ПОСТАНОВА
Іменем України
25 жовтня 2019 року
Київ
справа №811/1536/18
адміністративне провадження №К/9901/68513/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді - Мартинюк Н.М.,
суддів - Жука А.В., Мельник-Томенко Ж.М.,
розглянув у порядку письмового провадження
касаційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2018 року (головуючий суддя: Семененко Я.В., судді: Бишевська Н.А., Добродняк І.Ю.)
у справі №811/1536/18
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області
про стягнення компенсації за затримку розрахунку при звільненні.
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 у травні 2018 року звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області (далі - "ГУНП в Кіровоградській області"), в якому просив, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, стягнути з відповідача середній заробіток за час затримки виплати розрахунку при звільненні за період з 31 березня 2018 року до 27 квітня 2018 року в сумі: 8592,75 грн і завдану моральну шкоду в розмірі: 1600 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що в період з серпня 2001 року до 31 березня 2018 року він проходив службу в органах внутрішніх справ України та Національній поліції України, обіймаючи різні посади, останньою з яких була - старший слідчий Новоукраїнського районного відділу поліції ГУНП в Кіровоградській області. Наказом відповідача від 31 березня 2018 року №130/ос позивач був звільнений зі служби в поліції з 31 березня 2018 року на підставі пункту 7 частини першої статті 77 Закону України "Про національну поліцію" за власним бажанням. Одноразову грошову допомогу при звільненні відповідач виплатив позивачу лише 27 квітня 2018 року, що підтверджується довідкою від 5 травня 2018 року №Г-52/28/01-18. Відтак, затримка розрахунку при звільненні позивача склала 27 календарних днів.
Також позивач зазначив, що у зв`язку із затримкою розрахунку при звільненні відповідач має сплатити позивачу середній заробіток за весь час затримки до дня фактичного розрахунку відповідно до статей 116, 117 Кодексу законів про працю України (далі - "КЗпП України"). Одночасно позивач просив стягнути завдану моральну шкоду, оскільки несвоєчасний розрахунок поставив його у скрутне матеріальне становище, унеможливив нормальне існування його та членів сім`ї, що спричинило тяжкий психологічний стан і порушення звичайного способу життєдіяльності.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Кіровоградський окружний адміністративний суд рішенням від 4 липня 2018 року позов задовольнив частково, стягнув з відповідача на користь позивача середній заробіток за час затримки виплати розрахунку при звільненні за період з 31 березня 2018 року до 27 квітня 2018 року в сумі: 8592,75 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовив.
Третій апеляційний адміністративний суд не погодився з рішенням суду першої інстанції, скасував його і прийняв нову постанову від 27 листопада 2018 року про відмову в позові. Апеляційний суд мотивував це тим, що виплата одноразової грошової допомоги здійснюється після звільнення, оскільки чинне законодавство не містить приписів щодо обов`язкової сплати вказаної допомоги у день звільнення особи зі служби. Одночасно зазначив, що виплата цієї грошової допомоги до повноважень роботодавця позивача - ГУНП в Кіровоградській області не входить, а здійснюється Національною поліцією України, тому немає підстав для застосування статей 116, 117 КЗпП України у спірних правовідносинах.
Короткий зміст вимог касаційних скарг та відзивів (заперечень)
У касаційній скарзі позивач просить скасувати повністю постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2018 року, і залишити повністю в силі рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 4 липня 2018 року.
Зокрема, скаржник зазначає, що апеляційний суд помилково розтлумачив норму статті 102 Закону України "Про національну поліцію", вказавши, що виплата одноразової грошової допомоги здійснюється після звільнення. Крім того, підтвердженням того, що виплата позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні входить саме до повноважень ГУНП в Кіровоградській області є, на думку позивача, сам факт виплати цієї грошової допомоги відповідачем 27 квітня 2018 року.
У відзиві на касаційну скаргу відповідач просить відмовити у її задоволенні. Також зазначає, що проведені розрахунки з позивачем не у день його звільнення пов`язані з особливостями централізованого бюджетного фінансування ГУНП в Кіровоградській області та необхідністю замовляти й отримувати кошти від центрального органу виконавчої влади - Національної поліції України, що потребує певного часу. З цих підстав відповідач вважає, що не порушував права позивача, звертає увагу на те, що одноразова грошова допомога при звільненні виплачується в межах додатково виділених асигнувань Національною поліцією України, оскільки такі видатки взагалі не передбачені кошторисом ГУНП в Кіровоградській області.
Перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Верховного Суду приходить до висновку, що касаційна скарга має бути задоволена.
II. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач перебував на службі в органах внутрішніх справ України та Національної поліції України з 14 серпня 2001 року до 31 березня 2018 року.
Наказом відповідача від 31 березня 2018 року №130/ос позивач був звільнений зі служби в поліції з 31 березня 2018 року на підставі пункту 7 частини першої статті 77 Закону України "Про національну поліцію" за власним бажанням. Вислуга років позивача на день звільнення склала 16 років 7 місяців 16 днів.
27 квітня 2018 року відповідач виплатив позивачу одноразову грошову допомогу при звільненні, що підтверджується довідкою від 5 травня 2018 року №Г-52/28/01-18 (тобто, через 27 календарних днів після звільнення).
Позивач з посиланням на те, що одноразову грошову допомогу йому не виплатили у день звільнення, звернувся до суду з позовом про стягнення з ГУНП в Кіровоградській області середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні, а саме: з 31 березня 2018 року до 27 квітня 2018 року.
Вирішуючи спір суд першої інстанції дійшов висновку про те, що невиплата позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні у день звільнення є порушенням відповідачем вимог статті 116 КЗпП України, і, відповідно, підставою для стягнення з відповідача на користь позивача середнього заробітку за весь час затримки до дня фактичного розрахунку за статтею 117 КЗпП України.
ІII. ДЖЕРЕЛА ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)
Завданням адміністративного судочинства в силу частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - "КАС України") є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частин першої, другої статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 94 Закону України "Про Національну поліцію" обумовлено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Грошове забезпечення поліцейських Національної поліції також врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".