1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



06 листопада 2019 року

Київ

справа № 825/1205/17

провадження № К/9901/34503/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Смоковича М. І.,

суддів: Бевзенка В. М., Данилевич Н. А.

розглянув у порядку письмового провадження в касаційній інстанції справу

за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А 4444 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, провадження у якій відкрито

за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2017 року (суддя Бородавкіна С.В.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2017 року (судді Ганечко О.М., Коротких А.Ю., Літвіна Н.М.),

І. Суть спору

1. У серпні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини А 4444 (далі - ВЧ А 4444), у якому просив:

1.1 визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування та виплати йому грошової допомоги при звільненні, передбаченої статтею 15 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-ХІІ), без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій" (діяла на дату виникнення спірних відносин; далі - Постанова № 889);

1.2 зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошової допомоги при звільненні, з урахуванням додаткової щомісячної грошової винагороди, передбаченої Постановою № 889 з урахуванням раніше виплачених сум.

2. Позовні вимоги обґрунтовував тим, що вихідну допомогу йому виплатили без врахування додаткової щомісячної грошової винагороди, передбаченої Постановою № 889, однак встановлену цією постановою щомісячну додаткову грошову винагороду виплачували йому щомісяця. Тобто, ця виплата мала постійний характер, тому, відповідно до положень частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ повинна включатися до розрахунку грошової допомоги при звільненні та грошової допомоги для оздоровлення.

ІІ. Встановлені судами фактичні обставини справи

3. ОСОБА_1 проходив військову службу за контрактом на посаді заступника начальника льотно-випробувального комплексу з виховної роботи Державного науково-випробувального центру Збройний Сил України.

4. Наказом начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України від 8 червня 2017 року № 242 позивача звільнено з військової служби у запас за пунктом "а" (у зв`язку із закінченням строку контракту).

5. 18 липня 2017 року підполковника ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з 19 липня 2017 року.

6. За цим наказом позивачу мали виплатити: надбавку за особливі умови служби з 01 по 19 липня 2017 року у розмірі 35 %; додаткову грошову винагороду в розмірі 60 % місячного грошового забезпечення за період із 01 по 13 липня 2017 року; щомісячну премію за особистий внесок у загальні результати служби в розмірі 380 %; надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років за період з 01 по 19 липня 2017 року; грошову допомогу у разі звільнення з військової служби у розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби на протязі 26 років.

7. Між тим, до грошової допомоги позивача при звільненні відповідач не включив щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою № 889.

8. Відтак 21 липня 2017 року позивач звернувся до командира ВЧ А4444 із заявою про перерахунок та виплату йому грошової допомоги при звільненні, з врахуванням положень вищевказаної постанови.

9. Листом від 28 липня 2017 року № 70/9/219 відповідач повідомив ОСОБА_1, що для включення щомісячної грошової винагороди, передбаченої Постановою № 889, у склад грошового забезпечення, з якого нараховується грошова допомога у разі звільнення, законних підстав немає. Після того позивач звернувся з цим позовом до суду.

ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення

10. Чернігівський окружний адміністративний суд постановою від 21 серпня 2017 року відмовив у задоволенні позовних вимог.

11. Київський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 3 жовтня 2017 року залишив постанову суду першої інстанції без змін.

12. Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що винагорода, встановлена Постановою № 889, не входить до структури і складу грошового забезпечення військовослужбовців, з якого нараховується й виплачується одноразова грошова допомога на підставі пункту 2 статті 15 Закону № 2011-ХІІ. Ця винагорода має окремий, особливий і разовий вираз виплати, позаяк виплачується тільки тим категоріям військовослужбовців, перелік яких наведений у цій постанові, і тоді, коли у фонді грошового забезпечення наявні (передбачені) кошти для її виплати. Вона (винагорода) виплачується як доповнення до суми грошового забезпечення. Виплата цієї винагороди ставиться в залежність від порядку й умов, що нормативно встановлені розпорядником коштів, відповідно до яких, зокрема, щомісячна її виплата можлива, коли військовослужбовець перебуває на військовій службі, і водночас вона не включається до складу одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.

13. Подібний підхід регулювання встановлений і щодо розміру винагороди, відповідно до якого до складу грошового забезпечення, з якого обраховується і виплачується винагорода, не введені всі його складові.

14. При прийнятті рішень суди першої та апеляційної інстанції взяли до уваги правові висновки Верховного Суду України, висловлені у постановах від 15 жовтня 2013 року у справі № 21-368а13, від 4 листопада 2014 року у справі № 21-473а14 та від 3 березня 2015 року у справі № 21-32а15.

IV. Касаційне оскарження

15. У касаційній скарзі позивач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанції та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

16. В обґрунтування касаційної скарги зазначив, що передбачена Постановою № 889 додаткова грошова винагорода була щомісячною, мала постійний характер, входить до складу грошового забезпечення, тому мала бути врахована при виплаті вихідної допомоги. Вважає, що суди попередніх інстанцій неправильно оцінили фактичні обставини справи і дійшли хибного висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

17. На підтвердження своєї думки позивач покликається на постанову Верховного Суду України від 20 жовтня 2015 року № 21-2942а15.

V. Релевантні джерела права й акти їх застосування.

18. Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

19. У постанові Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

20. Відповідно до частини другої статті 15 Закону №2011-XII військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров`я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

21. Постановою від № 889 вставновлено щомісячну додаткову грошову винагороду для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.


................
Перейти до повного тексту