ПОСТАНОВА
Іменем України
31 жовтня 2019 року
Київ
справа №389/2120/19(2-а/389/74/19)
адміністративне провадження №К/9901/28386/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Губської О.А.,
суддів: Білак М.В., Загороднюка А.Г.,
розглянув у порядку письмового провадження в касаційній інстанції справу
за позовом ОСОБА_1 до інспектора 4 роти 1 батальйону Управління патрульної поліції в Кіровоградській області Гребенікова Андрія Миколайовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою інспектора роти №4 батальйону Управління патрульної поліції в Кіровоградській області Гребенікова Андрія Миколайовича на ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2019 року, постановлену у складі колегії суддів: Шлай А.В. (доповідач), Кругового О.О., Прокопчук Т.С.,
І. Установлені судами фактичні обставини справи, короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанції
1. ОСОБА_1 (надалі також - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з позовом до інспектора 4 роти 1 батальйону Управління патрульної поліції в Кіровоградській області Гребенікова Андрія Миколайовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення серії ЕАВ №1299336 від 06.07.2019 за ч.1 ст.126 КУпАП.
2. Знам`янський міськрайонний суд Кіровоградської області рішенням від 05 серпня 2019 року позов задовольнив.
3. Інспектор 4 роти 1 батальйону Управління патрульної поліції в Кіровоградській області Гребеніков Андрій Миколайович оскаржив це рішення в апеляційному порядку.
4. Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2019 року апеляційну скаргу залишено без руху з підстави порушення вимог статті 286 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу усунути недоліки апеляційної скарги шляхом подачі до суду апеляційної інстанції заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження з наведенням інших підстав для такого поновлення.
5. На виконання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху скаржник подав заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження, в якій вказав, що у судовому засіданні не був присутній у зв`язку із службовою зайнятістю, повний текст оскарженого ним рішення отримано лише 20.08.2019, апеляційна скарга була подана 28.08.2019, відтак апеляційна скарга подана у встановлений десятиденний строк.
6. Третій апеляційний адміністративний суд ухвалою від 23 вересня 2019 року відмовив у відкритті апеляційного провадження.
7. Відмовляючи у відкритті апеляційного провадження суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що наведені заявником причини пропуску строку подання апеляційної скарги не є поважними.
ІІ. Провадження в суді касаційної інстанції
8. Інспектор роти №4 батальйону Управління патрульної поліції в Кіровоградській області Гребеніков Андрій Миколайович, вважаючи судове рішення суду апеляційної інстанції ухваленим із порушенням вимог процесуального закону, подав касаційну скаргу.
9. У касаційній скарзі просить скасувати оскаржуване судове рішення та направити справу до Третього апеляційного адміністративного суду для вирішення питання про відкриття апеляційного провадження.
10. В обґрунтування касаційної скарги вказує, що ним не було порушено строку на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції.
11. Позивач своїм правом подати відзив на касаційну скаргу не скористався, що відповідно до статті 338 КАС України не перешкоджає касаційному перегляду справи.
ІІІ. Джерела права й акти їх застосування
12. Згідно з пунктом 6 частини третьої статті 2 Касаційного адміністративного суду України (далі - КАС України) забезпечення права на апеляційний перегляд справи є однією з основних засад (принципів) адміністративного судочинства.
13. За змістом частини першої статті 13 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
14. Разом із тим, учасники справи зобов`язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки (частина 2 статті 44 КАС України).
15. Частиною першою статті 293 КАС України передбачено, що учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
16. Статтею 295 КАС України встановлені загальні правила обчислення строку на апеляційне оскарження.
17. Відповідно до частини першої статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
18. Частиною другою статті 295 КАС України передбачено, що учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу (частина третя статті 295 КАС України).
19. Разом із тим, строк на апеляційне оскарження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності, до яких відноситься даний спір, визначений статтею 286 КАС України.
20. Так, згідно з частиною четвертою статті 286 КАС України апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення.
21. Згідно зі статтею 271 КАС України у справах, визначених, статтями 273 - 277, 280 - 289 цього Кодексу, суд проголошує повне судове рішення. Копії судових рішень у справах, визначених цією статтею, невідкладно видаються учасникам справи або надсилаються їм, якщо вони не були присутні під час його проголошення.