ПОСТАНОВА
Іменем України
01 листопада 2019 року
Київ
справа №1340/3748/18
адміністративне провадження №К/9901/16246/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Жука А.В.,
суддів - Мартинюк Н.М., Мельник-Томенко Ж.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу № 1340/3748/18
за позовом ОСОБА_1 до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Львівської області про визнання незаконними та скасування рішень, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2018 (прийняту у складі головуючого судді - Мартинюка В.Я.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.04.2019 (прийняту у складі колегії суддів: головуючого судді - Затолочного В.С., суддів: Бруновської Н.В., Матковської З.М.), -
ВСТАНОВИВ:
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Львівської області про визнання незаконними та скасування рішення від 20.07.2018 про порушення дисциплінарної справи та рішення від 16.08.2018 про притягнення до дисциплінарної відповідальності за вчинення дисциплінарного проступку та застосування дисциплінарного стягнення - зупинення права на заняття адвокатською діяльністю на строк 6 (шість) місяців.
2. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 20.07.2018 засідання палати проведено без нього, незважаючи на належні докази, що унеможливлювали його участь, про що ним було інформовано дисциплінарну палату (перебування на листку непрацездатності, копію якого та клопотання про відкладення було 19.07.2018 скеровано на електронну пошту дисциплінарної палати). Також, зазначає позивач, рішення про притягнення до відповідальності є не вмотивованим, прийнятим без належного дослідження доказів та доводів, які були надані з його боку. Крім того, нічим не вмотивованим та необґрунтованим є застосування до нього дисциплінарного стягнення саме у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю терміном на 6 місяців.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
3. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2018 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
4. Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що рішення відповідача від 20.07.2018 року про порушення дисциплінарної справи та від 16.08.2018 року про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності за вчинення дисциплінарного проступку відповідають критеріям правомірності актів суб`єкта владних повноважень, закріпленим у ч. 2 ст. 2 КАС України.
Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції
5. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.04.2019 апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2018 року у справі № 1340/3748/18 без змін.
6. Апеляційний суд мотивував своє рішення тим, що суд першої інстанції дав належну оцінку обставинам справи, вірно застосував законодавство, яке регулює спірні правовідносини та ухвалив правильне рішення, яке відповідає вимогам матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзиву на неї
7. 07 червня 2019 року ОСОБА_1 ( касатор ) подав касаційну скаргу.
8. У касаційній скарзі позивач просить:
Скасувати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2018 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.04.2019 та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
9. У касаційній скарзі не заявлено жодних клопотань.
Рух адміністративної справи у суді касаційної інстанції
10. Ухвалою Верховного Суду від 12 серпня 2019 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 та установлено строк для подачі відзиву на касаційну скаргу.
II. АРГУМЕНТИ СТОРІН
Аргументи сторони, яка подала касаційну скаргу
11. Касаційна скарга обґрунтована тим, що судові рішення першої та апеляційної інстанцій прийняті з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
12. Зокрема в обґрунтування касаційних вимог покликається на те, що заява скарга щодо його неправомірної поведінки не містила відомостей, достатніх для притягнення до дисциплінарної відповідальності. До вирішення питання про відкриття дисциплінарного провадження ним були надані докази належного виконання угоди про надання правової допомоги з ОСОБА_3 Відкриття дисциплінарного провадження відбувалося за його відсутності, хоча позивач в той час перебував на лікарняному, про що належним чином повідомив відповідача. Відповідач порушив принципи змагальності у дисциплінарному провадженні, взявши на себе функцію доведення вини позивача у вчинені дисциплінарного проступку. Рішення про притягнення до відповідальності є невмотивованим, прийнятим без належного дослідження доказів та доводів, які були надані з його боку. Крім того, нічим не вмотивованим та необґрунтованим є застосування до нього дисциплінарного стягнення саме у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю терміном на 6 місяців.
IІI. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
13. Судами попередніх інстанцій встановлено, що між ОСОБА_3 та адвокатом ОСОБА_1 22.11.2017 було укладено угоду-доручення, відповідно до умов якої адвокат взяв на себе зобов`язання здійснювати захист та представництво інтересів ОСОБА_3 в усіх установах, підприємствах та організаціях, судах, правоохоронних органах, органах юстиції та нотаріату з питань спадкового майна. В угоді зазначено, що за її виконання оплата проводиться за домовленістю сторін. Також клієнт зобов`язаний оплатити фактичні витрати, пов`язані із виконанням угоди.
14. 15 травня 2018 року на адресу Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Львівської області надійшла скарга ОСОБА_4 в інтересах її дочки ОСОБА_3, в якій заявник ставила питання про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності.
