1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



08 листопада 2019 року


Київ

справа № 396/153/17(2-а/396/13/17)

провадження № К/9901/37047/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов`язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області на постанову Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області у складі судді Шепетька В.І. від 3 лютого 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Баранник Н.П,. Дурасової Ю.В., Щербака А.А. від 24 травня 2017 року,



УСТАНОВИВ:



ІСТОРІЯ СПРАВИ



Короткий зміст позовних вимог



1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов`язання вчинити певні дії, просив:

- визнати протиправними рішення управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області від 23 січня 2017 року, про відмову мені у зарахуванні періоду роботи у місцевостях прирівняних до районів Крайньої Півночі в пільговому обчисленні за період з 1 грудня 1987 року по 6 липня 1992 року;

- зобов`язати управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 та зарахувати стаж роботи у місцевостях прирівняних до районів Крайньої Півночі в пільговому обчисленні.



Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій



2. Постановою Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 3 лютого 2017 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24 травня 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено.

Визнано протиправним та скасовано розпорядження управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області № 8 на перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 23 січня 2017 року.

Зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області зарахувати до трудового стажу ОСОБА_1 період його роботи в районах Крайньої Півночі та в місцевості прирівняній до районів Крайньої Півночі в пільговому обчисленні за період з 1 грудня 1987 року по 6 липня 1992 року і здійснити перерахунок призначеної пенсії.



3. Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивач має право на пільгове обчислення стажу періоду роботи у місцевостях прирівняних до районів Крайньої Півночі за період з 1 грудня 1987 року по 6 липня 1992 року, оскільки з наданих ним документів убачається, що ОСОБА_1, працюючи в місцевостях, що прирівняні до районів Крайньої Півночі, користувався пільгами, передбаченими Указом Президії Верховної ради СРСР від 10 лютого 1960 року.



Короткий зміст вимог касаційної скарги



6. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області звернулось із касаційною скаргою, в якій просять скасувати постанову Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 3 лютого 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24 травня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.



СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ



7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Пенсія позивачу нарахована без врахування трудового стажу за час роботи в місцевостях, що прирівняні до районів Крайньої Півночі в пільговому обчисленні за період з 1 грудня 1987 року по 6 липня 1992 року.

У січні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням включенням до трудового стажу час роботи в місцевостях, що прирівняні до районів Крайньої Півночі в пільговому обчисленні за період з 1 грудня 1987 року по 6 липня 1992 року.

Управлінням пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області листом від 23 січня 2017 року № 8 повідомило позивача про те, що до його страхового стажу зараховано періоди з 30 листопада 1984 року по 12 листопада 1987 року та з 19 листопада 1987 року по 30 листопада 1987 року в полуторній кратності.

Період роботи з 1 грудня 1987 року по 6 липня 1992 року зарахувати у пільговому обчисленні немає підстав, оскільки надані позивачем довідки не містять інформації щодо укладення трудових договорів або поширення на позивача пільг передбачених Указом Президії Верховної Ради СРСР від 26 вересня 1967 року "Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі".



8. Вважаючи таке рішення відповідача неправомірними ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.



ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ



9. Касаційна скарга обґрунтована тим, що до страхового стажу в полуторній кратності зараховано періоди роботи позивача з 30 листопада 1984 року по 12 листопада 1987 року та з 19 листопада 1987 року по 30 листопада 1987 року. Довідка видана Муніципальною бюджетною установою Муніципальним архівом Усть-Янського району від 7 квітня 2016 року № 551 та архівна довідка видана Муніципальною бюджетною установою Муніципальним архівом Усть-Янського району не містять інформації щодо інших періодів роботи позивача, в тому числі на умовах трудового договору та поширення пільг, передбачених Указом Президії Верховної Ради СРСР від 26 вересня 1967 року "Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", що унеможливлює зарахувати зазначений період роботи у полуторній кратності.



10. Відзиву на касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області на постанову Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 3 лютого 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24 травня 2017 року ОСОБА_1 не подано.



11. Новоукраїнським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Кіровоградської області заявлено клопотання про заміну сторони у справі з управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області на його правонаступника - Новоукраїнське об`єднане управлінням Пенсійного фонду України Кіровоградської області.



ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ



12. Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.



13. Відповідно до пункту 5 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування", період роботи до 1 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 1 січня 1991 року.

Пільгове обчислення страхового стажу застосовується для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги, передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, відповідно до Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10 лютого 1960 року № 148 "Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26 вересня 1967 року "Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі".

Пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами.



14. Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, звернення особою за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.



15. Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначений вичерпний перелік документів, що мають бути подані особою, яка звертається за призначенням пенсії. Відповідно до пункту 7 параграфу "б" цього Порядку до заяви про призначення пенсії за віком за відсутності трудової книжки мають бути додані у тому числі документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.



16. Пункт 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 встановлює, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу органами Пенсійного фонду на місцях приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.


................
Перейти до повного тексту