Постанова
Іменем України
23 жовтня 2019 року
м. Київ
справа № 562/2143/17
провадження № 61-15606св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Луспеника Д. Д.,
суддів: Гулька Б. І., Воробйової І. А., Кривцової Г. В. (суддя-доповідач), Лідовця Р. А.,
учасники справи:
позивач - керівник Здолбунівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі територіальної громади Маломощаницької сільської ради, відділу освіти Здолбунівської районної державної адміністрації,
відповідачі: Маломощаницька сільська рада Здолбунівського району Рівненської області, ОСОБА_1,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Апеляційного суду Рівненської області у складі колегії суддів: Григоренка М. П., Бондаренко Н. В., Шимківа С. С., від 22 лютого 2018 року,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У червні 2017 року керівник Здолбунівської місцевої прокуратури Рівненської області звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі територіальної громади Маломощаницької сільської ради, відділу освіти Здолбунівської районної державної адміністрації до Маломощаницької сільської ради, відділу освіти Здолбунівської районної державної адміністрації до Маломощаницької сільської ради Здолбунівського району Рівненської області (далі - Маломощаницька сільська рада), ОСОБА_1 про визнання недійсним договору купівлі-продажу об`єкта нерухомості, зобов`язання повернення приміщення.
Позовна заява мотивована тим, що 10 серпня 2016 року між Маломощаницькою сільською радою в особі сільського голови Нікітюка В. В. та ОСОБА_1 укладений нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу 28/100 часток нежитлової будівлі - дитячого садка, що знаходиться по АДРЕСА_1, загальною площею 131,0 кв. м.
На підставі вказаного договору за ОСОБА_1 зареєстровано право власності на вказане приміщення у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується витягом № 79517657 від 03 лютого 2017 року.
Зазначав, що вказаний договір укладений між Маломощаницькою сільською радою та ОСОБА_1 з порушенням вимог статті 63 Закону України "Про освіту" (в редакції чинній на момент укладення спірного правочину),статті 16 Закону України "Про дошкільну освіту" та частини другої статті 5 Закону України "Про приватизацію державного майна", якими встановлено заборону на приватизацію та використання об`єктів освіти і науки не за призначенням.
З урахуванням зазначеного позивач просив визнати вказаний правочин недійсним та зобов`язати останнього повернути 28/100 часток нежитлової будівлі - дитячого садка, що знаходиться по АДРЕСА_1, територіальній громаді с. Мала Мощаниця Здолбунівського району Рівненської області.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Здолбунівського районного суду Рівненської області у складі судді Шуляка А. С. від 06 листопада 2017 року у задоволенні позову керівника Здолбунівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі територіальної громади Маломощаницької сільської ради, відділу освіти Здолбунівської районної державної адміністрації відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що дитячий садочок у с. Мала Мощаниця Здолбунівського району Рівненської області перестав функціонувати ще в 1984 році і ОСОБА_1 зі свого боку не допустив будь-яких неправомірних дій при набутті у власність 28/100 часток нежитлової будівлі вказаного дитячого садка, а тому витребування на користь держави із володіння ОСОБА_1 спірного майна буде непропорційним втручанням у право на мирне володіння майном, що становитиме порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Короткий зміст судового рішення суду апеляційної інстанції
Постановою Апеляційного суду Рівненської області від 22 лютого 2018 року апеляційну скаргу першого заступника прокурора Рівненської області задоволено, рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове рішення.
Позов керівника Здолбунівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі територіальної громади Маломощаницької сільської ради, відділу освіти Здолбунівської районної державної адміністрації задоволено.
Визнано недійсним договір від 10 серпня 2016 року купівлі-продажу 28/100 часток нежитлової будівлі, будівлі дитячого садка, а саме: 18 - коридор, 19 - основна, 20 - приміщення, 21 - туалет, 22 - туалет, 23 - основна, 24 - основна, 25 - тамбур, загальною площею 131,0 кв. м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, укладеного між ОСОБА_1 та Маломощаницькою сільською радою в особі голови Маломощаницької сільської ради Нікітюка В. В., та зобов`язано ОСОБА_1 звільнити та повернути вищевказане майно в розпорядження Маломощаницькій сільської ради.
Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги, суд апеляційної інстанції виходив із того, що та обставина, що дитячий садочок у с. Мала Мощаниця Здолбунівського району Рівненської області з 1984 року не функціонує, не змінює правовий статус цього об`єкту нерухомого майна, а тому відчуження частини будівлі дитячого садочка здійснено у порушення частини п`ятої статті 63 Закону України "Про освіту", частини п`ятої та шостої статті 16 Закону України "Про дошкільну освіту" та частини другої статті 5 Закону України "Про приватизацію державного майна".
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У березні 2018 року ОСОБА_1 подав до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просив скасувати постанову апеляційного суду та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга мотивована тим, що суд апеляційної інстанції помилково відніс спірну будівлю до об`єктів освіти, оскільки матеріали справи не містять доказів на підтвердження того, що дитячий садок АДРЕСА_1 у формі дошкільного навчального закладу комунальної власності був створений та функціонував. Також відсутні докази державного фінансування дитячого садочка як об`єкта освіти загальнодержавного значення. Отже, позивач не довів належність спірної будівлі до об`єктів закладів освіти.
Крім того, позивач не оспорював рішення Маломощаницької сільської ради від 18 лютого 2016 року № 32, яким затверджено перелік об`єктів комунальної власності, які підлягають приватизації, до якого включено частину приміщення колишнього дитячого садочка.
Доводи осіб, які подали відзиви на касаційну скаргу
У липні 2018 року керівник Здолбунівської місцевої прокуратури Рівненської області подав відзив на касаційну скаргу, у якому просив відмовити у задоволенні касаційної скарги та залишити оскаржуване судове рішення без змін, як таке, що ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Рух касаційної скарги у суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 11 червня 2018 року відкрито касаційне провадження у справі, витребувано матеріали цивільної справи із суду першої інстанції, зупинено виконання оскаржуваного судового рішення до закінчення його перегляду в касаційному порядку.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями 14 червня 2019 року справу призначено судді-доповідачу - Кривцовій Г. В.
Ухвалою Верховного Суду від 09 жовтня 2019 року справу призначено до судового розгляду.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Рішенням Маломощаницької сільської ради від 12 березня 2002 року № 133 прийнято на баланс сільської ради приміщення колишнього дитячого садочка, який раніше перебував на балансі КСП "Нива".
Згідно зі свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 23 грудня 2003 року Маломощаницькою сільською радою зареєстровано право власності на нежитлову будівлю, будівлю дитячого садка за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішенням Маломощаницької сільської ради від 18 лютого 2016 року № 32 затверджено перелік об`єктів комунальної власності, які підлягають приватизації, до якого включено частину приміщення дитячого садка.
14 липня 2016 року товарною біржою "Суренж" проведено прилюдні торги з продажу спірного приміщення.
Згідно з протоколом № 6 від 14 липня 2016 року про придбання на аукціоні (біржових торгах), переможцем аукціону ОСОБА_1 придбано лот - частину приміщення дитячого садка (а саме приміщення № № 18-25) загальною площею 131,0 кв. м, що обліковується на балансі Маломощаницької сільської ради, ціна продажу - 45 820,80 грн.
10 серпня 2016 року між Маломощаницькою сільською радою в особі сільського голови Нікітюка В . В . та ОСОБА_1 укладений нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу, згідно з умовами якого продавець на підставі протоколу № 6 про придбання на аукціоні (біржових торгах) від 14 липня 2016 року передав у власність, а покупець прийняв 28/100 часток нежитлової будівлі, будівлі дитячого садка а саме: 18 - коридор, 19 - основна, 20 - приміщення, 21 - туалет, 22 - туалет, 23 - основна, 24 - основна, 25 - тамбур, загальною площею 131,0 кв. м за адресою: АДРЕСА_1 .
На підставі вказаного договору за ОСОБА_1 зареєстровано право власності на вищевказане приміщення, що підтверджується витягом № 79517657 від 03 лютого 2017 року.
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Касаційна скарга підлягає задоволенню.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Відповідно до частин першої, другої та п`ятої статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Зазначеним вимогам судове рішення апеляційного суду не відповідає.
Відповідно до статті 28 Закону України від 23 травня 1991 року № 1060-XII "Про освіту", чинного на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 1060-XII), система освіти складається із навчальних закладів, наукових, науково-методичних і методичних установ, науково-виробничих підприємств, державних і місцевих органів управління освітою та самоврядування в галузі освіти.