ПОСТАНОВА
Іменем України
13 листопада 2019 року
м. Київ
справа №725/6180/15-а
адміністративне провадження №К/9901/12570/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючий - Стародуб О.П.,
судді - Єзеров А.А., Кравчук В.М.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на постанову Першотравневого районного суду міста Чернівці від 14.12.2015р. (суддя - Галичанський О.І.) та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 17.02.2016р. (судді - Білоус О.В., Соврига Д.І., Курко О.П.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною відмови в перерахунку пенсії та зобов`язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії,
встановив:
У листопаді 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом. в якому просив:
-визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про відмову в проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з урахуванням 12 місяців минулого часу;
-зобов`язати здійснити перерахунок та виплату пенсії за минулий час з 29.10.2014 року з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та зазначених у довідках військової частини А 2308 від 28.10.2015р. №202, а саме: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії за якісне виконання службових обов`язків, грошової винагороди за безперервну службу, щомісячної додаткової грошової винагороди, премії за результати роботи, матеріальної допомоги на оздоровлення.
В обгрунтування позовних вимог посилався на те, що згадані вище суми додаткових видів грошового забезпечення, з яких сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. Проте, відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії посилаючись на те, що вищевказані виплати не являються складовими щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою Першотравневого районного суду м. Чернівці від 14.12.2015р., залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 17.02.2016р., позов задоволено.
Визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про відмову в проведенні перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за минулий час з 29.10.2014р. з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування відповідно до довідки військової частини А 2308 від 28.10.2015р. №202, а саме:1) матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, 2) премії за якісне виконання службових обов`язків, 3) грошової винагороди за безперервну службу, 4) щомісячної додаткової грошової винагороди, 5) премії за результати роботи, 6) матеріальної допомоги на оздоровлення.
З рішеннями судів попередніх інстанцій не погодився відповідач, звернувся з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив їх скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Касаційна скарга обгрунтована тим, що всі виплати, які просить позивач врахувати при обчисленні його грошового забезпечення, носять тимчасовий характер, а тому не підлягають включенню до грошового забезпечення позивача та врахуванню при призначенні чи перерахунку пенсії.
Заперечення на касаційну скаргу до суду не надходили.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування апеляційним судом норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Розмір вказаної пенсії було розраховано на підставі довідок військової частини А 2308, в тому числі довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 31.12.2013р. №211.
29.10.2015р. позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за 12 минулих місяців з дня подання цієї заяви із врахуванням одержаних за період з 01.01.2012р. по 31.12.2013р. (за останні 24 календарні місяці перед звільненням) таких додаткових видів грошового забезпечення, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія за якісне виконання службових обов`язків, грошова винагорода за безперервну службу, щомісячна додаткова грошова винагорода, премія за результати роботи та матеріальна допомога на оздоровлення.
До заяви позивачем було долучено додаткову довідку військової частини А 2308 від 28.10.2015р. №202 про розмір та період виплати додаткових видів грошового забезпечення, які не було включено в первинну довідку для обчислення пенсії від 31.12.2013р. №211.
Листом від 11.11.2015р. №10598 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії згідно наданої ним довідки про виплату всіх додаткових одноразових видів грошового забезпечення від 28.10.2015р. №202, мотивуючи свою відмову тим, що врахування в розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії за якісне виконання службових обов`язків, грошової винагороди за безперервну службу, щомісячної додаткової грошової винагороди, премії за результати роботи, матеріальної допомоги на оздоровлення не передбачено ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Вважаючи таку відмову у проведенні перерахунку неправомірною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Проаналізувавши положеня ст. 41 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" суди дійшли висновку, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються зокрема суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.
Враховуючи, що на всі виплати, включені у довідку Військової частини А2308 від 28.10.2015р. №202 нараховані страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, суди дійшли висновку, що такі підлягають включенню до складу грошового забезпечення позивача, з розміру якого обчислюється пенсія.
При цьому судами здійснено посилання на правову позицію Верховного Суду України, викладену у постанові від 20.02.2012р. у справі №21-430а11, відповідно до якої отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
З висновками судів попередніх інстанцій колегія суддів не погоджується з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Так, Верховний Суд раніше сформулював правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії у подібних правовідносинах.
Зокрема, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.02.2019р. (справа №522/2738/17) відступила від правового висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові цього суду від 10.03.2015р. (справа № 21-70а15) та дійшла наступних висновків.
Частиною першою статті 9 Закону України від 20.12.1991р. №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:
1) посадовий оклад;
2) оклад за військовим званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною 1 статті 15 Закону №2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону №2262-ХІІ.