ПОСТАНОВА
Іменем України
31 жовтня 2019 року
м. Київ
справа № 576/748/17
адміністративне провадження № К/9901/24397/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Стародуба О.П.,
суддів - Єзерова А.А., Кравчука В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Глухівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на постанову Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 23.05.2017р. (суддя - Васянович В.М.) та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 03.07.2017р. (судді - Жигилій С.П., Дюкарєва С.В., Перцова Т.С.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Глухівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
У квітні 2017 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:
визнати неправомірними дії відповідача щодо припинення виплати пенсії з квітня 2017 року та обрахунку страхового стажу;
зобов`язати відповідача зарахувати період її роботи у ТОВ "Червоний партизан" з 01.04.2006р. по 15.01.2007р. до страхового стажу та поновити виплату пенсії з квітня 2017 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з 26.10.2013р. перебуває на обліку у відповідача, як отримувач пенсії за віком, проте рішенням органу пенсійного фонду від 13.04.2017 р. №1 припинено виплату вже призначеної дострокової пенсії за віком на підставі п.1 ч.1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з тих підстав, що пенсія призначена на підставі документів, які містять недостовірні відомості, а саме - відповідачем виявлено несплату страхових внесків ТОВ "Червоний партизан" за період з 01.04.2006р. по 15.01.2007р., з яким вона перебувала в трудових відносинах, зазначене підприємство визнано банкрутом і ліквідовано без визначення правонаступника.
Посилається на те, що станом на 13.04.2017р. спірний період вже не враховано до її страхового стажу, який з 30 років 7 місяців 20 днів зменшено до 29 років 10 місяців 1 дня, а оскільки їй призначено пенсію на підставі п. 7-2 Прикінцевих положень Закону №1058, де вимогу до страхового стажу визначено в розмірі 30 років, виплату пенсії відповідно їй припинено, як незаконно призначену. Вважає, що обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника, а відповідачем протиправно позбавлено її соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи в ТОВ "Червоний партизан" з 01.04.2006р. по 15.01.2007р. за невиконання вказаним підприємством обов`язків по сплаті внесків до Пенсійного фонду України.
Постановою Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 23.05.2017р., яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 03.07.2017р., позов задоволено.
Визнано неправомірними дії Глухівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення виплати пенсії позивачу з квітня 2017 року та обрахунку страхового стажу.
Зобов`язано Глухівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області зарахувати позивачу до страхового стажу період роботи в ТОВ "Червоний партизан" та поновити виплату пенсії позивачу з квітня 2017 року.
З ухваленими у справі рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій не погодився відповідач, подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове про відмову в задоволенні позову.
В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що за результатами проведеного у квітні 2017 року аналізу відомостей в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування по обліковій картці позивача, аналізу її трудової книжки встановлено, що остання перебувала у трудових відносинах з ТОВ "Червоний партизан" з 04.05.1996р. по 15.01.2007р., яке не сплатило страхові внески за період з квітня 2006 року по січень 2007 рік, а тому з метою наявності актуальних і достовірних відомостей в реєстрі застрахованих осіб внесено зміни та уточнення до її облікової картки, і в результаті приведення у відповідність позначок про сплату страхових внесків відбулось зменшення страхового стажу, та встановлено наявність у позивача лише 29 років 10 місяців 1 дня страхового стажу. Таким чином, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 49 Закону №1058 відповідачем правомірно прийнято рішення про припинення виплати пенсії позивачу з квітня 2017 року.
Відзиву на касаційну скаргу до суду не надходило.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Так, відповідно до положень статті 46 Конституції України, громадянам гарантується право на соціальний захист, що серед іншого включає право на забезпечення їх у старості. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 8 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Згідно з пунктом 7-2 Прикінцевих положень Закону №1058 в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії, до 1 січня 2015 року право дострокового виходу на пенсію за віком мають жінки, яким виповнилося 55 років, за наявності страхового стажу не менше 30 років та за умови звільнення з роботи. У цьому випадку розмір їх пенсії, обчислений відповідно до статті 27 та з урахуванням статті 28 цього Закону, зменшується на 0,5 відсотка за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію.