Постанова
Іменем України
30 жовтня 2019 року
м. Київ
справа № 465/5559/15-ц
провадження № 61-16676св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Луспеника Д. Д.,
суддів: Гулька Б. І., Воробйової І. А., Кривцової Г. В. (суддя-доповідач), Лідовця Р. А.,
учасники справи:
позивач - Львівська міська рада,
відповідач - ОСОБА_1,
треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційні скарги Львівської міської ради та ОСОБА_4 на рішення Франківського районного суду м. Львова у складі судді Дзеньдзюри С. М. від 30 вересня 2016 року та ухвалу Апеляційного суду Львівської області у складі колегії суддів: Бойко С. М., Ванівського О. М., Шандри М. М., від 08 червня 2017 року,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У серпні 2015 року Львівська міська рада звернулась до суду з позовом до ОСОБА_1 про розірвання договору оренди землі.
Позовна заява мотивована тим, що 11 серпня 2008 року між Львівською міською радою та ОСОБА_1 укладений договір оренди земельної ділянки. Вказаний договір оренди укладений на підставі ухвали Львівської міської ради від 10 липня 2008 року № 1996 "Про користування ОСОБА_1 земельною ділянкою на АДРЕСА_1, відповідно до якої земельна ділянка передана ОСОБА_1 для обслуговування господарських споруд за рахунок земель, що не надані у власність чи користування, за функцією використання - землі комерції, терміном на 10 років до 10 липня 2018 року.
Пунктом 30 договору оренди передбачено право орендаря за письмовою згодою орендодавця зводити у встановленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі та споруди, проте, в порушення цієї умови договору оренди, без письмової згоди Львівської міської ради департаментом Держархбудінспекції України у Львівській області зареєстровано декларацію про початок будівельних робіт №ЛВ083142030197 на будівництво багатоквартирного житлового будинку з автостоянкою зі знесенням існуючих господарських будівель за адресою: АДРЕСА_1, на наданій ОСОБА_1 в оренду земельній ділянці, що призведе до використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, яке визначене в договорі оренди, чим зумовить потенційне порушення умов договору оренди (пункту 15 договору), що відповідно до закону є підставою для розірвання договору оренди в судовому порядку.
При цьому, ухвала Львівської міської ради, на підставі якої був укладений договір оренди, скасована ухвалою Львівської міської ради від 19 червня 2015 року № 4816.
Крім того, здійснення запланованого будівництва багатоквартирного житлового будинку з автостоянкою зі знесенням існуючих господарських будівель на цій земельній ділянці ставить під загрозу руйнування сусіднього будинку АДРЕСА_1, як пам`ятки містобудування і архітектури місцевого значення Львівської області.
З урахуванням зазначеного, позивач просив розірвати договір оренди земельної ділянки від 11 серпня 2008 року, укладений між Львівською міською радою та ОСОБА_1, зареєстрований у Львівській міській раді за №Ф-1068 у книзі записів реєстрації договорів оренди землі Ф-2, та зобов`язати ОСОБА_1 повернути Львівській міській раді земельну ділянку по АДРЕСА_1, загальною площею 0,0860 га, кадастровий №4610136900:03:001:0032.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Франківського районного суду м. Львова від 30 вересня 2016 року, у задоволенні позову Львівської міської ради відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив із відсутності правових підстав для розірвання договору оренди від 11 серпня 2008 року, оскільки позивач не довів, а судом не встановлено наявності всіх необхідних для цього умов, а саме використання відповідачем земельної ділянки не за цільовим призначенням та з порушенням встановлених договором щодо об`єкта оренди обмежень, оскільки реєстрація декларації про початок будівельних робіт №ЛВ083142030197 не свідчить про те, що на земельній ділянці здійснюється будівництво.
Короткий зміст судового рішення суду апеляційної інстанції
Ухвалою Апеляційного суду Львівської області від 08 червня 2017 року апеляційні скарги Львівської міської ради та ОСОБА_4 відхилено, рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Судове рішення апеляційного суду мотивовано тим, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відмову у задоволенні позовних вимог Львівської міської ради про розірвання договору оренди від 11 серпня 2008 року.
Суд апеляційної інстанції зазначив, що самою Львівською міською радою в особі уповноваженого на те органу - Департаменту містобудування Львівської міської ради, наказом від 11 березня 2014 року № 66 затверджено містобудівні умови та обмеження забудови орендованої ОСОБА_1 земельної ділянки на будівництво багатоквартирного житлового будинку (5 поверхів + мансардний (6-й) поверх) з автостоянкою зі знесенням існуючих господарських споруд, який лише в судовому порядку постановою Галицького районного суду м. Львова від 07 грудня 2015 року визнано незаконним та скасовано, зокрема, з тієї підстави, що орендована земельна ділянка розміщена в межах історичного ареалу міста та належить до зони малоповерхової забудови (до 4 поверхів).
Скасування судом вказаного наказу про затвердження містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, з урахуванням яких зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт, унеможливлює в подальшому виконання запроектованих і вказаних у декларації будівельних робіт з будівництва багатоквартирного 6-ти поверхового будинку, а тому відсутні підстави для висновку про те, що сам факт реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт є підтвердженням використання відповідачем орендованої земельної ділянки з порушенням встановлених договором оренди обмежень щодо об`єкта оренди.
Притягнення відповідача до адміністративної відповідальності за порушення статті 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", не є підтвердженням факту виконання відповідачем будівельних робіт з будівництва нового багатоквартирного будинку, оскільки це порушення стосується невиконання відповідачем, як замовником, свого обов`язку щодо повідомлення після реєстрації декларації відповідних органів про початок виконання будівельних робіт. При цьому, в самому акті департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області від 27 лютого 2015 року зазначено, що на час перевірки будівельні роботи не розпочаті.
Короткий зміст вимог касаційних скарг
У липні 2017 року Львівська міська рада та ОСОБА_4 подали до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ касаційні скарги, в яких, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просили скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Аргументи учасників справи
Доводи осіб, які подали касаційні скарги
Касаційні скарги Львівської міської ради та ОСОБА_4 . мотивовані тим, що суди попередніх інстанцій дійшли помилкового висновку про відмову у задоволенні позову. Суди не врахували, що ухвалою Львівської міської ради від 19 червня 2015 року № 4816 "Про скасування ухвали міської ради від 10 липня 2008 року № 1996 "Про користування ОСОБА_1 земельною ділянкою на АДРЕСА_1 " скасована ухвала Львівської міської ради від 10 липня 2008 року № 1996.
Постановою Галицького районного суду м. Львова від 30 вересня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2016 року, визнано протиправною та скасовано ухвалу Львівської міської ради від 19 червня 2015 року № 4816 "Про скасування ухвали міської ради від 10 липня 2008 року № 1996 "Про користування ОСОБА_1 земельною ділянкою на АДРЕСА_1 ".
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 19 жовтня 2016 року вказані судові рішення скасовані та закрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Львівської міської ради про визнання протиправною та скасування ухвали Львівської міської ради від 19 червня 2015 року № 4816 з тієї підстави, що цей позов підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Отже, ухвала Львівської міської ради від 19 червня 2015 року № 4816 "Про скасування ухвали міської ради від 10 липня 2008 року № 1996 "Про користування ОСОБА_1 земельною ділянкою на АДРЕСА_1 " є чинною, у судовому порядку не скасована та є обов`язковою для виконання, тобто відсутня головна умова, яка була підставою укладення договору оренди землі.
Крім того, підтвердженням використання відповідачем орендованої земельної ділянки з порушенням встановлених договором оренди обмежень щодо об`єкта оренди є факт реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.
Суди вказували на те, що наявність декларації про початок будівельних робіт не зумовлює порушення умов договору оренди, оскільки отримання відповідачем дозвільних документів не свідчить про їх реалізацію.
Разом із тим, суди не врахували, що початком виконання будівельних робіт можна вважати день отримання замовником будівництва другого примірника декларації про початок виконання таких робіт з відміткою про її реєстрацію в Єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів.
Також суди не врахували, що Львівська міська рада не надавала жодних дозволів на проведення нового будівництва, а також зміну цільового призначення спірної земельної ділянки.
Крім того, суди не взяли до уваги, що здійснення будівництва багатоквартирного житлового будинку ставить під загрозу руйнування сусіднього будинку як пам`ятки містобудування і архітектури місцевого значення Львівської області.
Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу
У жовтні 2018 року ОСОБА_1 подав заперечення (відзив) на касаційну скаргу, у якому просив відмовити у задоволенні касаційної скарги та залишити оскаржувані судові рішення без змін, як такі, що ухвалені з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Рух касаційної скарги у суді касаційної інстанції
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 04 вересня 2017 року відкрито касаційне провадження у справі, витребувано матеріали цивільної справи із суду першої інстанції.
Відповідно до пункту 4 розділу XIII Перехідних положень ЦПК України у редакції Закону України № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до статті 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
У травні 2018 року справа передана до Верховного Суду.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями 03 червня 2019 року справу призначено судді-доповідачеві - Кривцовій Г. В.
Ухвалою Верховного Суду від 09 жовтня 2019 року справу призначено до судового розгляду.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Ухвалою Львівської міської ради від 10 липня 2008 року № 1996 "Про користування ОСОБА_1 земельною ділянкою на АДРЕСА_1 земельна ділянка передана ОСОБА_1 для обслуговування господарських споруд за рахунок земель, що не надані у власність чи користування, за функцією використання - землі комерції, терміном на 10 років.
На підставі вказаної ухвали 11 серпня 2008 року між Львівською міською радою (орендодавцем) та ОСОБА_1 (орендарем) укладений договір оренди землі, зареєстрований у Львівській міській раді за №Ф-1068 у книзі записів реєстрації договорів оренди землі Ф-2.
Предметом оренди за вказаним вище договором оренди є земельна ділянка загальною площею 0,0860 га, з яких: під забудовою - 0,0143 га, під твердим покриттям - 0,0131 га, під озелененням - 0,0586 га, кадастровий №4610136900:03:001:0032, яка знаходиться по АДРЕСА_1 .
Відповідно до пункту 15 договору оренди, земельна ділянка передана для обслуговування господарських споруд - нежитлових приміщень загальною площею 153,1 кв. м., які знаходяться на цій земельній ділянці, зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1, і належать відповідачеві ОСОБА_1 на праві приватної власності на підставі договору купівлі-продажу від 04 вересня 2006 року, посвідченого приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Корпало Г. В.
Пунктом 16 договору оренди визначено, що цільове призначення земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови, категорія земельної ділянки за функціональним призначенням - землі комерційного використання.