Постанова
Іменем України
06 листопада 2019 року
м. Київ
справа № 299/3439/16-ц
провадження № 61-30346св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Сімоненко В. М.,
суддів: Калараша А. А. (суддя-доповідач), Мартєва С. Ю., Петрова Є. В.,
Штелик С. П.,
учасники справи:
позивач - фермерське господарство "Колос",
відповідачі: Виноградівська міська рада Виноградівського району Закарпатської області, ОСОБА_1,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційні скарги Виноградівської міської ради Виноградівського району Закарпатської області та ОСОБА_1 на рішення Апеляційного суду Закарпатської області від 10 липня 2017 року у складі колегії суддів:
Куштана Б. П., Джуги С. Д., Мацунича М. В.,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до пункту 4 розділу XIII Перехідних положень ЦПК України у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" (далі - ЦПК України) касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У грудні 2016 року фермерське господарство "Колос" (далі - ФГ "Колос") звернулося до суду з позовом до Виноградівської міської ради Виноградівського району Закарпатської області (далі - Виноградівська міська рада),
ОСОБА_1 про визнання частково недійсним та скасування рішення та визнання права власності на земельну ділянку.
Позовна заява мотивована тим, що ФГ "Колос" є правонаступником колективного сільськогосподарського підприємства "8 Березня" (далі - КСГП "8 Березня"). На підставі рішення загальних зборів КСГП "8 Березня" від 30 грудня 1998 року і відповідно до акту прийому-передачі залишкових матеріальних цінностей від 26 червня 2000 року ФГ "Колос" були передані земельні ділянки, які належали на праві колективної власності на землю КСГП "8 Березня" згідно державного акту від 29 листопада 1996 року серії ІІ-ЗК № 000054, в тому числі ділянка № 7 - землі господарського двору АДРЕСА_2 (господарський двір огородної бригади площею 3 га). З дня передачі і по даний час ФГ "Колос" відкрито та безперешкодно користується вказаною ним ділянкою. Однак після звернення позивача до Виноградівської міської ради із заявою про надання згоди на складання проекту землеустрою, фермерське господарство отримало відповідь на своє звернення, з якої дізналось, що йому відмовлено в наданні дозволу на складання вказаного проекту, а в подальшому міська рада передала у власність ОСОБА_1 частину цієї земельної ділянки без згоди його. Звертало увагу суду на те, що земельна ділянка в контурі
215 площею 1,2 га відповідно до акту прийому-передачі залишкових матеріальних цінностей (земельних ресурсів) була йому передана як залишкові матеріальні цінності і тому Виноградівська міська рада не мала права передавати її будь-якій іншій особі, оскільки ця ділянка не перебувала в комунальній власності. Однак, Виноградівська міська рада всупереч законному праву ФГ "Колос" і в порушення вимог земельного законодавства передала її у власність ОСОБА_1 .
У зв`язку з викладеним та з урахуванням уточнених позовних вимог ФГ "Колос" просиловизнати недійсним та скасувати підпункт 1 пункту 1 рішення Виноградівської міської ради Закарпатської області другої сесії сьомого скликання від 24 грудня 2015 року № 33, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та надано у власність громадянину ОСОБА_1 земельну ділянку площею 1 га у АДРЕСА_1 ; визнати за ФГ "Колос" право власності на цю земельну ділянку.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Виноградівського районного суду Закарпатської області від
06 березня 2017 року ФГ "Колос" було відмовлено у задоволенні позову.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами існування у нього права власності на спірну земельну ділянку, яку рішенням Виноградівської міської ради від
24 грудня 2015 року № 33 "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства" було вирішено надати у власність ОСОБА_1, вказаний правовий акт не підлягає оцінці на предмет порушення прав позивача, тому підстави для визнання його недійсним та скасування за позовом позивача відсутні.
Рішенням Апеляційного суду Закарпатської області від 10 липня 2017 року апеляційну скаргу ФГ "Колос" задоволено, рішення суду першої інстанції від
06 березня 2017 року скасовано та ухвалено нове рішення про задоволення позову.
Визнано недійсним підпункт 1 пункту 1 рішення Виноградівської міської ради другої сесії сьомого скликання від 24 грудня 2015 року № 33, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1 (один) га (кадастровий номер 2121210100:07:011:0093), АДРЕСА_1, та надано її у власність громадянину ОСОБА_1
Визнано за ФГ "Колос" право власності на вказану земельну ділянку відповідно до Державного акту на право колективної власності на землю від 29 листопада 1996 року серії ІІ-ЗК № 000054.
Вирішено питання щодо судових витрат.
Рішення суду апеляційної інстанції мотивовано тим, що земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера. У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності). Володіння майном вважається правомірним, якщо інше не буде встановлено судом, тобто правомірність набуття прав на майно та володіння ним презюмуються, тому з 26 червня
2000 року (моменту фактичної передачі земельних ресурсів) ФГ "Колос" стало законним володільцем належних КСГП "8 Березня" на праві колективної власності земель і протилежного не встановлено. Таким чином, затверджуючи проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки та надаючи її у власність ОСОБА_1, Виноградівська міська рада порушила право власності ФГ "Колос" як правонаступника КСГП "8 Березня" на цю ділянку, у зв`язку з чим його порушене право підлягає судовому захисту.
Короткий зміст вимог касаційних скарг
У липні 2017 року Виноградівська міська рада подала касаційну скаргу до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, у якій, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просила скасувати оскаржуване рішення апеляційного суду та залишити в силі рішення суду першої інстанції, яке помилково було скасовано і вирішити питання про постановлення окремої ухвали відносно колегії суддів Апеляційного суду Закарпатської області у цій справі.
У липні 2017 року ОСОБА_1 також подав касаційну скаргу до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, у якій, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просив скасувати оскаржуване рішення апеляційного суду, залишити в силі рішення суду першої інстанції та вирішити питання про постановлення окремої ухвали відносно колегії суддів Апеляційного суду Закарпатської області у цій справі.
Надходження касаційних скарг до суду касаційної інстанції
У липні 2017 року до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ надійшла касаційна скарга Виноградівської міської ради Виноградівського району Закарпатської області на рішення Апеляційного суду Закарпатської області від 10 липня 2017 року.
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 28 липня 2017 року відкрито касаційне провадження у вказаній справі і витребувано цивільну справу з Виноградівського районного суду Закарпатської області.
Зупинено виконання рішення Апеляційного суду Закарпатської області від
10 липня 2017 року до закінчення касаційного провадження у справі.
У серпні 2017 року до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 на рішення Апеляційного суду Закарпатської області від 10 липня 2017 року.
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 11 серпня 2017 року відкрито касаційне провадження у вказаній справі.
Зупинено виконання рішення Апеляційного суду Закарпатської області від
10 липня 2017 року до закінчення касаційного провадження у справі.
Згідно зі статтею 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
У травні 2018 року справу № 299/3439/16-ц передано до Верховного Суду.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга Виноградівської міської ради мотивована тим, що при ухваленні нового рішення судом апеляційної інстанції не було належним чином досліджено обставин, які мають значення для правильного вирішення спірних правовідносин. Вказує, що ФГ "Колос" не надало до суду належних доказів на підтвердження того, що спірна земельна ділянка належала йому на праві власності чи праві користування, оскільки надані ним на підтвердження права власності копії державного акту на право колективної власності на землю КСГП "8 Березня" від 29 листопада 1996 року, акта прийому-передачі залишкових матеріальних цінностей (земельних ресурсів) від КСГП "8 Березня" ФГ "Колос" від 26 червня 2000 року та рішення загальних зборів КСГП "8 Березня", оформлене протокол від 30 грудня 1998 року № 7, згідно яких до нього перейшло право власності на земельну ділянку є неналежними доказами переходу права власності від КСГП "8 Березня" до ФГ "Колос". Також посилається на те, що спірна земельна ділянки відповідно до рішення 16 сесії 23 скликання Виноградівської міської ради від 21 березня 2002 року, яка є чинним та ніким не скасовано, була віднесена до земель запасу та перебуває у віданні міської ради, та не має жодного відношення до земель КСГП "8 Березня". Звертає увагу суду на те, що відповідно до норм земельного законодавства земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства передаються у власність чи користування лише громадянам України, а не юридичним особам, тому жодні права ФГ "Колос" оспорюваним рішенням міської ради не були порушені. Вказують, що чинним законодавством не передбачено правонаступництва щодо землі, тому ФГ "Колос" не могло набути права власності на спірну земельну ділянку в порядку правонаступництва. На думку Виноградівської міської ради, суд апеляційної інстанції безпідставно застосував статтю 392 ЦК України, оскільки позивач не є власником спірної земельної ділянки. Також вказує, що ФГ "Колос" обрало неналежний спосіб захисту свого права, оскільки власник нерухомого майна повинен звертатися до суду за захистом своїх прав лише шляхом подання віндикаційного позову. Зазначають, що нормами чинного земельного законодавства не передбачено безоплатної передачі у власність земельної ділянки фермерському господарству як юридичній особі. Вказують, що акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства Державною інспекцією сільського господарства в Закарпатській області від 29 лютого
2016 року не породжує жодних прав чи обов`язків особи, стосовно якої він складений, оскільки такий не може бути оспорюватися у суді та не має обов`язкового характеру. Вказують, що відносно посадових осіб ФГ "Колос" ведеться слідство щодо підробки протоколу загальних зборів КСГП "8 Березня" від 30 грудня 1998 року № 7 та акта прийому-передачі земельних ресурсів від
26 червня 2000 року. Наголошує на тому, що суд апеляційної інстанції скасовуючи законне рішення суду першої інстанції та задовольняючи безпідставні позовні вимоги ФГ "Колос" грубо порушив положення статті
1 протоколу 1 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
Касаційна скарга ОСОБА_1 мотивована тим, що судом апеляційної інстанції не було дотримано державної гарантії захисту прав на землю, задоволено спосіб захисту позивача, який не ґрунтується на фактичних обставинах справи та не може бути задоволений взагалі. Вказує, що оскаржуваним рішенням апеляційного суду припинено його право власності на спірну земельну ділянку, що суперечить положенням статті 140 ЗК України, оскільки такої підстави припинення права власності на земельну ділянку, як скасування рішення органу місцевого самоврядування чинним ЗК України не передбачено. Наголошує на тому, що позивачем не було доведено належними та допустимими доказами того, що ФГ "Колос" набуло на підставі закону право власності на цю земельну ділянку, оскільки надані ним на підтвердження свого права власності копії документів не доводять навіть права на користування цією ділянкою. Інші доводи касаційної скарги аналогічні доводам касаційної скарги Виноградівської міської ради.
До Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ надійшли заперечення ФГ "Колос" на касаційну скаргу Виноградівської міської ради, у яких вказано, що оскаржуване рішення апеляційного суду є законним та обґрунтованим, а доводи касаційної скарги є надуманими, необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення, тому оскаржуване рішення апеляційного суду слід залишити без змін.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Суди встановили, рішенням другої сесії сьомого скликання Виноградівської міської ради Закарпатської області від 24 грудня 2015 року № 33 "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства" вирішено затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та надати її у власність громадянину ОСОБА_1, а саме: земельну ділянку площею 1,0000 га (кадастровий номер 2121210100:07:011:0093) в АДРЕСА_1 (а. с. 13 том 1).
20 січня 2016 року державним реєстратором Виноградівського районного управління юстиції зареєстровано право приватної власності за
ОСОБА_1 на підставі вказаного рішення Виноградівської міської ради
(а. с. 12, 44 том 1).
Також судами було встановлено, що відповідно до державного акта на право колективної власності на землю, серія ІІ-ЗК № 000054, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 1 та виданого 29 листопада 1996 року Виноградівською районною Радою народних депутатів Виноградівського району Закарпатської області КСГП "8 Березня" у колективну власність було передано 1338,2 гектарів землі в межах згідно з планом. Землю передано у колективну власність для ведення сільського господарства (а. с. 17-19 том 1).
Також судами встановлено, що ФГ "Колос" є правонаступником КСГП "8 Березня", що підтверджується підпункту 1.1. пункту 1 Статутом зареєстрованим розпорядженням голови Виноградівської РДА від 26 червня 2000 року
(а. с. 7-9 том 1).
Відповідно до акту прийому-передачі залишкових матеріальних цінностей (земельних ресурсів) КСГП "8 Березня" та ФГ "Колос" від 26 червня 2000 року, складеного на підставі рішення загальних зборів КСГП "8 Березня" (протокол від 30 грудня 1998 року), проведено прийом-передачу залишкових матеріальних цінностей (земельних ресурсів) з балансу КСГП "8 Березня" на баланс ФГ включно зі спірною земельною ділянкою (п. 3: землі господарського двору
АДРЕСА_2 ) (а. с. 19, 84 том 1).
Також судами було встановлено, що згідно Статуту КСГП "8 Березня", зареєстрованого рішенням Виноградівської районної ради від 12 листопада
1996 року № 679, розпорядження земельними ділянками, що перебувають у колективній власності, здійснюється за рішенням загальних зборів (а. с. 60-62, 69-80 том 1).
11 листопада 2015 року ФГ "Колос" звернулося до міського голови м. Виноградів з приводу надання згоди на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у його власність для ведення товарного сільгоспвиробництва на землях господарського двору в АДРЕСА_2 згідно акту про право колективної власності на землю від 29 листопада 1996 року серія ІІ-ЗК № 000054 ділянка № 7 : під приміщенням зерноскладу та навісу для сушки зерна орієнтовною площею 1 га, господарського двору огородної бригади орієнтовною площею 3 га, земельної ділянки (пай) орієнтовною площею 1, 28 га (а. с. 10 том 1).
З відповіді Виноградівської міської ради від 04 грудня 2015 року за
вих. № 02-13/1591 судами було встановлено, що звернення позивача не може бути розглянуто на черговій сесії міської ради у зв`язку з невідповідністю поданого клопотання вимогам розділу ІV "Набуття і реалізація права на землю" глави 19 "Набуття права на землю громадянами та юридичними особами" ЗК України (а. с. 10 - зворот том 1).
08 лютого 2016 року ФГ "Колос" звернулося до міського голови м. Виноградів з приводу того, чи належать землі господарських дворів КСГП "8 Березня ", розташовані в АДРЕСА_2 до комунальної власності, якщо так, то на підставі яких документів (а. с. 82 - зворот том 1).
З відповіді Виноградівської міської ради від 09 лютого 2016 року судами було встановлено, що всі землі, в тому числі і господарські двори
на АДРЕСА_2, крім земельних ділянок приватної власності, право власності на які оформлено відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та земельних ділянок державної власності відповідно до пункту 3 Прикінцевих і перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" вважаються землями комунальної власності відповідних територіальних громад (а. с. 82 том 1).
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Перевіривши доводи касаційної скарги та матеріали справи, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до положень частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
У частині першій статті 400 ЦПК України зазначено, що під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Держава забезпечує захист прав усіх суб`єктів права власності і господарювання, їх рівність перед законом, соціальну спрямованість економіки (частина четверта статті 13 Конституції України).
Статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватисяі розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
У статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованого Законом України від 17 липня 1997року №475/97-ВР "Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції" зазначено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Відповідно до статті 80 ЦК України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
У відповідності до статті 104 ЦК України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.
Згідно інформації, яка мітиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань судами було встановлено, що ФГ "Колос" було створено 26 червня 2000 року.
Згідно з підпункту 1.1. пункту 1 Статуту ФГ "Колос", воно є правонаступником КСГП "8 Березня".
Відповідачами не було надано належних та допустимих доказів стосовно того, що Статут ФГ "Колос" є скасованим чи визнаний судом недійсним, тому суд апеляційної інстанцій дійшов правильного висновку, що фермерське господарство є правонаступником КСГП "8 Березня".