ПОСТАНОВА
Іменем України
05 листопада 2019 року
Київ
справа №812/1646/17
адміністративне провадження №К/9901/46920/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Мороз Л.Л.,
суддів: Бучик А.Ю., Рибачука А.І.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу № 812/1646/17
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Луганській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду, прийняту 06 грудня 2017 року у складі судді Кисельової Є.О. та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду, прийняту 28 лютого 2018 року у складі колегії суддів: головуючого Геращенка І.В., суддів Василенко Л.А., Міронової Г.М.,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулась до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Луганській області, в якому позивач просив:
- визнати протиправними дії ГУ Держгеокадастру у Луганській області про відмову у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, загальною (орієнтовною) площею 2,0000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується у Петрівській сільській раді Сватівського району Луганської області, викладену в листі від 09.06.2017 року;
- зобов`язати ГУ Держгеокадастру у Луганській області надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, загальною (орієнтовною) площею 2,0000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується у Петрівській сільській раді Сватівського району Луганської області КОАТУУ 4424085500, Зона 18, Квартал 002.
Постановою від 06 грудня 2017 року, залишеною без змін постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2018 року, Луганський окружний адміністративний суд позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнив частково.
Визнав протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Луганській області, викладену в листі від 09 червня 2017 року № Ш-1063/0-861/6-17, в наданні ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, державної форми власності, орієнтовною площею 2,0000 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Петрівської сільської ради Сватівського району Луганської області.
Зобов`язав Головне управління Держгеокадастру у Луганській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо надання їй дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, державної форми власності, орієнтовною площею 2,0000 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Петрівської сільської ради Сватівського району Луганської області.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовив.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 21 лютого 2017 року та 06 травня 2017 року ОСОБА_1 звернулась до ГУ Держгеокадастру у Луганській області із заявою про надання їй дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га із земель державної власності сільськогосподарського призначення, що розташована за межами населених пунктів на території Петрівської сільської ради Сватівського району Луганської області для особистого селянського господарства та передачу земельної ділянки у власність.
ГУ Держгеокадастру у Луганській області листом від 13 квітня 2017 року за № Ш-489/0-439/6-17 повідомило позивача про те, що до доданих графічних матеріалів, які додані до клопотання, зацікавлена особа не завірила особистим підписом бажане місце розташування земельної ділянки.
Одночасно відповідачем до листа від 13 квітня 2017 року за № Ш-489/0-439/6-17 додано копію відповіді від 13 червня 2017 року № Ч-3929/0-0.13-2451/6-17 "Про розгляд клопотання".
ГУ Держгеокадастру у Луганській області листом від 09 червня 2017 року № Ш-1063/0-861/6-17 повідомило представника позивача про те, що за інформацією відділу у Сватівському районі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області встановлено, що витребувана земельна ділянка включена до переліку земельних ділянок, які можливо реалізувати на земельних торгах у випадку запровадження обліку земель сільськогосподарського призначення України.
З листа ГУ Держгеокадастру у Луганській області від 09 червня 2017 року за № Ш-1063/0-861/6-17 "Про розгляд клопотання" встановлено, що відповідачем клопотання позивача було розглянуто та повідомлено, що за інформацією відділу у Сватівському районі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області встановлено, що витребувана земельна ділянка включена до переліку земельних ділянок, які можливо реалізувати на земельних торгах у випадку запровадження обліку земель сільськогосподарського призначення України. Одночасно, позивачу із посиланням на статті 136 Земельного кодексу України повідомлено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
У поданій касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій у справі та прийняти нове рішення, яким відмовити у позові.
Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, враховуючи межі касаційного перегляду, визначені статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України, виходить з такого.
Відповідно до частин 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно з частиною 4 статті 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Отже, відповідача наділено повноваженнями розпоряджатися земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності.