1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України


24 жовтня 2019 року

м. Київ


справа № 761/25545/16-ц

провадження № 61-19185св18


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Краснощокова Є. В. (суддя-доповідач), Дундар І. О.,

КратаВ. І.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідачі: Відділ (орган) приватизації державного житлового фонду Управління житлово-комунального господарства Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації,


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 16 листопада 2016 року у складі судді Маліновської В. М. та ухвалу Апеляційного суду м. Києва від 18 січня

2017 року у складі колегії суддів: Гаращенка Д. Р., Невідомої Т. О., Пікуль А. А.


ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог

У липні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Відділу (органу) приватизації державного житлового фонду Управління житлово-комунального господарства Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації (далі ? Орган приватизації) про визнання недійсним та скасування розпорядження Органу приватизації.

Позовна заява мотивована тим, що в січні 2005 року ОСОБА_4 по виклику чоловіка виїхала з донькою ОСОБА_5 на проживання

в м. Гамбург, Німеччина, де й проживають по цей час.

Рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 27 жовтня 2005 року по справі № 2-9033/05, ОСОБА_4 визнано такою, що втратила право користування жилою площею в квартирі АДРЕСА_1 . Рішення набрало законної сили 27 листопада 2005 року.

За її заявою до ЖЕК № 1016 ОСОБА_4 і ОСОБА_5 були виключені

з нарахувань житлово-комунальних послуг. Не врахувавши, що її донька та онука втратили право користування жилою площею в спірній квартирі, Орган приватизації своїм розпорядженням від 24 липня 2013 року №1410 передав 67/100 частин у вигляді двох суміжних кімнат в комунальній квартирі в приватну спільну часткову власність позивачу, її дочці та онуці, які вже давно проживають в м. Гамбург, Німеччина. Таким чином, приватизація двох кімнат в спірній квартирі проведена з порушенням права на приватизацію житла.

Посилаючись на вказані обставини позивач вважає розпорядження про приватизацію житла незаконним і таким, що підлягає скасуванню в частині, що стосується права приватної спільної часткової власності її дочки -

ОСОБА_4 та малолітньої онуки - ОСОБА_5 .

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

Рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 16 листопада 2016 року, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду м. Києва від 18 січня 2017 року, у задоволенні позову відмовлено.

Суд першої інстанції, з висновком якого погодився й суд апеляційної інстанції, виходив з недоведеності позовних вимог, оскільки в діях Органу приватизації під час спірної приватизації порушень не виявлено.

Аргументи учасників справи

У березні 2017 року ОСОБА_1 подала до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ касаційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення та передати на новий розгляд до суду першої інстанції.

Касаційна скарга мотивована тим, що оскільки рішенням суду ОСОБА_4 визнано такою, що втратила право користування спірною житловою площею вона не мала права брати участь у приватизації, так як право приватизації житла з державного комунального фонду мають тільки ті особи, які постійно проживають та мають право користуватися цим приміщенням.

Відзив відповідачем на касаційну скаргу не подано.

Рух справи

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних

і кримінальних справ від 16 березня 2017 року відкрито касаційне провадження в цій справі.

Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIII "Перехідні положення" ЦПК України у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Відповідно до статті 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.

Згідно підпункту 6 пункту 1 розділу XIII "Перехідні положення" ЦПК України справу передано до Касаційного цивільного суду.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

10 серпня 2004 року ОСОБА_1 на підставі розпорядження голови районної державної адміністрації від 02 серпня 2004 року № 1381 отримала ордер № 00704 серії Б на жиле приміщення, на право зайняття з сім`єю з трьох осіб жилого приміщення площею 34,9 кв. м, що складається з двох кімнат

в комунальній квартирі за адресою: АДРЕСА_2 . Право на зайняття двох кімнат в цій квартирі вона отримала разом із сім`єю, що складалась з її доньки - ОСОБА_4 та онуки - ОСОБА_5 Договір найму третьої кімнати в спірній квартирі був укладений з ОСОБА_6, після смерті якої в 2010 році, у відповідності до розпорядження Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації від 20 серпня 2010 року № 527 "Про зміну договорів найму жилих приміщень" зазначений договір найму окремої кімнати жилою площею 17,7 кв. м цієї квартири був змінений на користь сина позивача - ОСОБА_7 .

Рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 27 жовтня 2005 року

у справі № 2-9033/05 визнано ОСОБА_4 такою, що втратила право користування жилою площею в квартирі

АДРЕСА_1 . Рішення набрало законної сили 27 листопада 2005 року.

26 червня 2013 року ОСОБА_7 звернувся до Органу приватизації з заявою, в якій просив передати в приватну власність кімнату у комунальній квартирі. До заяви ОСОБА_7 надав пакет документів, зокрема: довідку про склад сім`ї наймача квартири (будинку), жилого блоку (секції) в гуртожитку, де мешкають два наймача, та займані ними приміщення, видану ТОВ "Київжитлосвіт"

від 01 червня 2013 року вих. № 1216, згідно якої наймачами спірної квартири

є ОСОБА_7 (1 кімната) та ОСОБА_1 (2 кімнати).

Розпорядженням Органу приватизації "Про приватизацію кімнати у комунальній квартирі за адресою: АДРЕСА_3 " від 24 липня 2013 року № 1411 вирішено задовольнити заяву наймача ОСОБА_7 щодо приватизації у комунальній квартирі, в якій він мешкає та передати кімнату


................
Перейти до повного тексту