ПОСТАНОВА
Іменем України
05 листопада 2019 року
Київ
справа №823/197/16
адміністративне провадження №К/9901/19666/18
К/9901/19668/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Хохуляка В.В.,
суддів - Бившевої Л.І., Шипуліної Т.М.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційні скарги Державної фіскальної служби України та Державної казначейської служби України на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 25.05.2016 (суддя - Гарань С.М.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18.08.2016 (головуючий суддя - Літвіна Н.М., судді: Ганечко О.М., Хрімлі О.Г.) у справі № 823/197/16 за позовом Комунального підприємства "Чигирин" Чигиринської міської ради до Державної фіскальної служби України та Державної казначейської служби України про зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
Комунальне підприємство "Чигирин" Чигиринської міської ради (далі - КП "Чигирин" Чигиринської міської ради) звернулося до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просило суд:
визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України) та Державної казначейської служби України (далі - ДКС України ) щодо незарахування на рахунок КП "Чигирин" Чигиринської міської ради у системі електронного адміністрування ПДВ з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв`язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України";
зобов`язати ДФС України та ДКС України вчинити дії щодо зарахування на рахунок КП "Чигирин" Чигиринської міської ради № 37511000141524 у системі електронного адміністрування ПДВ платника кошти в сумі 102974,00 грн. відповідно до договорів про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015 № 375.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 25.05.2016, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.08.2016, адміністративний позов задоволено.
Не погодившись з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, ДФС України та ДКС України оскаржили їх у касаційному порядку.
У касаційних скаргах відповідачі просять скасувати постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 25.05.2016, ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18.08.2016 та прийняти нове рішення, яким відмовити в позові повністю.
В обґрунтування доводів касаційної скарги ДФС України зазначає про виконання дій, визначених нормативно-правовими актами, щодо передачі коригуючих реєстрів до ДКС України, та відсутність порушень прав, обов`язків та законних інтересів платника.
Доводи касаційної скарги ДКС України мотивовано тим, що Казначейство у повному обсязі вчиняє дії, які безпосередньо визначені законодавством та угодою про інформаційне співробітництво між ДФС та Казначейством, що свідчить про відсутність підстав для визнання протиправною бездіяльності та незаконність рішень судів в цій частині.
В письмових запереченнях на касаційну скаргу КП "Чигирин" Чигиринської міської ради зазначає, що рішення судів першої та апеляційної інстанції постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правову оцінку обставинам справи судами надано правильно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими. Отже, позивач просить залишити касаційні скарги відповідачів без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
Переглядаючи оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційних скарг, перевіряючи дотримання судом апеляційної інстанції норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ними норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційні скарги задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Як з`ясовано судами попередніх інстанцій, КП "Чигирин" Чигиринської міської ради зареєстроване як юридична особа 08.11.2011 за ідентифікаційним кодом 36783147. Підприємство з 15.03.2012 є платником податку на додану вартість, що підтверджується відповідним свідоцтвом № 200035561 серії НБ № 296573.
У відповідності до рішення Чигиринської міської ради від 06.03.2012 № 2-36 позивач є виробником та виконавцем житлово-комунальних послуг з постачання холодної води та водовідведення для всіх споживачів житлового фонду та підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, які розташовані в м. Чигирин.
На підставі договорів про організацію взаєморозрахунків від 23.11.2015 № 49/375 та від 18.12.2015 № 58/375, укладених відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 375, підприємством отримано субвенції з бюджету на погашення заборгованості з різниці у тарифах в розмірі 49891,00 грн. та 53083,00 грн., на загальну суму 102974,00 грн.
Вказана сума субвенцій згідно платіжних доручень № 3 від 10.12.2015 та № 5 від 28.12.2015 була направлена на погашення податкової заборгованості з податку на додану вартість.
У визначені законом строки кошти на загальну суму 102974,00 грн. на електронний рахунок КП "Чигирин" Чигиринської міської ради зараховані не були в зв`язку з чим позивач листом від 21.01.2016 звернувся за відповідними роз`ясненнями до Камянської ОДПІ та до ГУ ДФС у Черкаській області.
ГУ ДФС у Черкаській області листом від 18.02.2016 № 3656/23-00-15-0212 повідомило КП "Чигирин" Чигиринської міської ради, що вирішення порушеного підприємством питання не відноситься до його компетенції, оскільки система електронного адміністрування працює в автоматичному режимі та обслуговується безпосередньо ДФС України та ДКС України.
Вважаючи бездіяльність ДФС України та ДКС України щодо незарахування на рахунок КП "Чигирин" Чигиринської міської ради у системі електронного адміністрування ПДВ коштів на загальну суму 102 974 грн. - протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Відповідно до пункту 2001.1 статті 2001 Податкового кодексу України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 2001.3 статті 2001 цього Кодексу.
Розрахована сума податку за зареєстрованими податковими накладними повинна бути більшою або дорівнювати сумі коштів, що знаходяться на електронному рахунку такого платника. Інакше, у разі, якщо загальна сума податку, визначена в зареєстрованих податкових накладних платника податку є більшою, ніж сума, електронного рахунку в СЕА з ПДВ, або сума коштів такого рахунку має від`ємний показник, то у платника податку на додану вартість виникає обов`язок поповнення свого електронного рахунку для реєстрації податкових накладних на відповідну суму.
Відповідно до положень пункту 2001.3 статті 2001 Податкового кодексу України у разі проведення органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв`язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до закону України про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку, в поповнення рахунка в системі електронного адміністрування податку враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов`язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, термін сплати яких настав, що обліковується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, до виконання в повному обсязі за коригуючими реєстрами.