15. Рішенням Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Львівської області від 20.07.2018 № 7/4-2018 порушено дисциплінарну справу стосовно адвоката ОСОБА_1
16. Рішенням Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Львівської області від 16.08.2018 № 8/4-2018 адвоката ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності за вчинення дисциплінарного проступку та застосовано дисциплінарне стягнення - зупинення права на заняття адвокатською діяльністю на строк 6 (шість) місяців.
17. Судом встановлено, що під час розгляду дисциплінарної справи були встановлені факти порушення позивачем правил адвокатської етики. Так, першу вимогу про надання акту виконаних робіт ОСОБА_3 виклала у електроні листі ще 10.02.2018, а акт складено адвокатом ОСОБА_1 11.04.2018. Скеровано цей акт клієнту електронною поштою взагалі 13.06.2018, тобто вже після отримання позивачем скарги щодо його неналежної поведінки. При цьому, акт взагалі не містить відомостей, яку саме кількість годин адвокат затратив на ту чи іншу дію, фактично не містить конкретних дій, які вчинив адвокат на виконання угоди-доручення. Більше того, окремі пункти акту від 11.04.2018 фактично цитують положення статей Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", а їх виконання не підтверджено жодними документами.
18. Також, не заслуговують на увагу пояснення адвоката про те, що ним проведено певний обсяг робіт (34 години) на виконання угоди-доручення, розрахунок гонорару ним проведено у відповідності до вимог Закону України "Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах", а саме 649 грн. 60 коп. за годину, оскільки угодою-дорученням погодинна оплата не передбачена, а вказаний Закон (під час його дії) встановлював граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу під час розгляду судами цивільних та адміністративних. Однак, позивачем не надано доказів участі у будь-якому судовому процесі. На підтвердження акта адвокатом не надано жодного документу чи проекту документа, що ним складений. Відсутні докази складання та скерування адвокатом будь-куди будь-якого адвокатського запиту, заяви, скарги, звернення тощо. Аналогічно відсутні докази про відрядження адвоката, використання ним техніки тощо. Перелічене вказує на те, що не дивлячись на отриманий обумовлений гонорар, адвокат фактично не вчинив жодних дій для виконання угоди - доручення про надання правової допомоги від 22.11.2017.
19. Вищенаведені обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи протоколом засідання дисциплінарної палати від 22.06.2018, довідкою за результатами перевірки відомостей про наявність ознак дисциплінарного проступку від 22.06.2018, перепискою електронною поштою ОСОБА_3 з адвокатом ОСОБА_1
20. При цьому, слід зазначити, що відповідачем не надавалась оцінка змісту згаданої угоди доручення, а лише якості та повноти надання адвокатських послуг позивачем.
IV. РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
(в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)
21.1. Частина друга статті 19. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
22. Закон України від 05.07.2012 року № 5076-VI "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (далі - Закон № 5076-VI)
22.1. Як передбачено ч. 1 ст. 21 Закону № 5076-VI, під час здійснення адвокатської діяльності адвокат зобов`язаний: 1) дотримуватися присяги адвоката України та правил адвокатської етики; 2) на вимогу клієнта надати звіт про виконання договору про надання правової допомоги; 3) невідкладно повідомляти клієнта про виникнення конфлікту інтересів; 4) підвищувати свій професійний рівень; 5) виконувати рішення органів адвокатського самоврядування; 6) виконувати інші обов`язки, передбачені законодавством та договором про надання правової допомоги.
22.2. Відповідно ст. 30 Закону № 5076-VI гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
22.3. Пунктом 3 частини 2 статті 31 Закону № 5076-VI передбачено, що накладення на адвоката дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю може застосовуватися виключно у разі систематичного або грубого одноразового порушення правил адвокатської етики.
22.4. Згідно з частиною 1 ст. 34 Закону № 5076-VI підставою для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку.
22.5. Пунктом 3 ч. 2 ст. 34 Закону № 5076-VI передбачено, що дисциплінарним проступком адвоката є порушення правил адвокатської етики.
23. Правила адвокатської етики, затверджені звітно-виборним з`їздом адвокатів України 09.06.2017 (далі - ПАЕ)
23.1. Відповідно до Преамбули ПАЕ, Конституція України проголосила щонайважливішу соціальну функцію адвокатури - забезпечення права на захист від обвинувачення та надання професійної правничої допомоги (правової допомоги). Надзвичайна важливість функціонального навантаження адвокатури вимагає від адвокатів слідування високим етичним стандартам поведінки. При цьому специфіка, комплексний характер обов`язків, що покладені на адвокатуру, обумовлюють необхідність збалансування засад служіння адвоката інтересам окремого клієнта та інтересам суспільства в цілому, дотримання принципів законності і верховенства права.