ПОСТАНОВА
Іменем України
12 листопада 2019 року
Київ
справа №805/153/17-а
адміністративне провадження №К/9901/32142/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Гончарової І.А., суддів - Олендера І.Я., Юрченко В.П.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Добропільської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області
на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2017 року (суддя Волгіна Н.П.)
та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 травня 2017 року (судді: Ханова Р.Ф. (головуючий), Василенко Л.А., Гайдар А.В.)
у справі № 805/153/17-а
за позовом комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" в особі Добропільського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу"
до Добропільської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області
про визнання неправомірним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В:
У січні 2017 року комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" в особі Добропільського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" звернулося до суду з позовом до Добропільської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - Добропільська ОДПІ, контролюючий орган) про визнання неправомірним та скасування рішення від 08 грудня 2016 року № 00185521300 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Позов обґрунтовано протиправністю спірного рішення, оскільки відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", за невиконання обов`язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції до платників єдиного внеску, зазначених у пункті 9-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", не застосовуються.
Донецький окружний адміністративний суд постановою від 17 лютого 2017 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 травня 2017 року, позов задовольнив: визнав неправомірним та скасував рішення Добропільської ОДПІ від 08 грудня 2016 року № 00185521300 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21 серпня 2014 року до 05 грудня 2016 року в сумі 2 343 480,08 грн.
Судові рішення мотивовані тим, що сам факт перебування платників єдиного внеску на обліку в контролюючих органах, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція, є підставою для зупинення застосування до таких платників заходів впливу та стягнення і відповідальності за порушення Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
Не погодившись із рішеннями судів попередніх інстанцій, Добропільська ОДПІ звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просила їх скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" відмовити. Зокрема, в обґрунтування касаційної скарги відповідач зазначив, що суди попередніх інстанцій не врахували вимоги Закону України від 24 грудня 2015 року №911-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", яким було виключено підпункт 8 пункту 4 статті 11 "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", чим скасовано пункт 9-4 розділу VIII Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 12 червня 2017 року відкрив касаційне провадження за скаргою Добропільської ОДПІ.
У своїх запереченнях на касаційну скаргу позивач просив залишити її без задоволення з огляду на необґрунтованість наведених відповідачем доводів, а судові рішення - без змін.
02 березня 2018 року справу в порядку, передбаченому підпунктом 4 пункту 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, що діє з 15 грудня 2017 року; далі - КАС України) передано до Верховного Суду.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Суди попередніх інстанцій встановили, що комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" є юридичною особою, зареєстрованою 03 вересня 1997 року за кодом ЄДРПОУ 00191678, номер запису 1 266 145 0000 026990, місцезнаходження: 87547, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Лібкнехта, 117а.
Добропільське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства є відокремленим підрозділом комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу", місцезнаходження: 85000, Донецька область, місто Добропілля, вулиця Луганського, будинок 2-А, реєстраційний код виробничого управління - 35581061, перебуває на обліку відповідача.
Із матеріалів справи вбачається, що комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" отримало сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції від 25 листопада 2014 року №1735. Аналогічний сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати України від 29 жовтня 2014 року № 1215 про настання обставин непереборної сили при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов`язкових платежів, отримано відокремленим підрозділом комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" - Добропільським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства.
08 грудня 2016 року Добропільська ОДПІ прийняла рішення № 0018521300 про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 2 343 480,08 грн, з яких: штраф за період з 21 серпня 2014 року до 16 квітня 2015 року у сумі 175 175,14 грн (у 10 %-му розмірі від суми недоїмки, яка виникла до 1 січня 2015 року), за період з 21 січня 2015 року до 05 грудня 2016 року у сумі 1 275 777,99 грн (у 20 %-му розмірі від суми недоїмки, яка виникла з 1 січня 2015 року), та пеня за період з 21 серпня 2014 року до 05 грудня 2016 року у сумі 892 526,95 грн.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначені Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року №2464-VI (далі - Закон № 2464-VI; у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно з частиною другою статті 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов`язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до частини восьмої статті 9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (частина одинадцята статті 9 Закону № 2464-VI).
За положеннями частини першої статті 25 Закону № 2464-VІ рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов`язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами. Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов`язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до частини десятої статті 25 Закону № 2464-VІ на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Частиною одинадцятою цієї статті передбачено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції, зокрема за несвоєчасну сплату єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (у редакції Закону до 01 січня 2015 року - 10 відсотків).
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.