ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 листопада 2019 року
м. Київ
справа № 760/12179/16-к
провадження № 51-9550 кмо 18
Об`єднана палата Касаційного кримінального суду Верховного Суду у складі:
головуючого Луганського Ю. М.,
суддів: Анісімова Г. М., Григор`євої І. В., Кравченка С. І.,
Мазура М. В., Огурецького В. П., Щепоткіної В. В.,
за участю:
секретаря судового засідання Бульби І. А.,
прокурора Басюка С. В.,
представників
ТОВ "Луї Дрейфус Компані Україна" Шапран К. С., Максименка О, Р.,
розглянула у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу представника ТОВ "Луї Дрейфус Компані Україна" - адвоката Максименка О. Р. на ухвалу Київського апеляційного суду від 11 жовтня 2018 року про відмову адвокату Максименку О. Р. у задоволенні клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді Солом`янського районного суду м. Києва від 14 липня 2016 року.
Рух справи, зміст судових рішень і встановлені судами
першої та апеляційної інстанцій обставини
Ухвалою слідчого судді Солом`янського районного суду м. Києва від 14 липня 2016 року задоволено клопотання слідчого та надано дозвіл на проведення документальної позапланової перевірки з питань додержання посадовими особами ТОВ "Луї Дрейфус Компані Україна" вимог податкового законодавства України під час проведення фінансово-господарських операцій з ТОВ "Юран" за весь період взаємовідносин щодо правильності нарахування та сплати до бюджету України податку на додану вартість та податку на прибуток підприємства в процесі здійснення фінансово-господарської діяльності.
Ухвалою Київського апеляційного суду від 11 жовтня 2018 року відмовлено адвокату Максименку О. Р. у задоволенні клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді Солом`янського районного суду м. Києва від 14 липня 2016 року, якою надано дозвіл на проведення документальної позапланової перевірки.
Вимоги касаційної скарги і доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі представник ТОВ "Луї Дрейфус Компані Україна" - адвокат Максименко О. Р. порушує питання про скасування ухвали апеляційного суду у зв`язку з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону та просить призначити новий розгляд провадження в цьому суді. Зазначає, що апеляційним судом безпідставно повернуто апеляційну скаргу на підставі п. 4 ч. 3 ст. 399 КПК України, оскільки у вказаній скарзі зазначено причини пропуску строку апеляційного оскарження ухвали слідчого судді від 14 липня 2016 року, які представник вважав поважними. Стверджує, що строк на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді, яка була постановлена без виклику особи, має обчислюватися лише з дня отримання нею копії судового рішення.
Підстави розгляду кримінального провадження об`єднаною палатою
Ухвалою колегії суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 04 липня 2019 року матеріали провадження за вказаною касаційною скаргою представника ТОВ "Луї Дрейфус Компані Україна" - адвоката Максименка О. Р.на підставі ч. 2 ст. 434-1 КПК України було передано на розгляд об`єднаної палати Верховного Суду.
Ухвалу мотивовано тим, що у практиці Верховного Суду існуютьрізні правові позиції щодо визначення початку перебігу строку на апеляційне оскарження ухвал слідчого судді, постановлених без виклику особи.
Так, позиція щодо обчислення вказаного вище строку лише з моменту отримання копії судового рішення, незалежно від того з яких джерел вона попередньо була обізнана про постановлене рішення та його мотиви, викладена у постановах колегії суддів як Першої судової палати Касаційного кримінального суду (постанова від 03 квітня 2018 року (провадження №51-2336км18), постанова від 16 травня 2019 року (провадження №51-4552км18), так і Другої судової палати Касаційного кримінального суду (постанова від 15 березня 2018 року (провадження №51-2109км18), постанова від 10 квітня 2019 року (провадження №51-8933км18).
Протилежна позиція, за якою строк апеляційного оскарження має обчислюватись із моменту коли заінтересована особа з інших джерел могла бути/була обізнана з мотивами прийнятого слідчим суддею рішення відображена в ухвалах Першої судової палати Касаційного кримінального суду від 14 грудня 2018 року (провадження №51-10259ск18) та Третьої судової палати Касаційного кримінального суду від 06 червня 2019 року (провадження № 51-2822ск19).
Колегія суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду стверджувала, що строк апеляційного оскарження має обчислюватись з моменту отримання копії судового рішення, незалежно від наявності інших джерел інформування про прийняте рішення, у зв`язку з чим вважала за необхідне відступити від позиції щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеній у раніше ухвалених рішеннях Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду від 14 грудня 2018 року (провадження №51-10259ск18) та Третьої судової палати Касаційного кримінального суду від 06 червня 2019 року (провадження № 51-2822ск19) з метою забезпечення єдності судової практики та формування висновку щодо застосування норми права, яка міститься у абзаці 2 ч. 3 ст. 395 КПК України, та передати вказане провадження на розгляд об`єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду.
Позиції учасників судового провадження
Представники ТОВ "Луї Дрейфус Компані Україна" Шапран К. С. та Максименко О. Р. в судовому засіданні підтримали касаційну скаргу та просили її задовольнити.
Прокурор вважав касаційну скаргу обґрунтованою, не заперечував проти її задоволення.
Мотиви Суду
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали провадження, наведені у касаційній скарзі доводи, колегія суддів об`єднаної палати дійшла висновку, що скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
За правилами ч.1 ст. 438 цього Кодексупідставою для скасування або зміни судових рішень судом касаційної інстанції є, зокрема, істотне порушення вимог кримінального процесуального закону.
Згідно з ч. 1 ст. 412 КПК України істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог КПК України, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.
Доступ до правосуддя є одним із основоположних принципів верховенства права, гарантованим Конституцією та законами України (ч. 2 ст. 55, п. 8 ч. 2 ст. 129 Конституції України, ст. 7, ч. 6 ст. 9, ст. 24 КПК України).
Крім того, забезпечення права на апеляційний перегляд справи є однією з основних засад судочинства (п. 8 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ст. 14 Закону України від 02 червня 2016 року "Про судоустрій і статус суддів"). Згадані правові норми конкретизовано в п.п. 1, 2 та 17 статті 7 КПК України, де вказано, що зміст та форма кримінального провадження повинні узгоджуватися із загальними засадами кримінального провадження і, зокрема, із забезпеченням права на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності.