У Х В А Л А
22 жовтня 2019 року
м. Київ
Справа № 711/8012/18
Провадження № 14-613цс19
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Лященко Н. П.,
суддів Антонюк Н. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Кібенко О. Р., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Прокопенка О. Б., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.,
перевіривши наявність підстав для передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду цивільної справи за позовом управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області (далі - управління Фонду) до публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" (далі - АТ "Ощадбанк") про стягнення коштів
за касаційною скаргою управління Фонду на постанову Апеляційного суду Черкаської області від 3 квітня 2019 року,
ВСТАНОВИЛА:
У вересні 2018 року управління Фонду звернулося до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що з 2001 року щомісяця здійснювало страхові виплати ОСОБА_1 як потерпілому на виробництві відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" на його особовий рахунок відкритий у філії АТ "Ощадбанк".
ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_1 помер, про що управлінню Фонду не було відомо, а тому позивач продовжував здійснювати страхові виплати на його особовий рахунок, внаслідок чого за період з 23 березня 2013 року по 31 червня 2013 року було зайво перераховано 5 065,20 грн на рахунок потерпілого в АТ "Ощадбанк".
На виконання судових рішень у справі № 711/4085/14-ц за заявою управління Фонду, яким зобов`язано відповідача розкрити банківську таємницю щодо фізичної особи ОСОБА_1, та у відповідь на клопотання позивача про повернення зайво сплачених коштів АТ "Ощадбанк" повідомило про залишок коштів на рахунку ОСОБА_1 та вказало, що для повернення зайво сплачених коштів відсутні правові підстави.
Ураховуючи наведене управління Фонду просило стягнути з АТ "Ощадбанк" на свою користь грошові кошти у сумі 5 065,20 грн та судовий збір.
Заочним рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 21 грудня 2018 року позов задоволено. Стягнуто з АТ "Ощадбанк" на користь управління Фонду грошові кошти у розмірі 5 065,20 грн та судовий збір у розмірі 1 762,00 грн.
Судове рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що ОСОБА_1 щомісяця здійснювалися страхові виплати шляхом перерахування грошових коштів на його особовий рахунок у відділенні банку відповідача. Оскільки з 23 березня 2013 року по 31 червня 2013 року у зв`язку зі смертю ОСОБА_1 йому було зайво перераховано на особовий рахунок 5 065,20 грн, вказані кошти підлягають стягненню на користь позивача.
Ухвалою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 12 лютого 2019 року у задоволенні заяви АТ "Ощадбанк" про перегляд заочного рішення відмовлено.
Постановою Апеляційного суду Черкаської області від 3 квітня 2019 року апеляційну скаргу АТ "Ощадбанк" задоволено частково. Заочне рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 21 грудня 2018 року скасовано. Провадження у справі закрито. Стягнуто з управління Фонду на користь АТ "Ощадбанк" 1 321,50 грн судового збору.
Судове рішення апеляційного суду мотивовано тим, що ця справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки спір виник між двома юридичними особами з приводу договору про наданню послуг із зарахування та виплати страхових відшкодувань через поточні рахунки фізичних осіб, а тому зазначений спір підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
У касаційній скарзі, поданій у травні 2019 року до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, управління Фонду, посилаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати постанову Апеляційного суду Черкаської області від 3 квітня 2019 року і залишити в силі заочне рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 21 грудня 2018 року.
Касаційну скаргу мотивовано тим, що справа має розглядатися у порядку цивільного судочинства, оскільки договірні відносини між позивачем та відповідачем на момент виникнення спірних правовідносин були відсутні. Вказаний факт спростовує висновки суду апеляційної інстанції щодо неможливості розгляду справи в порядку цивільного судочинства.
Ухвалою судді Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 20 травня 2019 року відкрито касаційне провадження у справі, зупинено виконання постанови Апеляційного суду Черкаської області від 3 квітня 2019 року у частині стягнення з управління Фонду судових витрат до закінчення касаційного провадження.
У серпні 2019 року до Верховного Суду надійшов відзив на касаційну скаргу від АТ "Ощадбанк", в якому порушується питання про передачу вказаної справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду з підстав порушення правил юрисдикції.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судового палати Касаційного цивільного суду від 23 вересня 2019 року справу призначено до судового розгляду.
Частиною шостою статті 403 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) у редакції, чинній на момент передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду, встановлено, що справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду у всіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб`єктної юрисдикції.
Про передачу справи на розгляд палати, об`єднаної палати або Великої Палати Верховного Суду суд постановляє ухвалу, зокрема, з обґрунтуванням підстав, визначених у частині шостій статті 403 ЦПК України (частина четверта статті 404 цього Кодексу).