1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Рішення



УХВАЛА



04 листопада 2019 року

Київ

справа №9901/264/19

адміністративне провадження №П/9901/264/19



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - судді Мороз Л.Л.,

суддів: Берназюка Я.О., Бучик А.Ю., Гімона М.М., Желєзного І.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Шосенко К.М.

представника позивача - Коваль Г.М.,

представника відповідача - Карлаш Д.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження заяву представника ОСОБА_1 - адвоката Тарасенко Дениса Володимировича про вирішення питання щодо судових витрат у справі № 9901/264/19

за позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання бездіяльності протиправною, -



ВСТАНОВИВ :



Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29 липня 2019 року закрито провадження у справі на підставі пункту 8 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України).

До суду надійшла заява представника позивача про вирішення питання щодо судових витрат, а саме витрат на професійну правничу допомогу, які поніс позивач.

Суд, заслухавши думку учасників процесу, дослідивши письмові докази у справі, виходить з такого.

За правилами частини 2 статті 238 КАС України у разі закриття провадження у справі суд вирішує питання, зокрема, про розподіл між сторонами судових витрат.

Відповідно до положень пункту 1 частини третьої статті 132 КАС України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

За змістом статті 134 КАС України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

Відповідно до частин 7, 9 статті 139 КАС розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує:

1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи;

2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес;

3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо;

4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов`язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

Також, за змістом частини 9 статті 139 КАС при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує, зокрема, чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору.

У рішенні Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ, Суд) від 23 січня 2014 року (справа "East/West Alliance Limited" проти України" (заява № 19336/04)) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (п. 268).

У судовому засіданні представник відповідача заперечив проти задоволення клопотання позивача, оскільки вважає витрати не правову допомогу неспівмірними із виконаною роботою.

З матеріалів справи вбачається, що 01 квітня 2019 року між позивачем та Адвокатським об`єднанням "Кейс енд партнерс інтернешнл" укладено договір про надання професійної правничої допомоги б/н.

За умовами п.3 вказаного Договору послуги надає адвокат на платній основі згідно додаткової угоди до цього Договору.

Згідно наявного в матеріалах справи ордеру серії КС № 467561, адвокатом позивача, який надає послуги у відповідності до умов Договору від 01 квітня 2019 року, є Тарасенко Д.В. (свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю №5235).

Додатковою угодою №1 від 01 квітня 2019 року до Договору про надання професійної правничої допомоги сторони домовились, що адвокат надає професійну правничу допомогу з таким розрахунком гонорару:

- консультація щодо можливості звернення до суду з адміністративним позовом про визнання бездіяльності Вищої кваліфікаційної комісіїʼ суддів України протиправною та зобов`язання надати копію рішення за результатами розгляду питань щодо ОСОБА_1 на спільному засіданні ВККС України та Громадської ради міжнародних експертів від 23.01.2019 із зазначенням результатів голосування членів ВККС України та ГРМЕ - 1 000 (одна тисяча) гривень;

- вивчення документів, наданих Клієнтом для подання позову та вивчення нормативно-правової бази - 1 000 гривень;

-складання адміністративного позову про визнання бездіяльності ВККС України протиправною та зобов`язання ВККС України вчинити певні дії та формування пакета документів для подання до суду, - 2 500 гривень;

- виїзд адвоката до Касаційного адміністративного суду для подання позову до канцелярії суду - 500 гривень;

- участь адвоката в судових засіданнях в Касаційному адміністративному суді буде оплачуватися Клієнтом додатково за умови участі адвоката в такому судовому засіданні в розрахунку - 1 000 (одна тисяча) гривень за одне судове засідання.

Згідно з Актом приймання-передачі послуг від 17 травня 2019 року адвокат надав наступні послуги:

- консультацію щодо можливості звернення до суду з адміністративним позовом про визнання бездіяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України протиправною та зобов`язання надати копію рішення за результатами розгляду питань щодо ОСОБА_1 на спільному засіданні ВККС України та Громадської ради міжнародних експертів від 23 січня 2019 року із зазначенням результатів голосування членів ВККС України та ГРМЕ - 1 000 гривень;

- вивчив документи, надані Клієнтом для подання позову та вивчено нормативно-правову базу - 1 000 гривень;


................
Перейти до повного тексту