ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 серпня 2019 року
м. Київ
Справа № 918/318/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Огороднік К.М. - головуючий, Жуков С.В., Ткаченко Н.Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Дочірнього підприємства "Західдорвибухпром" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"
на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 02.07.2019
та ухвалу Господарського суду Рівненської області від 14.05.2019
у справі № 918/318/19
за позовом Дочірнього підприємства "Західдорвибухпром" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"
до Відкритого акціонерного товариства "Берестовецький спецкар`єр", Фізичної особи-підприємця Фіялки Андрія Миколайовича
про витребування майна з чужого незаконного володіння, -
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст і підстави позовних вимог
10.05.2019 Дочірнє підприємство "Західдорвибухпром" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (далі - ДП "Західдорвибухпром", Підприємство, позивач) звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Відкритого акціонерного товариства "Берестовецький спецкар`єр" (далі - ВАТ "Берестовецький спецкар`єр", Товариство, відповідач1), Фізичної особи-підприємця Фіялка Андрія Миколайовича (далі - ФОП Фіялка А. М., відповідач2) про витребування від відповідачів майна - дробарки СМД-111 з чужого незаконного володіння.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у 2011 році Підприємством було передано Товариству на зберігання майно, зокрема - дробарку СМД-111, про що між сторонами було укладено, підписано та скріплено печатками Договір зберігання № 2 від 04.11.2011 та Акт №1 передачі майна на зберігання від 04.11.2011 до даного договору.
У зв`язку з необхідністю використання спірного майна (дробарки СМД-111), Підприємство неодноразово зверталося з усними вимогами про повернення вказаного майна. Вказані вимоги не виконувалися.
18.06.2018 Підприємство звернулося до Товариства з письмовою претензією про невідкладне повернення дробарки СМД-111, однак відповіді на вказану вимогу не надано. Вказане слугувало підставою для звернення ДП "Західдорвибухпром" до суду з позовом до ТзОВ "Берестовецький спецкар`єр" про витребування майна (дробарки СМД-111) від ВАТ "Берестовецький спецкар`єр" (справа № 918/572/18).
Рішенням Господарського суду Рівненської області від 04.12.2018 у справі №918/572/18, залишеним без змін постановою Північно-Західного апеляційного господарського суду від 04.02.2019 та постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 10.04.2019, первісний позов задоволено частково. Витребувано від ВАТ "Берестовецький спецкар`єр" на користь ДП "Західдорвибухпром" ВАТ "Державна акціонерна компанія" "Автомобільні дороги України" дробарку СМД-111 балансовою вартістю 111 352 грн. 28 коп. (без ПДВ). Закрито провадження у справі в частині первісних позовних вимог про відшкодування вартості майна на загальну суму 452 190 грн. 59 коп. В задоволенні зустрічного позову відмовлено.
Позивач стверджує, що в ході виконавчого провадження ТзОВ "Берестовецький спецкар`єр" надано ряд документів, з яких вбачається, що ВАТ "Берестовецький спецкар`єр" було укладено Договір кредитної лінії. Зобов`язання за Договором кредитної лінії (а саме: загальної суми заборгованості визначеної у Договорі відступлення прав вимоги за Договором кредитної лінії, укладеним між ФОП Фіялкою А.М. та Публічним акціонерним товариством "КРЕДОБАНК") ВАТ "Берестовецький спецкар`єр" було виконано шляхом передачі у власність ФОП Фіялки А.М. рухоме майно згідно Акта приймання-передачі рухомого майна від 29.12.2015. Відповідно до даного Акта приймання-передачі рухомого майна від 29.12.2015 ВАТ "Берестовецький спецкар`єр" (заставодавець), передало у власність Фіялки А.М. (заставодержателъ) рухоме майно (в сумі 828 000 грн), у тому числі дробарку СМД - 111.
Оскільки майно (дробарка СМД-111) з 2011 року є власністю ДП "Західдорвибухпром" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України", то ВАТ "Берестовецький спецкар`єр" не мало права без відповідної правової підстави передавати дане майно у власність ФОП Фіялки А.М.
Короткий зміст ухвали суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 14.05.2019 позовну заяву і додані до неї документи повернуто ДП "Західдорвибухпром" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" без розгляду.
Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 02.07.2019 ухвалу Господарського суду Рівненської області від 14.05.2019 у справі №918/318/19 залишено без змін.
Повертаючи позовну заяву без розгляду суди виходили із того, що спірне майно передано згідно Акта приймання-передачі рухомого майна від 29.12.2015 ВАТ "Берестовецький спецкар`єр" у власність Фіялки А.М., тому залучення позивачем відповідача-1 - ВАТ "Берестовецький спецкар`єр" та подальше визначення вказаної особи в якості співвідповідача, розцінено судом як зловживання процесуальними правами, що спрямоване на безпідставну зміну підсудності справи.
Короткий зміст вимог касаційної скарги з узагальненими доводами особи, яка подала касаційну скаргу
В касаційній скарзі ДП "Західдорвибухпром" просить скасувати ухвалу Господарського суду Рівненської області від 14.05.2019 та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 02.07.2019 і направити справу для продовження розгляду до Господарського суду Рівненської області.
В обґрунтування підстав для скасування посилається на порушення норм процесуального права, а саме ст.ст, 2, 4, 29, 43 ГПК України.
Стверджує, що суди послалися лише на те, що позивач ( ДП "Західдорвибухпром") вже звертався з таким самим предметом позову до відповідача1 про витребування від останнього спірного майна - дробарки СМД-111, не проаналізувавши при цьому усі фактичні обставини справи, а саме фактичного місцезнаходження майна.
Вважає, що позови у справі № 918/572/18 та у даній справі є різними позовами, які ґрунтуються на різних фактах.
Узагальнений виклад позиції інших учасників у справі
Від відповідача1 надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому, посилаючись на необґрунтованість доводів касаційної скарги, просить касаційну скаргу ДП "Західдорвибухпром" залишити без задоволення, а оскаржувані ухвалу та постанову судів першої та апеляційної інстанцій - без змін.
Відповідач2 у справі своїм правом на подання відзиву на касаційну скаргу не скористався.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанцій з посиланням на норми права
Щодо меж розгляду справи судом касаційної інстанції
З урахуванням меж розгляду справи судом касаційної інстанції, визначених статтею 300 Господарського процесуального кодексу України, не можуть бути взяті до уваги аргументи скаржника про необхідність встановлення обставин справи, про достовірність чи недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Згідно з компетенцією, визначеною законом, Верховний Суд в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Щодо суті касаційної скарги
Предметом спору у даній справі є вимоги про витребування від відповідачів майна - дробарки СМД-111, з чужого незаконного володіння.
Відповідно до частин першої і другої статті 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави; суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі;
В частині першій статті 4 ГПК України закріплено, що право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.
Відповідно до ч.1 ст.27 ГПК України, позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом.