У Х В А Л А
23 жовтня 2019 року
м. Київ
Справа № 9901/524/19
Провадження № 11-1129заі19
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Анцупової Т. О.,
суддів Антонюк Н. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Кібенко О. Р., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Прокопенка О. Б., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.,
розглянувши матеріали апеляційної скарги ОСОБА_1, поданої та підписаної його адвокатом Левковцем Андрієм Юрійовичем, на ухвалу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 02 жовтня 2019 року у справі № 9901/524/19 за позовом ОСОБА_1 до Верховної Ради України про визнання протиправним та скасування акту Верховної Ради України в частині,
УСТАНОВИЛА:
01 жовтня 2019 року ОСОБА_1 через свого адвоката Левковця А. Ю. звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду як суду першої інстанції з позовом до Верховної Ради України, у якому просив:
- визнати протиправним та скасувати акт Верховної Ради України у формі Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у зв`язку з прийняттям Закону України "Про Вищий антикорупційний суд" в частині підпункту 9 пункту 2 Розділу VI "Прикінцеві положення", яким було внесено зміни та викладено у новій редакції підпункту "х" підпункту 3 пункту 2 Розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Вищий антикорупційний суд";
- вжити заходів забезпечення адміністративного позову шляхом заборони Вищому антикорупційному суду, на підставі підпункту 9 пункту 2 Розділу II "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у зв`язку з прийняттям Закону України "Про Вищий антикорупційний суд", яким було внесено зміни до підпункту "х" підпункту 3 пункту 2 Розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Вищий антикорупційний суд", вчиняти дії щодо прийняття до провадження переданих справ, судовий розгляд яких вже здійснюється у суді першої або апеляційної інстанцій.
Ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 02 жовтня 2019 року у відкритті провадження відмовлено на підставі пункту 1 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, представник позивача - Левковець А. Ю. подав апеляційну скаргу.
Згідно із частиною першою статті 55 КАС Українисторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Відповідно до частини першої статті 57 КАС Українипредставником у суді може бути адвокат або законний представник.
Частиною четвертою статті 59 КАС України передбачено, що повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність".
Відповідно до статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Установлено, що подана апеляційна скарга підписана адвокатом Левковцем А. Ю., однак документ, який би підтверджував його повноваження на представництво інтересів скаржника в суді апеляційної інстанції (Великій Палаті Верховного Суду), не надано.
До матеріалів апеляційної скарги додано позов з додатками, серед яких міститься ордер серії КС № 677541 від 02 лютого 2016 року, в якому в графі "Назва органу в якому надається допомога" зазначено: "Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду, Конституційний Суд".
Ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.
Повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.
На виконання частини другої статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" Рада адвокатів України рішенням від 17 грудня 2012 року № 36 затвердила Положення про ордер на надання правової допомоги та порядок ведення реєстру ордерів (далі - Положення).