ПОСТАНОВА
Іменем України
07 листопада 2019 року
Київ
справа №813/967/18
адміністративне провадження №К/9901/63870/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Стеценка С.Г.,
суддів: Рибачука А.І., Тацій Л.В.,
розглянувши в письмовому провадженні у касаційному порядку адміністративну справу № 813/967/18
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Мрія"
до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області
про скасування постанови
за касаційною скаргою Державної архітектурно-будівельної інспекції України на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 вересня 2018 року (колегія у складі: головуючого судді Большакової О.О., суддів: Глушка І.В., Гуляка В.В.)
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У березні 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Мрія" звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області, в якому просило скасувати постанову відповідача № 1пз/24/1013-6/397-18 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу за вчинення правопорушення, передбаченого абзацом 2 пункту 2 статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", прийнятої 31.01.2018 стосовно Товариства з обмеженою відповідальністю "Мрія" головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області Державної архітектурно-будівельної інспекції України Бардин І.І. та закриття справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
2. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що відповідачем порушено строки для притягнення позивача до відповідальності, реконструкція здійснювалася ще у 2008-2010 роках, викладені в акті перевірки твердження про проведення будівельних робіт не відповідають дійсності.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Львівський окружний адміністративний суд рішенням від 25 квітня 2018 року в задоволенні позову відмовив.
4. Львівський апеляційний адміністративний суд постановою від 13 вересня 2018 року скасував рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2018 року та прийняв нову постанову, якою позовні вимоги ТОВ "Мрія" задовольнив частково. Визнав протиправною та скасував постанову головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області Державної архітектурно-будівельної інспекції України Бардина І.І. № 1пз/24/1013-6/397-18 від 31.01.2018 про накладення на ТОВ "Мрія" адміністративного стягнення у вигляді штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого абзацом 2 пункту 2 статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності". У задоволенні решти позовних вимог відмовив.
5. Суд першої інстанції, ухвалюючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, виходив з того, що позивачем, як до позовної заяви так і при розгляді справи судом не надано жодних передбачених чинним законодавством дозвільних та проектних документів на проведення будівельних робіт, а відтак не спростовані висновки відповідача викладені в акті перевірки. Належних та допустимих доказів того, що будівельні роботи здійснено у 2008-2010 роках матеріали справи не містять.
6. Скасовуючи вказане рішення суду першої інстанції та задовольняючи частково позовні вимоги, апеляційний суд виходив з того, що наявними в матеріалах справи доказами підтверджено факт виконання будівельних робіт у 2008-2010 роках, які суд першої інстанції безпідставно не прийняв до уваги. Крім цього, відповідачем не встановлено та не зазначено ні в акті перевірки, ні в постанові про притягнення до відповідальності період, коли ТОВ "Мрія" проводило будівельні роботи без законних підстав.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
7. 12 жовтня 2018 року Державна архітектурно-будівельна інспекція України звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 вересня 2018 року, в якій просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2018 року.
8. В обґрунтування своїх вимог зазначає, що роботи з будівництва добудови та надбудови готельних номерів розпочато без права на виконання будівельних робіт, чим порушено положення п. 1 ч. 1 ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та абз. 2 п. 5 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466; всі дії по проведенню перевірки проведено в порядку та спосіб передбачені чинним законодавством.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
9. 16.10.2018 у автоматизованій системі документообігу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду зареєстрована вказана касаційна скарга.
10. Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.10.2018, визначено склад колегії суддів: Головуючий суддя (суддя-доповідач) Гриців М.І., судді: Берназюк Я.О., Коваленко Н.В., справа передана судді-доповідачу.
11. Ухвалою Верховного Суду від 11.12.2018 відкрито касаційне провадження у справі.
12. У зв`язку з обранням до Великої Палати Верховного Суду судді Гриціва М.І., на підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 19.06.2019 № 775/0/78-19, протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.06.2019, визначено колегію суддів для розгляду цієї справи у складі головуючого судді Стеценка С. Г., суддів: Рибачука А.І., Тацій Л. В.
13. Ухвалою Верховного Суду від 05.11.2019 справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження з 07.11.2019.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
14. В період з 14.12.2017 до 16.12.2017 посадовою особою Департаменту проводилась позапланова перевірка законності проведення ТзОВ "Мрія" будівельних робіт (добудова, реконструкція, надбудова) на вул . Шевченка, 3 в смт . Славське Сколівського району Львівської області, за наслідками якої складено акт № 1348/17 від 15.12.2017 (а.с.28-36), протоколи про адміністративне правопорушення № 1348/17 та 1348/17-Ю (а.с.40-43) та видано припис № 1348/17 про зупинення будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил (а.с.44).
15. Як вбачається зі змісту акту перевірки, було встановлено, що згідно договору купівлі-продажу, затвердженого розпорядженням голови Сколівської райдержадміністрації від 02.04.1998 за № 165 представництвом фонду Державного майна України у Сколівському районі передано у власність ТзОВ "Мрія" цілісний майновий комплекс орендного підприємства готель "Верховина" по вул. Шевченка, 3 смт. Славське, що підтверджено виданим реєстраційним посвідченням Стрийським міжрайонним бюро технічної інвентаризації від 30.03.1998 за реєстровим № 6.
16. Після отримання у власність готелю "Верховина" директор Шимін І.Ю. проводить будівельні роботи з добудови та надбудови готельних номерів розміром в плані 5,83 м на 16,37 м та висотою 7,4 м на земельній ділянці, яка не передана у власність чи користування та без права на виконання будівельних робіт. На час проведення перевірки об`єкт будівництвом не завершено.
17. Вищевказані роботи з будівництва добудови та надбудови готельних номерів розпочато без права на виконання будівельних робіт, чим порушено п. 1 ч. 1 ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та абз. 2. п. 5 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466.
18. На час перевірки будівельні роботи не виконувались.
19. 31 січня 2018 року головний інспектор будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області Державної архітектурно-будівельної інспекції Бардин І.І. прийняв постанову № 1пз/24/1013-6/397-18, якою визнав ТОВ "Мрія" винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абзацом 2 пункту 2 статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф в розмірі 63 432 грн.
20. Не погоджуючись з прийнятою відповідачем постановою про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу за вчинення правопорушення, позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
21. Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V, державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
22. У свою чергу, статтею 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 № 3038-VI (далі - Закон № 3038-VI) передбачено, що державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
23. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
24. Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553 затверджений Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, який визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов`язаної з будівництвом об`єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності (далі - Порядок №553).
25. Згідно з пунктом 5 Порядку № 553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
26. У свою чергу, позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю (пункт 7 Порядку № 553).
27. Підставою для проведення позапланової перевірки є, зокрема: звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.