивоване протиправністю звільнення позивача, яке відбулося за результатами атестування, оскільки підстав для проведення атестації, передбачених Законом №580 не було. Крім того суд зазначив, що атестація працівника одразу ж після прийняття його на роботу (на службу до поліції), безвідносно до вирішення питань кар`єри (призначення поліцейського на вищу посаду або переведення на нижчу посаду) або дисциплінарного провадження не відповідає меті та завданню атестування та суперечить вимогам Закону № 580
Короткий зміст вимог касаційної скарги
17.08.2017 року відповідач звернувся з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, яка 05.02.2018 року була передана на розгляд до Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду.
У касаційній скарзі відповідач не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати зазначене судове рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
II. АРГУМЕНТИ СТОРІН
Аргументи сторони, яка подала касаційну скаргу.
Касаційна скарга вмотивована тим, що суд, зокрема, при прийнятті рішення неправильно застосував у цій справі частину 2 статті 57 Закону № 580. Також, в своїй касаційній скарзі відповідач посилається на те, що рішення про включення позивача до списку поліцейських, які підлягають атестуванню, а також дії відповідача щодо проведення атестації є правомірними у зв`язку з наявністю у нього передбачених законом підстав, так і повноважень для призначення і проведення атестації відносно позивача.
Позивачем заперечення на касаційну скаргу не надані, що не перешкоджає її розгляду по суті.
IІI. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Наказом ГУ НП в Миколаївській області від 07.11.2015 р. № 3 о/с "По особовому складу", відповідно до п. 9 та 12 Розділу ХІ Закону України "Про Національну поліцію", позивача, як прибулого з Міністерства внутрішніх справ України, призначено, з присвоєнням спеціального звання лейтенант поліції, в порядку переатестування на посаду слідчого Заводського відділу поліції.
Відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Миколаївській області від 01.02.2016 р. № 52 з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів, на підставі глибокого та всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар`єри при призначенні на вищу посаду, переміщення на нижчу, звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність, керуючись статтею 57 Закону № 580 та вимогами Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом МВС України № 1465 (далі - Інструкція № 1465), наказано, зокрема: провести атестування поліцейських Головного управління Національної поліції в Миколаївській області та підпорядкованих підрозділів атестаційною комісією починаючи з 22.02.2016 р.; створити атестаційні комісії № 1, № 2, № 3, № 4, № 5, № 6, № 7, № 8.
19.02.2016 наказом ГУ НП в Миколаївській області № 113 затверджено персональний склад атестаційних комісій, до якого в подальшому були внесені зміни наказом № 158 від 09.03.2016 року.
Позивача включено до списку поліцейських, які підлягають атестуванню.
26.02.2016 р. атестаційна комісія № 5 Головного управління Національної поліції в Миколаївській області провела співбесіду з позивачем, про що зазначено в протоколі від 26.02.2016 року ОП №15.00004008.0022186.
Наказом ГУ НП в Миколаївській області від 17.03.2016р. №44 о/с лейтенанта поліції ОСОБА_1, слідчого Заводського відділу поліції, звільнено зі служби в поліції за пунктом 5 частини 1 статті 77 Закону № 580 (через службову невідповідність). Підставою для прийняття оскарженого наказу вказано протокол атестаційної комісії ОП №15.00004008.0022186 від 26.02.2016 року.
IV. РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
(в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)
Закон України "Про Національну поліцію" № 580-VІІІ.
Пункт 1 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580. Цей закон набирає чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування, крім: 1) пунктів 1, 2, 3, 7-13, 15, 17-18 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону, які набирають чинності з дня, наступного за днем його опублікування; 2) ч.7 ст.15 та ч.5 ст.21 цього Закону, які набирають чинності з 1 січня 2017 року. Закон опублікований 06.08.2015 року та набрав чинності 07.11.2015 року.
Пункти 9, 10 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580.
Працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.
Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.
Працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів.
Вказані в цьому пункті особи можуть бути звільнені зі служби в органах внутрішніх справ до настання зазначеного в цьому пункті терміну на підставах, визначених Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Пункт 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580. Працівникам міліції, які у визначеному цим Законом порядку прийняті на службу до поліції, наказами про призначення на відповідні посади одночасно присвоюються відповідні спеціальні звання поліції відповідно до схеми співвідношення спеціальних звань.