ПОСТАНОВА
Іменем України
29 жовтня 2019 року
Київ
справа №802/579/15-а
адміністративне провадження №К/9901/8130/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
Судді-доповідача - Васильєвої І.А.,
суддів - Пасічник С.С., Юрченко В.П.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Подільський Енергоконсалтинг"
на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 06.04.2015 (суддя Богоніс М.Б.)
та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 04.06.2015 (судді Сторчак В.Ю., Ватаманюк Р.В., Мельник-Томенко Ж.М.)
у справі № 802/579/15-а
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Подільський Енергоконсалтинг"
до Вінницької об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Вінницький області
про визнання протиправним та скасування наказу, -
В С Т А Н О В И В:
У березні 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Подільський Енергоконсалтинг" (далі - позивач, ТОВ "Подільський Енергоконсалтинг") звернулося до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Вінницької об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Вінницький області (далі - відповідач, Вінницька ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області), в якому просило суд визнати протиправними дії щодо направлення запитів № 24378/10/15-03 від 24.10.2014 року та № 5741/10/02-28-22-05 від 09.12.2014 року, визнати протиправним та скасувати наказ від 17.01.2015 року № 77 про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ "Подільський Енергоконсалтинг".
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 06.04.2015, яке залишене без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 04.06.2015, у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятими рішеннями судів попередніх інстанцій, позивач звернувся до суду з касаційною скаргою, в якій, вважаючи, що рішення судів попередніх інстанцій прийняті з порушенням норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 06.04.2015 та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 04.06.2015 та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Доводи касаційної скарги зводяться до того, що податковим органом в запиті не зазначено конкретних підстав, з яких податковий орган має право на отримання інформації та її документального підтвердження, а відтак не зазначено підстав для його направлення. На момент складення запиту у податкового органу була відсутня податкова інформація щодо порушення позивачем вимог податкового законодавства, оскільки акт про неможливість проведення зустрічної звірки контрагента датований пізніше ніж направлені на адресу позивача запити. Ненадання відповіді на письмовий запит контролюючого органу в силу положень пункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України не є самостійною підставою для прийняття наказу про проведення перевірки. Відповідачем не було належним чином оформлено факт недопуску посадових осіб контролюючого до проведення перевірки.
Відповідач процесуальним правом надати письмові заперечення не скористався, що не перешкоджає розгляду справи по суті.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що з метою перевірки фактів порушень податкового законодавства ТОВ "Подільський Енергоконсалтинг" Вінницькою об`єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Вінницькій області направлено товариству запит від 24.10.2014 № 24378/10/15-03.
Згідно запиту від 24.10.2014 № 24378/10/15-03 підставою його направлення стали виявлені податковим органом факти можливих порушень податкового законодавства ТОВ "Подільський Енергоконсалтинг" при проведенні фінансово-господарської діяльності з ПП "Хіміч" у серпні 2014 року.
Податковий орган з метою перевірки достовірності декларування сум податкового зобов`язання, запропонував ТОВ "Подільський Енергоконсалтинг" надати інформацію та її документальне підтвердження щодо загальних відомостей суб`єкта господарювання, посадових осіб платника податку, здійснення зовнішньоекономічної діяльності, наявності дозвільних документів, що необхідні для певного виду господарської діяльності, дані руху щодо активів та операції відображені в податковій звітності та уточнених розрахунках при коригуванні податкового кредиту, тощо.
Листом № 599 від 06.11.2014 року ТОВ "Подільський Енергоконсалтинг" відмовлено податковому органу у наданні інформації із посиланням на те, що у Вінницької ОДПІ відсутні законні підстави вимагати інформацію та документи. Крім того, позивач зазначив в листі, що Вінницька ОДПІ не має права і на проведення перевірки у разі ненадання письмової відповіді на даний запит у десятиденний строк.
09.12.2014 податковим органом сформовано запит за № 5741/10/02-28-22-05 та направлено його на адресу позивача.
Згідно запиту № 5741/10/02-28-22-05 від 09.12.2014 податковий орган запропонував ТОВ "Подільський Енергоконсалтинг" надати інформацію та її документальне підтвердження із посиланням на вірогідне завищення сум податкового кредиту внаслідок господарських операцій із ПП "Хіміч" у вересні 2014 року.
Проте ТОВ "Подільський Енергоконсалтинг" на вказаний запит відповіді не надано.
17.01.2015 Вінницькою ОДПІ з метою перевірки своєчасності, достовірності та повноти нарахування податку на додану вартість по взаємовідносинах з ПП "НП Хіміч" за серпень, вересень 2014 року, керуючись статтею 20, пунктом 75.1 статті 75 підпунктом 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 та пунктом 82.2 статті 82 Податкового кодексу України, видано наказ №77 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки" ТОВ "Подільський Енергоконсалтинг".
На підставі направлення від 19.01.2015 року № 55/22 виданого Вінницькою ОДПІ, керуючись статтею 20, на підставі підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78, пункту 82.2 статті 82 Податкового кодексу України та відповідно до наказу № 77 від 17.01.2015 проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ "Подільський Енергоконсалтинг" з метою перевірки достовірності нарахування суми податку на додану вартість по взаємовідносинах з контрагентом ПП "НП Хіміч" за серпень та вересень 2014 року.
За результатом вищезазначеної перевірки Вінницькою ОДПІ складено акт від 27.01.2015 року № 121/2205/36830374 про результати позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ "Подільський Енергоконсалтинг" з питань своєчасності, достовірності та повноти нарахування податку на додану вартість по взаєморозрахункам з контрагентом ПП "НП Хіміч" за серпень та вересень 2014 року.
За наслідками опрацювання матеріалів проведеної перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення від 13.02.2015 № 0000712205.
Вирішуючи спір по суті та відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди попередніх інстанцій, з висновками яких погоджується колегія суддів суду касаційної інстанції, виходили з наступних мотивів.
Право контролюючого органу на проведення камеральних, документальних (планових або позапланових; виїзних або невиїзних) та фактичних перевірок визначено пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України.
Згідно пункту 78.4 статті 78 Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Пунктом 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України встановлено, що документальна позапланова перевірка здійснюється, зокрема, коли за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов`язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків податкового, валютного та іншого законодавства протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно до підпункту 20.1.14 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, контролюючим органам надано право у разі виявлення порушення вимог податкового чи іншого законодавства України, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, надсилати платникам податків письмові запити щодо надання засвідчених належним чином копій документів.
Згідно з пунктом 73.3 статті 73 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб`єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.