ПОСТАНОВА
Іменем України
28 жовтня 2019 року
Київ
справа №822/2667/14
адміністративне провадження №К/9901/2442/18
№ K/9901/4401/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді-доповідача: Васильєвої І.А.,
суддів: Пасічник С.С., Юрченко В.П.,
розглянувши у порядку письмового провадження
касаційну скаргу Славутської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області
на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.07.2014 (головуючий суддя: Матущак В.В.)
та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18.09.2014 (головуючий суддя: Смілянець Е.С., судді: Залімський І.Г., Сушко О.О.)
у справі № 822/2667/14
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Універсалбуд"
до Славутської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області
про визнання дій протиправними та скасування наказу,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Універсалбуд" (далі - позивач, ТОВ) звернулося до суду з адміністративним позовом до Славутської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області (далі - відповідач, Славутська ОДПІ), в якому просило визнати протиправним та скасувати наказ від 16.05.2014 № 426 "Про проведення документальної позапланової перевірки"; визнати протиправними дії ОДПІ щодо проведення на підставі наказу від 16.05.2014 № 426 документальної позапланової невиїзної перевірки позивача.
Обґрунтовуючи позов, позивач зазначив про безпідставність призначення повторної перевірки, оскільки період з 01.07.2011 по 30.06.2012 був предметом позапланової перевірки згідно наказу від 10.07.2012 № 333 та планової перевірки згідно наказу від 14.08.2012 № 418. Крім того, при проведенні перевірки відповідач діяв всупереч положенням пункту 79.2 статті 79 Податкового кодексу України.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.07.2014, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18.09.2014, позов задоволено: визнано протиправним та скасовано наказ від 16.05.2014 № 426 "Про проведення документальної позапланової перевірки"; визнано протиправними дії ОДПІ щодо проведення на підставі наказу від 16.05.2014 № 426 документальної позапланової перевірки ТОВ "Універсалбуд".
У касаційній скарзі відповідач просить скасувати ухвалені у справі судові рішення, посилаючись на порушення судами норм ст. 19 Конституції України, ст. 20, підпункту 78.1.11 пункту 78.1 та пункту 78.2 ст. 78 Податкового кодексу України, та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог. За доводами касаційної скарги, судами не було враховано те, що призначення перевірки на підставі постанови слідчого, прийнятої у межах кримінальної справи, є обов`язком контролюючого органу, що виключає визнання наказу про проведення перевірки платника податків із підстав отримання постанови слідчого про необхідність її проведення неправомірним.
Позивач не реалізував своє процесуальне право подати відзив на касаційну скаргу.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Верховного Суду приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що слідчим другого відділу кримінальних розслідувань СУ ФР Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області було внесено до ЄДР постанову про відкриття кримінального провадження від 30.03.2013 №32013240000000016 про ухилення від сплати податків службовими особами ТОВ "Унверсалбуд" передбаченого частиною 3 статті 212 КК України.
04.04.2014 слідчим було винесено постанову про призначення позапланової документальної перевірки по кримінальному провадженню №32013240000000016. З метою встановлення фактичних сум неслачених службовими особами ТОВ "Унверсалбуд" до бюджету податків у кримінальному провадженні призначено документальну перевірку ТОВ "Унверсалбуд" за період діяльності з 01.01.2011 по 01.07.2012, виконання якої доручено ревізорам Славутської ОДПІ.
14.05.2014 начальником ОДПІ на виконання постанови слідчого від 04.04.2014 було прийнято наказ № 418 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Універсалбуд". Правовою підставою цього наказу було вказано 78.1.11 пункту 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України.
За наслідками виходу працівників ОДПІ за адресою позивача їх було недопущено до проведення перевірки, про що було складено акт відмови TOB "Універсалбуд" у допуску головного державного ревізора до проведення повторної документальної виїзної перевірки від 15.05.2014.
16.05.2014 заступником начальника другого відділу кримінальних розслідувань СУ ФР Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області підполковником міліції Вуйцих О.В. внесено зміни до постанови про призначення позапланової документальної перевірки ТОВ "Унверсалбуд", а саме: визначено перевіряємий період фінансово-господарської діяльності товариства з 01.07.2011 по 30.06.2012 під час якої із врахуванням зібраних матеріалів потрібно визначити фактичні суми несплачених до бюджету податків по взаєморозрахунках з ТОВ "Оллерус - Буд", ТОВ "Проммастстандарт", ТОВ "Респект- 2000" та ПП "Фірма "Володар".
16.05.2014 ОДПІ було прийнято наказ №425 "Про втрату чинності наказу", за яким визнано таким, що втратив чинність наказ відповідача від 14.05.2014 №418.
Окрім цього, наказом начальника ОДПІ від 16.05.2014 №426 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки TOB "Універсалбуд" призначено проведення позапланової документальної невиїзної перевірки TOB "Універсалбуд" за період з 01.07.2011 по 30.06.2012 з питань дотримання вимог податкового законодавства при проведенні взаєморозрахунків із TOB "Оллерус-Буд", TOB "Проммастстандарт", TOB "Респект-2000", ПП "Фірма "Володар". Правовою підставою призначення цієї перевірки вказано підпункт 78.1.11 пункту 78.1 ст. 78 ПК. Наказ був прийнятий на виконання постанови слідчого другого відділу розслідувань СУ ФР ГУ Міндоходів у Хмельницькій області від 04.04.2014 про призначення документальної позапланової перевірки, прийнятої у межах кримінального провадження № 32013240000000016.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно повідомлення від 16.05.2014 №15 підставою для проведення перевірки є підпункт 75.1.2 пункту 75.1 ст. 75, підпункт 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, а метою перевірки - дотримання податкового законодавства за період з 01.06.2011 по 30.06.2012 при проведенні взаєморозрахунків із TOB "Оллерус-Буд", TOB "Проммастстандарт", TOB "Респект-2000", ПП "Фірма "Володар" та TOB "Юнітекс-Трейд".
За результатами проведеної перевірки відповідачем був винесений Акт від 30.05.2014 № 762/22/32987115 "Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Універсалбуд" (код ЄДРПОУ 32987115) з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства при проведенні взаєморозрахунків із TOB "Оллерус- Буд", TOB "Проммастстандарт", TOB "Респект-2000", ПП "Фірма "Володар" за період з 01.07.2011 по 30.06.2012.
Крім того, у судовому процесі встановлено, що працівниками відповідача вже було проведено дві перевірки позивача за аналогічний період з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства, результати яких відображено у відповідних актах.
В актах від 30.07.2012 №187/22/32987115 та від 18.03.2013 №240/22/32987115, працівниками Славутської ОДПІ було зазначено про безтоварність господарських операцій та нікчемність договорів, укладених між TOB "Універсалбуд" з TOB "Оллерус-Буд", TOB "Проммаст-стандарт", TOB "Респект-2000", ПП "Фірма "Володар" та " ТК "Юнітекс-Трейд". Податкові повідомлення-рішення, прийняті за наслідками вказаних актів перевірки, були предметом адміністративного та судового оскарження та визнані протиправними та скасовані постановами Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21.01.2014 (справа № 822/3732/13-а) та від 20.03.2014 (справа № 822/3704/13-а).
Проте, висновки вищезазначених Актів були спростовані вищевказаними судовими рішеннями та висновком судово-економічної експертизи.